“Milliy libos – millat gʻururi” shiori ostidagi davra suhbati
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi binosida “Diniy bagʻrikenglik – dunyoviy davlatda tinchlik va taraqqiyot kaliti” mavzusida “Milliy libos – millat gʻururi” shiori ostida davra suhbati tashkil etildi. Mazkur tadbir Agentlikning markaziy apparati, hududiy boshqarmalari va tizim tashkilotlari vakillari ishtirokida boʻlib oʻtdi.
Davra suhbatida oʻz maʼruzalari bilan ishtirok etish uchun Oʻzbekiston Respublikasi Din ishlari boʻyicha qoʻmitasi masʼul xodimi Meliqoʻziyev Jahongir Valijonovich hamda Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi katta oʻqituvchisi Abdufattohov Moʻmin Mirzo Murodjon oʻgʻli ishtirok etdi.
Tadbir boshida yurtimizda milliy qadriyatlarni asrab-avaylash, rivojlantirish, oʻzbek xalqining milliy boy madaniy merosini keng targʻib qilish hamda madaniy saviyani yuksaltirish, hayotimizda milliy anʼanalarimizning oʻrnini mustahkamlash har bir xodimning fuqarolik burchi hisoblanishi maʼlum qilindi.
Shu munosabat bilan, Davaktiv agentligi direktorining buyrugʻiga asosan, tizimda haftaning har juma kuni – “Milliy liboslar kuni” etib belgilanganligi hamda mazkur tashabbus asosida tizim xodimlari ish joylarida milliylikni targʻib qiluvchi liboslarda boʻlish orqali shaxsiy namuna koʻrsatishi maqsadga muvofiqligini taʼkidlandi.
Maʼruzachilar Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida Oʻzbekiston boshqaruvning respublika shakliga ega boʻlgan suveren, demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlat ekanligi, hech qaysi mafkura davlat mafkurasi sifatida oʻrnatilishi mumkin emasligi belgilanganligi, bu esa, jamiyatda vijdon erkinligi, qonun ustuvorligi va ijtimoiy adolatni, inson huquqlari, erkinliklari va manfaatlarini samarali taʼminlashga qaratilganligi bilan ahamiyatli ekanligini eslatib oʻtdi.
Mamlakatimizda diniy bagʻrikenglikni taʼminlash borasida olib borilayotgan ishlar, bu borada davlat xizmatchisining huquq va majburiyatlari haqida tegishli tushuntirishlar bergan holda diniy bagʻrikenglik – millatlararo totuvlikning garovi hisoblanadi. Aynan ushbu yoʻnalishda mamlakatamizda ijobiy ishlar amalga oshirilayotganligi va qonunchilik hujjatlari bilan alohida tartibga solinganligi, natijada mavjud 16 ta din vakillari emin-erkin yashab kelayotganliklari va ularga eʼtiqod qilishlari uchun qulay shart-sharoit yaratilgan.
Shu bilan birga, qonunchilik hujjatlariga muvofiq, fuqaro dinga eʼtiqod qilishga yoki eʼtiqod qilmaslikka, ibodatlarda, diniy rasm-rusumlar va marosimlarda ishtirok etishga yoki ishtirok etmaslikka, diniy taʼlim olishga nisbatan oʻz munosabatini belgilayotganda uni u yoki bu tarzda majburlashga yoʻl qoʻyilmasligi haqida maʼlumot berildi.
Tadbir soʻngida, ishtirokchilar hamda xodimlar oʻrtasida savol-javoblar boʻlib oʻtdi hamda maʼruzchilar tomonidan bildirilgan fikr va mulohazalar ishtirokchilar tomonidan ijobiy qabul qilinganligi eʼtirof etildi.

Мероприятие под девизом «Национальная одежда — гордость нации»
В здании Агентства по управлению государственными активами состоялось культурное мероприятие на тему «Религиозная толерантность — ключ к миру и развитию в светском государстве» под девизом «Национальная одежда — гордость нации». В мероприятии приняли участие представители центрального аппарата Агентства, территориальных управлений и системных организаций.
В рамках круглого стола с докладами выступили ответственный сотрудник Комитета по делам религий Республики Узбекистан Меликузиев Жахонгир Валижонович и старший преподаватель Международной исламской академии Узбекистана Абдуфаттов Мўмин Мирзо Муроджон угли.
В начале мероприятия было заявлено, что сохранение и развитие национальных ценностей, популяризация богатого культурного наследия узбекского народа, повышение культурного уровня и укрепление роли национальных традиций в нашей жизни является гражданским долгом каждого сотрудника.
В связи с этим, на основании приказа директора Агентства госактивов, в системе установлен «День национальной одежды» каждую пятницу, а также было подчеркнуто, что в рамках этой инициативы целесообразно, чтобы сотрудники системы демонстрировали личный пример, находясь на рабочем месте в одежде, способствующей популяризации национальных традиций.
Докладчики напомнили, что в Конституции Республики Узбекистан установлено, что Узбекистан является суверенным, демократическим, правовым, социальным и светским государством с республиканской формой правления, и что никакая идеология не может быть установлена в качестве государственной идеологии. Это особенно важно, поскольку направлено на обеспечение свободы совести, верховенства закона и социальной справедливости, а также эффективное обеспечение прав, свобод и интересов человека.
В стране проводятся значительные работы по обеспечению религиозной толерантности, при этом были даны соответствующие разъяснения о правах и обязанностях государственных служащих. Религиозная толерантность является гарантией межнационального согласия. В данной области в Узбекистане реализуются положительные инициативы, что на законодательном уровне регулируется специальными нормативными актами. В результате представители 16 различных религий живут в мире и согласии, и для их вероисповедания созданы все необходимые условия.
Кроме того, в соответствии с законодательными актами было сообщено, что гражданин имеет право самостоятельно определять свое отношение к религии, верить или не верить, участвовать или не участвовать в обрядах, религиозных ритуалах и церемониях, а также получать религиозное образование, и никто не имеет права его к этому принуждать.
В конце мероприятия состоялась сессия вопросов и ответов между участниками и сотрудниками, и было отмечено, что мнения и замечания докладчиков были положительно восприняты участниками.