Bir nechta baholovchilar malaka sertifikatlarining amal qilishi muddatidan oldin tugatildi
Respublikada baholash faoliyatini amalga oshirish uchun zarur qonuniy-huquqiy baza shakllantirildi hamda baholovchining malaka sertifikatini berish tizimi sezilarli darajada soddalashtirildi va litsenziya olish tartibi bekor qilindi.
Ayni vaqtda baholovchi tashkilotlarning amaliy faoliyati oshib borayotgan zamonaviy talablarni qoniqtirmayapti. Baholash ishlari bir qator hollarda yuzaki va past professional darajada oʻtkazilmoqda, xususiylashtiriladigan obyektlar va ulushlarning haqiqiy bozor qiymatini aniqlanishi va koʻrsatiladigan xizmatlarning sifati uchun baholovchi tashkilotlarning zarur darajadagi masʼuliyati taʼminlab berilmayapti.
Natijada hududlarda savdoga chiqarilayotgan bir qator davlat aktivlari sotilmay qolmoqda va/yoki narxi pasaytirilgandan soʻnggina sotilmoqda.
Davaktiv agentligi tomonidan baholovchi tashkilotlarning professional jamoat birlashmalari va baholovchilar ishtirokida Surxondaryo viloyatidagi baholangan obyektlar boʻyicha baholash toʻgʻrisidagi hisobotlar tanlov asosida koʻrib chiqildi va tahlil qilindi.
Oʻz navbatida, Baholovchi tashkilotlarning professional jamoat birlashmalari tomonidan oʻz aʼzolariga baholash ishlarini professional darajada oʻtkazilishi va koʻrsatiladigan xizmatlarning sifati uchun baholovchi tashkilotlarning masʼuliyati yuzasidan tegishli tushuntirishlar berildi.
Yuqoridagilardan va o’tkazilgan tahlillardan kelib chiqib, Davlat aktivlarini boshqarish agentligining 2023-yil 13-noyabrdagi buyrugʻiga asosan, quyidagi baholovchilarning oʻz arizalariga koʻra malaka sertifikatlarining amal qilishi muddatidan oldin tugatildi va ushbu baholovchilar baholovchilar reyestridan chiqarildi:
Malaka sertifikatiga ega boʻlgan baholovchining
F.I.Sh.
Baholovchi faoliyat yuritayotgan baholovchi tashkilot nomi
Baholovchi malaka sertifikati raqami va berilgan sana
Baholovchi faoliyat yuritadigan tashkilot aʼzo boʻlgan jamoat birlashmasi
Yo‘ldoshev Rustam
“Surxondaryo baholash va konsalting markazi” MChJ
(Surxondaryo viloyati)
0072-son, 14.10.2019-yilda berilgan
Baholovchi tashkilotlar assotsiatsiyasi
Abdullayev Olim Shaydullayevich
“Termiz Asl Baho” MChJ
1217-son, 29.07.2021-yilda berilgan
Vaxobov Abdurasul Ziyotovich
“Denov–holis baho” MChJ
0226-son, 27.07.2019-yilda berilgan
Turayev Ravshan Mamaziyayevich
“Sifat baholash” MChJ
0961-son, 17.09.2021-yilda berilgan
Avval maʼlum qilinganidek, mazkur holat yuzasidan Qashqadaryo viloyatida faoliyat yuritadigan 7 ta baholovchining malaka sertifikatlarining amal qilishi muddatidan oldin tugatilgan va ular baholovchilar reyestridan chiqarilgan.
Shu bilan birga, baholash xizmatlari bozorining rivojlanishi uchun sharoitlarni yanada yaxshilash, baholovchi tashkilotlar xizmatlarining ahamiyatini oshirish hamda amalga oshirilgan baholash ishlarining natijalari va xolisligi uchun javobgarlikni kuchaytirish va shu orqali tadbirkorlik tuzilmalari tomonidan ularga nisbatan ishonchni oshirish maqsadida:
• PricewaterhouseCoopers (PWC) xalqaro konsalting kompaniyasi tavsiyalaridan kelib chiqib, baholashning xalqaro standartlari tamoyillari asosida yagona yondashuvni va bozor konyunkturasini hisobga olishni taʼminlaydigan “Oʻzbekiston Respublikasining Yagona milliy baholash standarti”ning yangi tahriri ishlab chiqildi va bugungi kunda Adliya vazirligidan davlat roʻyxatidan oʻtkazilmoqda;
• Baholash sohasidagi eng yaxshi xalqaro tajribani oʻrgangan holda, baholash faoliyati sohasida oʻzini-oʻzi boshqarish mexanizmlarini hamda huquqni qoʻllash amaliyotini takomillashtirishni nazarda tutuvchi Oʻzbekiston Respublikasi “Baholash faoliyati toʻgʻrisida”gi Qonunining yangi tahriri loyihasi ishlab chiqildi.

The qualification certificate of several appraisers has been prematurely terminated
The necessary legislative and regulatory framework for appraisal activities in the republic was formed, the system of issuing appraiser's qualification certificate was significantly simplified and the procedure for obtaining a license was canceled.
At the same time, the practical activities of appraisal organizations do not meet the growing modern requirements. Appraisal work in a number of cases is carried out at a perfunctory and low professional level, the necessary level of responsibility of appraisal organizations for the quality of services provided and determination of the real market value of privatized objects and shares is not provided.
As a result, a number of state assets put up for sale in the regions remain unsold and/or are sold only after price reduction.
On the part of the State Assets Management Agency, with the participation of professional public associations of appraisal organizations and appraisers, on the basis of a sample were reviewed and analyzed appraisal reports of objects in Surkhandarya region.
In turn, professional public associations of appraisal organizations provided relevant explanations to their members on the responsibility of appraisal organizations for professional conduct of appraisal works and quality of services provided.
According to the above-mentioned and conducted analysis, in accordance with the order of the State Assets Management Agency dated November 13, 2023, the qualification certificates of the following appraisers were terminated prematurely on their own requests and these appraisers were excluded from the register of appraisers:
Full name of the appraiser having a qualification certificate
Name of the appraisal organisation where the appraiser works
Number and date of issue of the appraiser's certificate of qualification
Public association of the organisation of which the appraiser is a member
Yuldoshev Rustam
“Surxondaryo baholash va konsalting markazi” LLC
(Surkhandarya region)
0072, issued on 14.10.2019
Association of valuation organisations
Abdullayev Olim Shaydullayevich
“Termiz Asl Baho” LLC
1217, issued on 29.07.2021
Vakhobov Abdurasul Ziyotovich
“Denov–holis baho” LLC
0226, issued on 27.07.2019
Turayev Ravshan Mamaziyayevich
“Sifat baholash” LLC
0961, issued on 17.09.2021
As previously reported, due to the same circumstances, 7 appraisers in Kashkadarya region had their qualification certificates prematurely terminated and were excluded from the register of appraisers.
At the same time, in order to further improve the conditions for the development of the market of appraisal services, increase the importance of services of appraisal organizations, increase responsibility for the results and objectivity of the conducted appraisal work, and thereby increase confidence in them on the part of business structures:
• Based on the recommendations of the international consulting company PricewaterhouseCoopers (PWC) the "Unified National Valuation Standard of the Republic of Uzbekistan" has been developed in a new edition, providing a unified approach and accounting for market conditions based on the principles of international valuation standards, and is currently undergoing state registration at the Ministry of Justice;
• Based on the study of the best international experience in the field of appraisal, the draft Law of the Republic of Uzbekistan "On Appraisal Activity" in a new edition has been developed, which provides for the improvement of self-government mechanisms and law enforcement practice in the field of appraisal activity.