“Milliy banklararo protsessing markazi” aksiyadorlik jamiyatining aksiyalar chiqariluvi davlat roʻyxatidan oʻtkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 30-noyabrdagi PQ – 381 ­ son qaroriga asosan “Milliy banklararo protsessing markazi” MChJ aksiyadorlik jamiyatiga aylantirilishi munosabati bilan, jamiyatning aksiyalar chiqariluvi 2024 yil 21-may kuni Istiqbolli loyihalar milliy agentligidan davlat roʻyxatidan oʻtkazildi.
Jamiyat tomonidan nominal qiymati 1000 soʻm va umumiy qiymati 155,4 mlrd. soʻm boʻlgan 155 448 748  dona oddiy aksiyalar chiqarilib, 100 foiz Davaktiv agentligiga joylashtirildi.

The issue of shares of JSC National Interbank Processing Centre underwent state registration
Based on the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-381 dated November 30, 2023, in connection with the transformation of National Interbank Processing Center LLC into a joint stock company, the issue of shares of the company was registered with the National Agency of Perspective Projects on May 21, 2024.
The company issued 155,448,748 ordinary shares with nominal value of 1 thousand soums and total value of 155.4 billion soums, 100 percent of which are placed in UzSAMA.
For information, according to the relevant privatization program, 100 percent of the state share in the authorized capital of JSC “National Interbank Processing Center” is planned to be privatized through public auction.