Toshkent shahri, Mirobod tumani, Buyuk Turon koʻchasi, 41-42-uylarda joylashgan bino-inshootlari savdo jarayoni yuzasidan qoʻshimcha axborot
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, joriy yilning 20-sentyabr kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi)ning rasmiy veb-saytida va ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida Toshkent shahri, Mirobod tumani, Buyuk Turon koʻchasi, 41 va 42-uy manzilida joylashgan mulkiy majmualar (keyingi oʻrinda – obyekt)ni sotib olishga talabgorlardan eng maqbul takliflarni qabul qilish jarayoni toʻgʻrisida eʼlon berilgan.
Madaniy meros agentligi tomonidan bugun – joriy yil 22-sentyabr sanasi bilan roʻyxatga olingan (Agentlik tomonidan 21-sentyabr kuni deb bayonot berilgan) obyektni auksion savdolaridan olinishida va ushbu obyekt bilan bogʻliq tegishli normativ-hujjatlarga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritilishida amaliy yordam berish toʻgʻrisidagi rasmiy murojaati (Agentlik tomonidan ogohlantirish berildi deb bayonot berilgan) Davaktiv agentligiga bugun – joriy yil 22-sentyabr kuni kelib tushdi va zudlik bilan ish yurituviga olindi.
Madaniy meros agentligining bugungi murojaatida Buyuk Turon koʻchasi, 41-uy manzilida joylashgan binolar Moddiy madaniy merosning koʻchmas mulk obyektlari roʻyxatiga kiritilganligini maʼlum qilingan.
Taʼkidlash joizki, 2023-yil iyundagi kadastr hujjatlariga koʻra Obyektning umumiy hududi 28 888 kv. metrni, boʻsh yer maydoni 15 211 kv. metrni, bino va inshootlarning hajmi 42 048 kv. metrni, shundan 25 024 kv. metrni ishlab chiqarish va yordamchi binolar tashkil etadi va 3 ta alohida maʼmuriy binolar mavjud.
Ushbudan kelib chiqib, Davaktiv agentligi va Madaniy meros agentligi rahbarlari oʻrtasida oʻtkazilgan muloqotda obyekt hududida joylashgan bino-inshoot yoki yer maydonining qaysi qismi (biri) madaniy meros obyekti hisoblanishiga aniqlik kiritish boʻyicha birgalikda ish tashkil etish kelishib olindi va bu toʻgʻrisida Davaktiv agentligining murojaati yuborildi.
Shuningdek, “Sharq” nashriyot-matbaa AJ kam quvvatda ishlamoqda (50  foiz), biznes-reja koʻrsatkichlari bajarilmay kelmoqda, joriy yil yarim yillik yakuni boʻyicha sof tushumi oʻtgan yilga nisbatan pasaygan, sof foydasi esa atigi 13,8 mln soʻmni tashkil etib, 80 foizga kamaygan.
Jamiyatning mavjud bino-inshootlari va hududidan samarali foydalanilmasada, katta miqdorda mol-mulk va yer soligʻi toʻlab kelmoqda. Jumladan, 2022-yil va 2023-yilning oʻtgan davrida jamiyat tomonidan 3,3 mlrd. soʻm miqdorida mol-mulk va yer soligʻi toʻlangan.
Buyuk Turon koʻchasi, 41-uyda joylashgan “Sharq” nashriyot-matbaa AJning bino-inshootlari va ishlab chiqarish uskunalari esa maʼnan eskirgan va taʼmirtalab, aksariyati esa yaroqsiz ahvolga kelib qolgan, shuning uchun ham uni ixcham va zamonaviy binoga koʻchirilishi jamiyat bilan kelishilgan holda amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, Buyuk Turon koʻchasi, 42-uyda joylashgan Oʻzbekiston milliy axborot agentligi (UzA)ning maʼmuriy binosi madaniy meros obyekti roʻyxatiga kiritilmagan, ammo ushbu bino Toshkent shahrining tarixiy arxitekturasini, shu jumladan, muhim “modernizm” yodgorligi qiyofasini aks ettirishini inobatga olib, uni saqlab qolish maqsadida savdoning asosiy sharti etib maʼmuriy binoning tarixiy qiyofasini saqlab qolish belgilangan.
Shu oʻrinda, “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi Qonunning 26-moddasiga muvofiq xususiylashtirilmaydigan davlat mulkiga egalik qilishga va (yoki) undan foydalanishga ijara shartnomasiga yoki davlat mulkini ishonchli boshqarish shartnomasiga, davlat mulkidan tekin foydalanish shartnomasiga, davlat-xususiy sheriklik toʻgʻrisidagi bitimga, shu jumladan konsessiya shartnomasiga asosan yoʻl qoʻyilishi belgilangan.
Yuqorida taʼkidlanganlarni inobatga olgan holda, Davaktiv agentligi tomonidan Madaniy meros agentligi bilan yaqindan hamkorlik oʻrnatgan holda madaniy meros obyektiga aniqlik kiritiladi va mulkiy majmuani amaldagi qonunchilikka qatʼiy amal qilgan holda shaffof xususiylashtirish jarayonini taʼminlaydi, jarayonning har bir bosqichi toʻgʻrisida ommani xabardor qilib boradi.

Дополнительная информация о процессе реализации зданий и сооружений, расположенных по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон, 41-42.
Согласно соответствующим программам приватизации, 20 сентября текущего года на официальном сайте Агентства по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) и на его страницах в социальных сетях было размещено объявление о процессе приема наиболее приемлемых предложений от претендентов на покупку имущественных комплексов, расположенных по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон, 41 и 42 (далее – объект).
Официальное обращение Агентства культурного наследия, зарегистрированное сегодняшней датой - 22 сентября текущего года (в заявлении Агентства указана дата 21 сентября), с просьбой оказать практическое содействие в снятии объекта с аукционных торгов, а также внесении изменений и дополнений в соответствующие нормативные акты, относящиеся к данному объекту (в заявлении Агентства говорится, что было вынесено предупреждение) поступило в Агентство госактивов сегодня22 сентября текущего года и незамедлительно взято в делопроизводство.
В сегодняшнем обращении Агентства культурного наследия сообщается, что здания, расположенные по адресу улица Буюк Турон, 41, включены в перечень объектов недвижимости Материального культурного наследия.
Стоит отметить, что по кадастровым документам от июня 2023 года общая площадь объекта составляет 28 888 кв.м., площадь свободного земельного участка 15 211 кв.м., площадь зданий и сооружений 42 048 кв.м., из них производственные и вспомогательные здания составляют 25 024 кв.м. и имеется 3 отдельных административных здания.
Исходя из этого, в разговоре между руководителями Агентства госактивов и Агентства культурного наследия была достигнута договоренность об организации совместной работы по выяснению, какая часть (какой из) зданий и сооружений или земельного участка, расположеных на территории объекта признаны объектом культурного наследия, и Агентство госактивов направило соответствующее обращение.
Вместе с тем, Издательско-полиграфическое АО «Шарк» работает на низкой мощности (50 процентов), показатели бизнес-плана не выполняются, его чистая выручка по итогам первого полугодия текущего года снизилась по сравнению с прошлым годом, а его чистая прибыль снизилась на 80 процентов и составила всего 13,8 млн. сумов.
Не смотря на то, что существующие здания-сооружения и территория общества не используются эффективно, оплачивается большая сумма налога на имущество и землю. В частности, за прошедший период 2022 и 2023 годов обществом уплачено 3,3 млрд. сумов налога на имущество и землю.
В свою очередь, здания-сооружения и производственное оборудование Издательско-полиграфическое АО «Шарк», расположенное по адресу ул. Буюк Турон, 41, морально устарели, требуют ремонта и большая часть непригодны для эксплуатации, поэтому по согласованию с обществом осуществляется его переезд в компактное и современное здание.
Вместе с тем, административное здание Национального информационного агентства Узбекистана (УзА), расположенное по улице Буюк Турон, 42, не включено в список культурного наследия, но учитывая, что это здание отражает историческую архитектуру города Ташкента, а также облик важного памятника «модернизма», в целях его сохранения главным условием торгов установлено сохранение исторического облика административного здания.
При этом, в соответствии со статьей 26 Закона "Об управлении государственным имуществом" установлено, что владение и (или) пользование государственным имуществом, не подлежащим приватизации, допускается на основании договора аренды или доверительного управления государственным имуществом, договора о безвозмездном пользовании государственным имуществом, соглашения о государственно-частном партнерстве, в том числе концессионного договора.
Учитывая вышеизложенное, Агентство госактивов в тесном сотрудничестве с Агентством культурного наследия уточнит объект культурного наследия и обеспечит прозрачный процесс приватизации имущественного комплекса в строгом соответствии с действующим законодательством, информируя общественность о каждом этапе процесса.