Bir nechta baholovchilar malaka sertifikatlarining amal qilishi muddatidan oldin tugatildi
Respublikada baholash faoliyatini amalga oshirish uchun zarur qonuniy-huquqiy baza shakllantirildi hamda baholovchining malaka sertifikatini berish tizimi sezilarli darajada soddalashtirildi va litsenziya olish tartibi bekor qilindi.
Ayni vaqtda baholovchi tashkilotlarning amaliy faoliyati oshib borayotgan zamonaviy talablarni qoniqtirmayapti. Baholash ishlari bir qator hollarda yuzaki va past professional darajada oʻtkazilmoqda, xususiylashtiriladigan obyektlar va ulushlarning haqiqiy bozor qiymatini aniqlanishi va koʻrsatiladigan xizmatlarning sifati uchun baholovchi tashkilotlarning zarur darajadagi masʼuliyati taʼminlab berilmayapti.
Natijada hududlarda savdoga chiqarilayotgan bir qator davlat aktivlari sotilmay qolmoqda va/yoki narxi pasaytirilgandan soʻnggina sotilmoqda.
Davaktiv agentligi tomonidan baholovchi tashkilotlarning professional jamoat birlashmalari va baholovchilar ishtirokida Surxondaryo viloyatidagi baholangan obyektlar boʻyicha baholash toʻgʻrisidagi hisobotlar tanlov asosida koʻrib chiqildi va tahlil qilindi.
Oʻz navbatida, Baholovchi tashkilotlarning professional jamoat birlashmalari tomonidan oʻz aʼzolariga baholash ishlarini professional darajada oʻtkazilishi va koʻrsatiladigan xizmatlarning sifati uchun baholovchi tashkilotlarning masʼuliyati yuzasidan tegishli tushuntirishlar berildi.
Yuqoridagilardan va o’tkazilgan tahlillardan kelib chiqib, Davlat aktivlarini boshqarish agentligining 2023-yil 13-noyabrdagi buyrugʻiga asosan, quyidagi baholovchilarning oʻz arizalariga koʻra malaka sertifikatlarining amal qilishi muddatidan oldin tugatildi va ushbu baholovchilar baholovchilar reyestridan chiqarildi:
Malaka sertifikatiga ega boʻlgan baholovchining
F.I.Sh.
Baholovchi faoliyat yuritayotgan baholovchi tashkilot nomi
Baholovchi malaka sertifikati raqami va berilgan sana
Baholovchi faoliyat yuritadigan tashkilot aʼzo boʻlgan jamoat birlashmasi
Yo‘ldoshev Rustam
“Surxondaryo baholash va konsalting markazi” MChJ
(Surxondaryo viloyati)
0072-son, 14.10.2019-yilda berilgan
Baholovchi tashkilotlar assotsiatsiyasi
Abdullayev Olim Shaydullayevich
“Termiz Asl Baho” MChJ
1217-son, 29.07.2021-yilda berilgan
Vaxobov Abdurasul Ziyotovich
“Denov–holis baho” MChJ
0226-son, 27.07.2019-yilda berilgan
Turayev Ravshan Mamaziyayevich
“Sifat baholash” MChJ
0961-son, 17.09.2021-yilda berilgan
Avval maʼlum qilinganidek, mazkur holat yuzasidan Qashqadaryo viloyatida faoliyat yuritadigan 7 ta baholovchining malaka sertifikatlarining amal qilishi muddatidan oldin tugatilgan va ular baholovchilar reyestridan chiqarilgan.
Shu bilan birga, baholash xizmatlari bozorining rivojlanishi uchun sharoitlarni yanada yaxshilash, baholovchi tashkilotlar xizmatlarining ahamiyatini oshirish hamda amalga oshirilgan baholash ishlarining natijalari va xolisligi uchun javobgarlikni kuchaytirish va shu orqali tadbirkorlik tuzilmalari tomonidan ularga nisbatan ishonchni oshirish maqsadida:
• PricewaterhouseCoopers (PWC) xalqaro konsalting kompaniyasi tavsiyalaridan kelib chiqib, baholashning xalqaro standartlari tamoyillari asosida yagona yondashuvni va bozor konyunkturasini hisobga olishni taʼminlaydigan “Oʻzbekiston Respublikasining Yagona milliy baholash standarti”ning yangi tahriri ishlab chiqildi va bugungi kunda Adliya vazirligidan davlat roʻyxatidan oʻtkazilmoqda;
• Baholash sohasidagi eng yaxshi xalqaro tajribani oʻrgangan holda, baholash faoliyati sohasida oʻzini-oʻzi boshqarish mexanizmlarini hamda huquqni qoʻllash amaliyotini takomillashtirishni nazarda tutuvchi Oʻzbekiston Respublikasi “Baholash faoliyati toʻgʻrisida”gi Qonunining yangi tahriri loyihasi ishlab chiqildi.

Досрочно прекращено действие квалификационного сертификата нескольких оценщиков
Была сформирована необходимая законодательная и правовая база для осуществления оценочной деятельности в республике, существенно упрощена система выдачи квалификационного аттестата оценщика и отменена процедура получения лицензии.
В то же время практическая деятельность оценочных организаций не соответствуют растущим современным требованиям. Оценочная работа в ряде случаев проводится на поверхностном и низком профессиональном уровне, не обеспечивается необходимый уровень ответственности оценочных организаций за качество предоставляемых услуг и определение реальной рыночной стоимости приватизируемых объектов и долей.
В результате ряд государственных активов, выставленных на продажу в регионах, остаются непроданными и/или продаются только после снижения цены.
Со стороны Агентства госактивов, при участии профессиональных общественных объединений оценочных организаций и оценщиков, на основе выборки были рассмотрены и проанализированы отчеты об оценке объектов в Сурхандарьинской области.
В свою очередь, профессиональные общественные объединения оценочных организаций дали соответствующие разъяснения своим членам об ответственности оценочных организаций за профессиональное проведение оценочных работ и качество предоставляемых услуг.
На основании вышеизложенного и проведенного анализа, согласно приказу Агентства по управлению государственными активами от 13 ноября 2023 года, досрочно прекращено действие квалификационных сертификатов по собственным заявлениям нижеследующих оценщиков и данные оценщики исключены из реестра оценщиков:
Ф.И.О. оценщика, имеющего квалификационный сертификат
Наименование оценочной организации, в которой работает оценщик
Номер и дата выдачи сертификата о квалификации оценщика
Общественное объединение, членом которого является организация, в которой работает оценщик
Йулдошев Рустам
ООО “Surxondaryo baholash va konsalting markazi”
(Сурхондарьинская область)
№0072, выдано 14.10.2019
Ассоциация оценочных организаций
Абдуллаев Олим Шайдуллаевич
ООО “Termiz Asl Baho”
№1217, выдано 29.07.2021
Вахобов Абдурасул Зиётович
ООО “Denov–holis baho”
№0226, выдано 27.07.2019
Тураев Равшан Мамазияевич
ООО “Sifat baholash”
№0961, выдано 17.09.2021
Как сообщалось ранее, по таким же обстоятельсвам было досрочно прекращено действие квалификационных сертификатов 7 оценщиков в Кашкадарьинской области и они были исключены из реестра оценщиков.
В то же время, в целях дальнейшего улучшения условий для развития рынка оценочных услуг, повышения значимости услуг оценочных организаций, повышения ответственности за результаты и объективность проводимых оценочных работ, и тем самым повышения доверия к ним со стороны предпринимательских структур:
• На основе рекомендаций международной консалтинговой компании PricewaterhouseCoopers (PWC) разработан «Единый национальный стандарт оценки Республики Узбекистан» в новой редакции, обеспечивающая единый подход и учет рыночной конъюнктуры на основе принципов международных стандартов оценки, и в настоящее время проходит государственную регистрацию в Министерстве юстиции;
• Изучив лучший международный опыт в области оценки, разработан проект Закона Республики Узбекистан «Об оценочной деятельности» в новой редакции, который предусматривает совершенствование механизмов самоуправления и правоприменительной практики в сфере оценочной деятельности.