Toshkent shahri, Mirobod tumani, Buyuk Turon koʻchasi, 41-42-uylarda joylashgan bino-inshootlari savdo jarayoni yuzasidan qoʻshimcha axborot
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, joriy yilning 20-sentyabr kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi)ning rasmiy veb-saytida va ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida Toshkent shahri, Mirobod tumani, Buyuk Turon koʻchasi, 41 va 42-uy manzilida joylashgan mulkiy majmualar (keyingi oʻrinda – obyekt)ni sotib olishga talabgorlardan eng maqbul takliflarni qabul qilish jarayoni toʻgʻrisida eʼlon berilgan.
Madaniy meros agentligi tomonidan bugun – joriy yil 22-sentyabr sanasi bilan roʻyxatga olingan (Agentlik tomonidan 21-sentyabr kuni deb bayonot berilgan) obyektni auksion savdolaridan olinishida va ushbu obyekt bilan bogʻliq tegishli normativ-hujjatlarga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritilishida amaliy yordam berish toʻgʻrisidagi rasmiy murojaati (Agentlik tomonidan ogohlantirish berildi deb bayonot berilgan) Davaktiv agentligiga bugun – joriy yil 22-sentyabr kuni kelib tushdi va zudlik bilan ish yurituviga olindi.
Madaniy meros agentligining bugungi murojaatida Buyuk Turon koʻchasi, 41-uy manzilida joylashgan binolar Moddiy madaniy merosning koʻchmas mulk obyektlari roʻyxatiga kiritilganligini maʼlum qilingan.
Taʼkidlash joizki, 2023-yil iyundagi kadastr hujjatlariga koʻra Obyektning umumiy hududi 28 888 kv. metrni, boʻsh yer maydoni 15 211 kv. metrni, bino va inshootlarning hajmi 42 048 kv. metrni, shundan 25 024 kv. metrni ishlab chiqarish va yordamchi binolar tashkil etadi va 3 ta alohida maʼmuriy binolar mavjud.
Ushbudan kelib chiqib, Davaktiv agentligi va Madaniy meros agentligi rahbarlari oʻrtasida oʻtkazilgan muloqotda obyekt hududida joylashgan bino-inshoot yoki yer maydonining qaysi qismi (biri) madaniy meros obyekti hisoblanishiga aniqlik kiritish boʻyicha birgalikda ish tashkil etish kelishib olindi va bu toʻgʻrisida Davaktiv agentligining murojaati yuborildi.
Shuningdek, “Sharq” nashriyot-matbaa AJ kam quvvatda ishlamoqda (50  foiz), biznes-reja koʻrsatkichlari bajarilmay kelmoqda, joriy yil yarim yillik yakuni boʻyicha sof tushumi oʻtgan yilga nisbatan pasaygan, sof foydasi esa atigi 13,8 mln soʻmni tashkil etib, 80 foizga kamaygan.
Jamiyatning mavjud bino-inshootlari va hududidan samarali foydalanilmasada, katta miqdorda mol-mulk va yer soligʻi toʻlab kelmoqda. Jumladan, 2022-yil va 2023-yilning oʻtgan davrida jamiyat tomonidan 3,3 mlrd. soʻm miqdorida mol-mulk va yer soligʻi toʻlangan.
Buyuk Turon koʻchasi, 41-uyda joylashgan “Sharq” nashriyot-matbaa AJning bino-inshootlari va ishlab chiqarish uskunalari esa maʼnan eskirgan va taʼmirtalab, aksariyati esa yaroqsiz ahvolga kelib qolgan, shuning uchun ham uni ixcham va zamonaviy binoga koʻchirilishi jamiyat bilan kelishilgan holda amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, Buyuk Turon koʻchasi, 42-uyda joylashgan Oʻzbekiston milliy axborot agentligi (UzA)ning maʼmuriy binosi madaniy meros obyekti roʻyxatiga kiritilmagan, ammo ushbu bino Toshkent shahrining tarixiy arxitekturasini, shu jumladan, muhim “modernizm” yodgorligi qiyofasini aks ettirishini inobatga olib, uni saqlab qolish maqsadida savdoning asosiy sharti etib maʼmuriy binoning tarixiy qiyofasini saqlab qolish belgilangan.
Shu oʻrinda, “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi Qonunning 26-moddasiga muvofiq xususiylashtirilmaydigan davlat mulkiga egalik qilishga va (yoki) undan foydalanishga ijara shartnomasiga yoki davlat mulkini ishonchli boshqarish shartnomasiga, davlat mulkidan tekin foydalanish shartnomasiga, davlat-xususiy sheriklik toʻgʻrisidagi bitimga, shu jumladan konsessiya shartnomasiga asosan yoʻl qoʻyilishi belgilangan.
Yuqorida taʼkidlanganlarni inobatga olgan holda, Davaktiv agentligi tomonidan Madaniy meros agentligi bilan yaqindan hamkorlik oʻrnatgan holda madaniy meros obyektiga aniqlik kiritiladi va mulkiy majmuani amaldagi qonunchilikka qatʼiy amal qilgan holda shaffof xususiylashtirish jarayonini taʼminlaydi, jarayonning har bir bosqichi toʻgʻrisida ommani xabardor qilib boradi.

Additional information on the sale process of buildings and facilities located at 41-42 Buyuk Turon Street, Mirabad district, Tashkent city.
According to the relevant privatization programs, on September 20 of this year on the official website and social networks of the State Assets Management Agency (hereinafter - UzSAMA) was published an announcement on the process of accepting the most suitable offers from applicants for the purchase of property complexes located at 41 and 42 Buyuk Turon Street, Mirabad district, Tashkent city (hereinafter - object).
The official appeal of the Agency of Cultural Heritage, registered today - September 22 of this year (the Agency's statement indicates the date of September 21), with a request to provide practical assistance in removing the object from the auction sale, as well as making amendments and additions to the relevant regulatory acts related to this object (the Agency's statement says that a warning was issued) was received by the UzSAMA today - September 22 of this year and immediately taken into the proceedings.
In today's appeal of the Agency of Cultural Heritage it is reported that the buildings located at 41 Buyuk Turon Street are included in the list of real estate objects of the Material Cultural Heritage.
It is worth mentioning that according to cadastral documents dated June 2023, the total area of the object is 28,888 m2, the area of free land plot is 15,211 m2, the area of buildings and facilities is 42,048 m2, of which production and auxiliary buildings are 25,024 m2 and there are 3 separate administrative buildings.
Accordingly, in the conversation between the directors of the UzSAMA and the Agency of Cultural Heritage it was agreed to organize joint work to determine which part (which of) the buildings and facilities or land plot located on the territory of the object is recognized as an object of cultural heritage, so the UzSAMA sent a corresponding appeal.
At the same time, Publishing and Printing JSC "Shark" operates at low capacity (50 percent), business plan indicators are not fulfilled, its net revenue at the end of the first half of the current year decreased compared to last year, and its net profit decreased by 80 percent and amounted to only 13.8 million soums.
Despite the fact that the existing buildings-facilities and territory of the company are not effectively used, a large amount of property and land tax is paid. In particular, for the past period of 2022 and 2023, the company paid 3.3 billion soums of property and land tax.
In turn, the buildings-facilities and production equipment Publishing and Printing JSC "Shark", located at 41 Buyuk Turon Street, are morally obsolete, require repair and most of them are unsuitable for operation, therefore, by agreement with the company, it is being relocated to a compact and modern building.
At the same time, the administrative building of the National Information Agency of Uzbekistan (UzA) located at 42 Buyuk Turon Street is not included in the list of cultural heritage, but taking into account that this building reflects the historical architecture of the Tashkent city, as well as the appearance of an important monument of "modernism", in order to preserve it, the main requirement of the auction sales is the preservation of the historical appearance of the administrative building.
Meanwhile, in accordance with Article 26 of the Law "On State Property Management" it is established that ownership and (or) use of state property not subject to privatization is allowed on the basis of a lease agreement or trust management of state property, agreement on free use of state property, agreement on public-private partnership, including concession agreement.
Taking into account the above, the UzSAMA in close cooperation with the Agency of Cultural Heritage will clarify the object of cultural heritage and ensure a transparent process of privatization of the property complex in strict compliance with the existing legislation, informing the public about each stage of the process.