Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining qarori bilan Davlat aktivlarini boshqarish agentligining faoliyati yanada takomillashtiriladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 25-yanvardagi “Respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyatini samarali yoʻlga qoʻyishga doir birinchi navbatdagi tashkiliy chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF–14-son Farmoni ijrosini taʼminlash maqsadida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Prezident qarori imzolandi.
1. Unga koʻra:
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi faoliyatining ustuvor yoʻnalishlari;
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tizimi tashkilotlarini qayta tashkil qilish boʻyicha chora-tadbirlar rejasi;
Davlat aktivlarini boshqarish agentligining tashkiliy tuzilmasi ;
Davlat aktivlarini boshqarish sohasida islohotlarni chuqurlashtirish va tizim faoliyatini transformatsiya qilish boʻyicha “yoʻl xaritasi”;
Davlat mulki” axborot tizimiga integratsiya qilinadigan vazirlik va idoralarning axborot tizimlari roʻyxati tasdiqlandi.
2. 2023-yil 1-maydan boshlab, davlat mulki hisobini yuritish, uning toʻliqligi va toʻgʻriligini taʼminlashning quyidagi tartibi joriy qilinadi:
Respublika mulki boʻlgan davlat koʻchmas mulklari va davlat aksiya paketlari (ulushlari) Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga oʻtkaziladi, bundan Strategik islohotlar agentligi, Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasiga tegishli ulushlar hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qarorlarida nazarda tutilgan hollar mustasno;
davlat muassasalari va davlat ishtirokidagi korxonalarni tashkil etish, shuningdek, davlat ulushining vujudga kelishi va miqdorining oʻzgarishi bilan bogʻliq taʼsis hujjatlariga kiritiladigan oʻzgartirishlarni davlat roʻyxatidan oʻtkazish Davaktiv agentligining tegishli buyrugʻi mavjud boʻlganda amalga oshiriladi;
davlat koʻchmas mulk obyekti va boʻsh yer uchastkalari negizida amalga oshiriladigan davlat-xususiy sheriklik loyihalari toʻgʻrisidagi maʼlumotlar davlat sherigi tomonidan tegishli bitim tuzilgandan soʻng oʻn kun muddatdaDavlat mulki” axborot tizimiga kiritiladi;
vazirlik va idoralar, mahalliy davlat hokimiyati organlarining davlat koʻchmas mulki negizida investitsiya loyihalarini amalga oshirish va ularni begonalashtirish hamda davlat ishtirokidagi korxonalar va ular tizimidagi korxonalarga uchinchi shaxslar tomonidan investitsiya kiritishga oid kelishuvlari (bitim, shartnoma, memorandumlar) boʻyicha majburiy tartibda Davlat aktivlarini boshqarish agentligining xulosasi olinadi.
3.  2023-yil 1-iyuldan boshlab davlat ishtirokidagi korxonalarda zamonaviy korporativ boshqaruv tizimini joriy qilish, ularning faoliyat samaradorligini oshirish va dividend siyosatini takomillashtirish maqsadida:
davlat ishtirokidagi korxonalarning rahbari va uning oʻrinbosarlarini tayinlash (saylash) tanlov asosida amalga oshiriladi, bundan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qarorlarida nazarda tutilgan hollar mustasno;
davlat ishtirokidagi korxonalarning faoliyati toʻgʻrisidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan maʼlumotDavlat mulki” axborot tizimiga oʻz vaqtida taqdim etilmaganda ularning ijroiya organi rahbarlari ragʻbatlantirilishiga yoʻl qoʻyilmaydi;
davlat ulushi boʻyicha dividend miqdori korxonaning investitsiya loyihalari, biznes-reja koʻrsatkichlari va moliyaviy holatidan kelib chiqqan holda davlat ishtirokidagi korxonalarning davlat ulushi boʻyicha saylangan kuzatuv kengashi aʼzolari tomonidan Davlat aktivlarini boshqarish agentligi bilan kelishilgan holda aksiyadorlar (ishtirokchilar) umumiy yigʻilishiga tavsiya etiladi.
4. 2023-yil 1-iyuldan boshlab, davlat organlari va muassasalari, davlat ishtirokidagi korxonalar maʼmuriy binolaridan xodimlar uchun belgilangan meʼyordan kelib chiqib, samarali foydalanish tartibi joriy etilsin.
Bunda, davlat organlari va muassasalari, davlat ishtirokidagi korxonalarning maʼmuriy binolarida tijorat tashkilotlarini “nolstavkada yoki toʻgʻridan-toʻgʻri joylashtirishga yoʻl qoʻyilmaydi, mazkur binolarning boʻsh maydonlari ijaraga berish uchun elektron onlayn-auksion savdolariga chiqariladi va ijara shartnomalari soliq organlarining “E-ijara” elektron tizimida roʻyxatdan oʻtkaziladi.
5. Davlat aktivlari, ularni boshqarish va xususiylashtirish toʻgʻrisida jamoatchilikni xabardor qilishning quyidagi yangi tizimi joriy qilinadi:
davlat koʻchmas mulk obyektlari, davlat ulushi, davlat unitar korxonalari va davlat muassasalari hamda ularga tegishli avtotransport vositalari toʻgʻrisidagi maʼlumotlar Davlat aktivlarini boshqarish agentligining rasmiy veb-saytida real vaqt rejimida eʼlon qilinadi, qonunchilikda belgilangan hollar bundan mustasno;
davlat ishtirokidagi korxonalarning iqtisodiyotdagi oʻrni va ulushi, moliyaviy natijalari, biznes-reja koʻrsatkichlari bajarilishi va boshqa muhim axborotlarni oʻz ichiga oluvchi davlat ishtirokidagi korxonalarning yigʻma hisoboti har yili 1-avgustga qadar Davlat aktivlarini boshqarish agentligining rasmiy veb-saytida eʼlon qilinadi;
2023-yil 1-oktyabrgacha “Davlat mulki obyektlari bilan savdolarni oʻtkazish toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni joylashtirish portali” yaratiladi, unda barcha davlat mulki obyektlarini savdoga chiqarish va uning natijalari toʻgʻrisidagi axborotlar joylashtiriladi hamda ushbu tizim soliq organlarining axborot tizimiga integratsiya qilinadi.
6. “E-auksion” elektron savdo platformasida:
xususiy mulkdorlar buyurtmasiga asosan ularning mulklarini soddalashtirilgan tartib va muddatlarda sotish boʻyicha savdolar oʻtkaziladi;
2023-yil 1-sentyabrdan boshlab davlat ishtirokidagi korxonalarning boʻsh pul mablagʻlarini depozitga joylashtirish boʻyicha tijorat banklari oʻrtasida foiz oshib borish tarzida bank kapitali yetarliligi, bank kapitalining uning majburiyatlariga nisbati, likvidlilik koeffitsiyenti kabi shartlarni nazarda tutgan holda auksion savdolari oʻtkaziladi.

According to the decision of the President of the Republic of Uzbekistan the activity of the State Assets Management Agency will be further improved
In order to ensure the implementation of Presidential Decree No.14 "On measures for the first priority organizational for the effective organization of the activities of the executive authorities" of 25 January 2023, there has been signed Presidential Decree "On measures for effectively organising the State Asset Management Agency".
1. To approve according to which:
Priority areas for the State Agency for Asset Management;
An action plan for the re-organisation of organisations within the State Asset Management Agency structure;
In accordance with the organizational structure of the State Asset Management Agency:
“Road map” for enhancing reforms and transforming systemic performance in state asset management;
List of information systems of ministries and agencies to be integrated into the State Assets Information System.
2. To grand from May 1, 2023, the following procedure for keeping state property accounts and ensuring their completeness and accuracy will be established:
state real estate and state blocks of shares (shares) that belong to the republic are transferred to the State Assets Management Agency, with the exception of shares belonging to the Agency for Strategic Reforms, the Rehabilitation and Development Fund, and in cases where provided by decisions of the President of the Republic of Uzbekistan;
State registration of amendments to the founding documents related to the establishment of state institutions and enterprises with state participation, as well as the creation and change of the state share is carried out in the presence of the relevant order of the State Assets Management Agency;
information on public-private partnership projects implementing on the basis of state property and vacant land plots will be entered into the information system "State Property" within ten days after the conclusion of the relevant agreement by the public partner;
The conclusion of the State Assets Management Agency on agreements (agreements, contracts, memoranda) of ministries and departments, local authorities regarding the implementation of investment projects on the basis of state real estate and their alienation, as well as investments by third parties in state enterprises and enterprises of their system shall be considered mandatory.
3. To grand from July 1, 2023, in order to introduce a modern corporate management system in state-owned enterprises, to enhance their efficiency and improve the dividend policy:
the appointment (election) of the heads of State enterprises and their deputies takes place on a competitive basis, with the exception in cases where decisions of the President of the Republic of Uzbekistan do not provide;
In case of untimely submission of information on the activities of state-owned enterprises to the State Property Information System, the heads of their executive bodies may not be awarded bonuses;
the amount of the dividend on the state-owned share is recommended to the general meeting of shareholders (participants) in agreement with the State Assets Management Agency by the members of the Supervisory Board elected on the state-owned share of state-owned enterprises, based on the investment projects, business plan indicators and the financial condition of the enterprise.
4. To grand from July 1, 2023, a procedure shall be introduced for the efficient use of administrative buildings of state bodies and institutions, state-owned enterprises, based on established norms for employees.
It is not allowed to locate commercial organisations at "zero" rate or directly in the administrative buildings of state bodies and institutions, state enterprises, the vacant areas of these buildings are leased in electronic internet auctions and the lease agreements are submitted to the electronic "E-rent" of the tax authorities that are registered in the system.
5. The following new system of informing the public about state assets, their management and privatization shall be introduced:
information on state real estate, state stocks, state unitary enterprises and state institutions and related transport vehicles is published online on the official website of the State Property Management Agency, with the exception of cases stipulated by law;
a summary report of state-owned enterprises, which includes the role and share of state-owned enterprises in the economy, financial results, performance of business plan indicators and other important information, is published annually on the official website of the State Asset Management Agency by August 1;
By October 1, 2023, the "Portal for placing information on sales of state-owned objects" will be created, where information about the sale of all state-owned objects and its results will be posted, and this system will be integrated into the information system of tax authorities.
6. On the “E-auksion” electronic trading platform:
private owners are instructed to put their property up for auction under simplified procedures and conditions;
To grand from September 1, 2023, auctions will be held between commercial banks for depositing free funds of state-owned enterprises in the manner of increasing interest, subject to such conditions as the adequacy of bank capital, the ratio of bank capital to its liabilities, and the liquidity coefficient.