Xalqaro hamkorlik faoliyati to‘g‘risida
Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Xalqaro hamkorlik va protokol boshqarmasi (bundan buyon matnda – Boshqarma deb yuritiladi) Agentlik markaziy apparatining tarkibiy bo‘linmasi hisoblanadi. Boshqarma Agentlikning 2019 yil 30 sentabrdagi
209K-LS-sonli
buyrug‘iga asosan tashkil etilgan.
Quyidagilar Boshqarma faoliyat yo‘nalishi xisoblanadi:
Agentlik faoliyatiga taalluqli masalalar bo‘yicha xalqaro moliya institutlari hamda xorijiy tashkilotlar bilan hamkorlik aloqalarini olib borish va kengaytirish;
Agentlik vakolati doirasidagi masalalar bo‘yicha O‘zbekistonga tashrif buyuruvchi delegatsiyalar bilan uchrashuv va muzokaralarni tashkil etish, o‘tkazish hamda yakuni bo‘yicha tegishli hujjatlar rasmiylashtirilishi ta’minlash;
Agentlik tomonidan xalqaro moliya institutlari bilan birgalikda amalga oshirilayotgan grant dasturlari ijrosini ta’minlashda ishtirok etish, grant mablag‘lari doirasida xorijiy konsultant va ekspertlar jalb etilishini tashkillashtirish;
xorijiy Hukumat va nohukumat tashkilotlar, xalqaro institutlar hamda chet el kompaniyalari bilan birgalikda Agentlik faoliyatiga oid masalalar yuzasidan seminarlar, o‘quv kurslari, ma’lumot va tajriba almashinuvini yo‘lga qo‘yish, amalga oshirilishini tashkil etish va samaradorligini baholab borish;
O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining chet el mamlakatlari bilan Hukumatlararo (hamda Idoralararo) komissiyalari ishida Agentlik faoliyatiga oid masalalarda ishtirok etish;
O‘zbekiston Respublikasi sudlarining mulkni davlat daromadiga o‘tkazishga oid tegishli ajrimlarini ularning ijrosini ta’minlash maqsadida xorijiy davlatlarning vakolatli organlarini o‘rnatilgan tartibda yuborish choralarini ko‘rish;
O‘zbekiston Respublikasining xalqaro tashkilotlar faoliyatiga qo‘shilishi, jumladan Jahon savdo tashkilotiga a’zoligi masalasida Agentlik faoliyatiga oid masalalar yuzasidan belgilangan tartibda ishtirok etish;
sohaga tegishli davlatlararo shartnomalar, xalqaro loyiha va dasturlarni ishlab chiqishda ishtirok etish;
shuningdek, Agentlikning xorijiy hamkorlari (xalqaro moliyaviy institutlar, xorijiy investorlar va ekspertlar, xorijiy hukumat moliyaviy tashkilotlari, O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik va konsullik vakolatxonalari, xorijiy davlatlarning O‘zbekiston Respublikasidagi diplomatik va konsullik vakolatxonalari, horijiy tashkilotlar) bilan munosabatlarni o‘rnatish, rivojlantirish va hamkorlikda tadbirlarni amalga oshirishda Agentlik nomidan yagona rasmiy koordinator hisoblanadi.
Quyidagilar Boshqarma faoliyat yo‘nalishi tartibi xisoblandi:
xalqaro moliya institutlari va xorijiy tashkilotlar bilan Agentlik faoliyatiga taalluqli masalalar bo‘yicha, jumladan ularning murojaatiga asosan uchrashuvlar tashkil etish, ularning reestrini yuritish, uchrashuvlar natijasi bo‘yicha Agentlik zimmasiga yuklatilgan vazifalar ijro etilishini tashkil etish;
Agentlikka taalluqli masalalar bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining (O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Hukumati va vakolatli vazirlik va idoralari timsolida) xorijiy Hukumat va nohukumat tashkilotlar, xalqaro institutlar hamda chet el kompaniyalari bilan tuzgan kelishuv va shartnomalarini o‘rganib chiqish va tegishliligi bo‘yicha yuklatilgan topshiriqlar ijro etilishini tashkil etish;
xorijiy Hukumat va nohukumat tashkilotlar, xalqaro institutlar hamda chet el kompaniyalari bilan birgalikda seminarlar, o‘quv kurslari, ma’lumot va tajriba almashinuvini yo‘lga qo‘yish, amalga oshirilishini tashkil etish va samaradorligini baholab borish;
Agentlik markaziy apparati, hududiy boshqarmalari hamda tarkibiy bo‘linmalari mas’ul xodimlarining xalqaro tashkilotlar, xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlik aloqalarini muvofiqlashtirib borish, ularning chet el mamlakatlariga xizmat safarlari, malaka oshirish va tajriba almashish kurslaridagi ishtiroki bo‘yicha monitoring yuritish;
O‘zbekiston Respublikasining Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lib kirishi bo‘yicha yig‘ilishlarda Agentlikning tegishli tarkibiy bo‘linmalari bilan birgalikda ishtirok etish;
sohaga tegishli davlatlararo shartnomalar, xalqaro loyiha va dasturlar loyihalarini ishlab chiqishda ishtirok etish, zaruratga ko‘ra konsultant va ekspertlarni jalb etish;
yetakchi xorijiy kompaniyalar, tashkilot va agentliklarining xalqaro hamkorlikni rivojlantirish borasida ish tajribasini o‘rganish hamda ularning ilg‘or jihatlarini Agentlik tizimida tadbiq qilish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish;
O‘zbekistonda faoliyat ko‘rsatayotgan xorijiy mamlakatlar elchixonalari, xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari bilan o‘rnatilgan tartibda muntazam aloqalarni yo‘lga qo‘yish va rivojlantirish;
boshqarma qonun hujjatlariga, Hay’at qarorlari va Agentlik direktori topshirig‘iga muvofiq boshqa funksiyalarni ham amalga oshirishi mumkin.
Boshqarma o‘z zimmasiga yuklatilgan vazifalar va funksiyalarni bajarish uchun quyidagi huquqlarga ega:
boshqarmaga yuklatilgan vazifalar doirasida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi nomidan vakillikni ta’minlash va muzokaralar olib borish;
belgilangan vazifalarni amalga oshirish uchun Agentlik markaziy apparati tarkibiy bo‘linmalari, hududiy boshqarmalari va idoraviy mansub tuzilmalaridan o‘rnatilgan tartibda boshqarma faoliyatida kerakli va muhim bo‘lgan ma’lumotlarni so‘rash va olish;
to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida mulkni boshqarish uchun zarur bo‘lgan mustaqil ekspertlarni, auditorlik, advokatlik, konsalting firmalarini, sug‘urta kompaniyalari hamda boshqa xizmat ko‘rsatish kompaniyalari va tashkilotlarini, shu jumladan xorijiy tashkilotlarni jalb etish bo‘yicha taklif kiritish;
O‘zbekiston Respublikasining vakolatli organlari tomonidan tegishli qaror qabul qilingunga qadar, chet elda joylashgan mulkni O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi muassasalari ehtiyoji uchun o‘sha joydagi davlat va O‘zbekiston Respublikasining boshqa davlat idorlarining xorijiy vakolatxonalari bilan kelishgan holda vaqtincha beg‘araz berish bo‘yicha taklif kiritish;
talabnoma va buyurtmaga binoan umumiy asoslarda zarur texnik vositalarni, jixozlarni, ish yuritish ashyolarini olish;
Boshqarma qonun xujjatlariga muvofiq boshqa huquqlarga ham ega bo‘lishi mumkin.
Boshqarmaning o‘ziga yuklatilgan vazifalarini amalga oshirishda zarur bo‘lgan axborotlarni olish bo‘yicha talablari Agentlik Markaziy apparati tarkibiy bo‘linmalari, hududiy organlari va idoraviy mansub tuzilmalari uchun majburiydir.

Аналитическая справка по международному сотрудничеству Агентства
Управление международного сотрудничества и протокола Агентства по управлению государственными активами (далее - Управление) является структурным подразделением центрального аппарата Агентства. Управление было создано приказом Агентства от 30 сентября 2019 года № 209К-ЛС.
Ниже приведены виды деятельности Управления:
• Осуществление и расширение сотрудничества с международными финансовыми институтами и зарубежными организациями по вопросам, связанным с деятельностью Агентства;
• Организация и проведение встреч и переговоров с посещающими делегациями по вопросам, входящим в компетенцию Агентства, и обеспечение заполнения соответствующих документов;
• Участвовать в реализации грантовых программ, реализуемых Агентством в сотрудничестве с международными финансовыми институтами, организовывать привлечение иностранных консультантов и экспертов в рамках грантовых фондов;
• Организация семинаров, учебных курсов по вопросам, связанным с деятельностью Агентства в сотрудничестве с иностранными правительственными и неправительственными организациями, международными организациями и иностранными компаниями, а также обмен информацией и опытом с ними;
• Участвовать в работе межправительственных (и межведомственных) комиссий при Правительстве Республики Узбекистан с зарубежными странами по вопросам, связанным с деятельностью Агентства;
• Принять меры в установленном порядке для направления в компетентные органы иностранных государств с целью обеспечения выполнения ими соответствующих постановлений судов Республики Узбекистан о передаче имущества в доход государства;
• В установленном порядке участвовать в деятельности Агентства по вступлению Республики Узбекистан в международные организации, в том числе в члены Всемирной торговой организации;
• Участие в разработке межгосударственных соглашений, международных проектов и программ в этой области;
• Также, Управление является единственным официальным координатором от имени Агентства по развитию и сотрудничества с зарубежными партнерами (международные финансовые институты, иностранные инвесторы и эксперты, иностранные государственные финансовые учреждения, дипломатические и консульские представительства Республики Узбекистан за рубежом, дипломатические и консульские представительства иностранных государств в Республике Узбекистан, иностранные организации) Агентства.
• Порядок деятельности Управления следующий:
• Организация встреч с международными финансовыми институтами и зарубежными организациями по вопросам, связанным с деятельностью Агентства, в том числе на основании их заявок, ведение их реестра, организация выполнения задач, возложенных на Агентство по итогам заседаний;
• Организовать изучение договоров и контрактов, заключенных Республикой Узбекистан (в лице Президента, Правительства и компетентных министерств и ведомств Республики Узбекистан) с иностранными правительственными и неправительственными организациями, международными организациями и иностранными компаниями по вопросам, связанным с Агентством;
• Координация сотрудничества ответственных сотрудников центрального аппарата, региональных отделений и подразделений Агентства с международными организациями, иностранными компаниями, контроль их участия в командировках в зарубежные страны, обучение и обменные курсы;
• Участвовать в совещаниях по вступлению Республики Узбекистан во Всемирную торговую организацию вместе с соответствующими ведомствами Агентства;
• участие в разработке проектов межгосударственных соглашений, международных проектов и программ в этой области, привлечение консультантов и экспертов при необходимости;
• изучить опыт ведущих зарубежных компаний, организаций и агентств по развитию международного сотрудничества и разработке предложений по реализации их передовых аспектов в Агентстве;
• Установление и развитие регулярных контактов с посольствами зарубежных стран и представительствами международных организаций, действующих в Узбекистане;
• Управления может выполнять другие функции в соответствии с законодательством, решениями Совета и поручением директора Агентства.
Управление имеет следующие права для выполнения возложенных на него задач и функций:
• Обеспечивать представительство и ведение переговоров от имени Агентства по управлению государственными активами в рамках задач, возложенных на Управление;
• Запрашивать и получать информацию от структурных подразделений центрального аппарата Агентства, территориальных подразделений в установленном порядке, необходимую и важную в деятельности отдела для выполнения поставленных задач;
• Вносить предложения по привлечению независимых экспертов, аудиторов, юристов, консалтинговых фирм, страховых компаний и других сервисных компаний и организаций, в том числе иностранных организаций, необходимых для управления имуществом на основании прямых договоров;
• Вносить предложения о временной дискриминации имущества, находящегося за рубежом, для нужд иностранных учреждений Республики Узбекистан по согласованию с зарубежными представительствами местных государственных и иных государственных органов Республики Узбекистан до принятия соответствующего решения компетентными органами Республики Узбекистан;
• Получать необходимые технические средства, оборудование, канцтовары на общих основаниях в соответствии с заявкой и заказом;
• Управление может иметь и другие права в соответствии с законодательством.
• Требования Управления к получению информации, необходимой для выполнения возложенных на него задач, являются обязательными для структурных подразделенийцентрального аппарата и территориальных органов Агентства.