“Milliy libos – millat gʻururi” shiori ostidagi davra suhbati
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi binosida “Diniy bagʻrikenglik – dunyoviy davlatda tinchlik va taraqqiyot kaliti” mavzusida “Milliy libos – millat gʻururi” shiori ostida davra suhbati tashkil etildi. Mazkur tadbir Agentlikning markaziy apparati, hududiy boshqarmalari va tizim tashkilotlari vakillari ishtirokida boʻlib oʻtdi.
Davra suhbatida oʻz maʼruzalari bilan ishtirok etish uchun Oʻzbekiston Respublikasi Din ishlari boʻyicha qoʻmitasi masʼul xodimi Meliqoʻziyev Jahongir Valijonovich hamda Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi katta oʻqituvchisi Abdufattohov Moʻmin Mirzo Murodjon oʻgʻli ishtirok etdi.
Tadbir boshida yurtimizda milliy qadriyatlarni asrab-avaylash, rivojlantirish, oʻzbek xalqining milliy boy madaniy merosini keng targʻib qilish hamda madaniy saviyani yuksaltirish, hayotimizda milliy anʼanalarimizning oʻrnini mustahkamlash har bir xodimning fuqarolik burchi hisoblanishi maʼlum qilindi.
Shu munosabat bilan, Davaktiv agentligi direktorining buyrugʻiga asosan, tizimda haftaning har juma kuni – “Milliy liboslar kuni” etib belgilanganligi hamda mazkur tashabbus asosida tizim xodimlari ish joylarida milliylikni targʻib qiluvchi liboslarda boʻlish orqali shaxsiy namuna koʻrsatishi maqsadga muvofiqligini taʼkidlandi.
Maʼruzachilar Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida Oʻzbekiston boshqaruvning respublika shakliga ega boʻlgan suveren, demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlat ekanligi, hech qaysi mafkura davlat mafkurasi sifatida oʻrnatilishi mumkin emasligi belgilanganligi, bu esa, jamiyatda vijdon erkinligi, qonun ustuvorligi va ijtimoiy adolatni, inson huquqlari, erkinliklari va manfaatlarini samarali taʼminlashga qaratilganligi bilan ahamiyatli ekanligini eslatib oʻtdi.
Mamlakatimizda diniy bagʻrikenglikni taʼminlash borasida olib borilayotgan ishlar, bu borada davlat xizmatchisining huquq va majburiyatlari haqida tegishli tushuntirishlar bergan holda diniy bagʻrikenglik – millatlararo totuvlikning garovi hisoblanadi. Aynan ushbu yoʻnalishda mamlakatamizda ijobiy ishlar amalga oshirilayotganligi va qonunchilik hujjatlari bilan alohida tartibga solinganligi, natijada mavjud 16 ta din vakillari emin-erkin yashab kelayotganliklari va ularga eʼtiqod qilishlari uchun qulay shart-sharoit yaratilgan.
Shu bilan birga, qonunchilik hujjatlariga muvofiq, fuqaro dinga eʼtiqod qilishga yoki eʼtiqod qilmaslikka, ibodatlarda, diniy rasm-rusumlar va marosimlarda ishtirok etishga yoki ishtirok etmaslikka, diniy taʼlim olishga nisbatan oʻz munosabatini belgilayotganda uni u yoki bu tarzda majburlashga yoʻl qoʻyilmasligi haqida maʼlumot berildi.
Tadbir soʻngida, ishtirokchilar hamda xodimlar oʻrtasida savol-javoblar boʻlib oʻtdi hamda maʼruzchilar tomonidan bildirilgan fikr va mulohazalar ishtirokchilar tomonidan ijobiy qabul qilinganligi eʼtirof etildi.

The event was held under the slogan ‘National Clothing is the Pride of the Nation’
In the building of the State Assets Management Agency was held a cultural event on the theme ‘Religious tolerance - the key to peace and development in a secular state’ under the slogan ‘National dress is the pride of the nation’. The event was attended by representatives of the central office of the Agency, territorial departments and system organisations.
During the round table, presentations were made by Melikuziev Jakhongir Valijonovichresponsible officer of the Committee on Religious Affairs of the Republic of Uzbekistan, and Abdufattov Mumin Mirzo Murojon ugli, senior lecturer at the International Islamic Academy of Uzbekistan.
At the beginning of the event it was stated that preservation and development of national valuespopularisation of the rich cultural heritage of the Uzbek people, raising the cultural level and strengthening the role of national traditions in our life is a civic duty of each employee.
In this regard, based on the order of the Director of UzSAMA, ‘National Dress Day’ is established in the system every Friday, and it was emphasised that within the framework of this initiative, it is expedient for the employees of the system to demonstrate personal example by being at the workplace in clothes that promote the popularisation of national traditions.
The speakers recalled that the Constitution of the Republic of Uzbekistan establishes that Uzbekistan is a sovereign, democratic, law-based, social and secular State with a republican form of government, and that no ideology may be established as the State ideology. This is particularly important as it is aimed at ensuring freedom of conscience, the rule of law and social justice, as well as the effective safeguarding of human rights, freedoms and interests.
Considerable work is being done to ensure religious tolerance, and the rights and duties of public servants have been clarified. Religious tolerance is a guarantee of inter-ethnic harmony. Uzbekistan is implementing positive initiatives in this area, which are regulated at the legislative level by special normative acts. As a result, representatives of 16 different religions live in peace and harmony and all the necessary conditions have been created for their beliefs.
In addition, in accordance with legislative acts, it was reported that a citizen has the right to independently determine his/her attitude towards religion, to believe or not to believe, to participate or not to participate in rites, religious rituals and ceremonies, as well as to receive religious education, and no one has the right to force him/her to do so.
At the end of the event, a question and answer session was held between participants and staff, and it was noted that the opinions and comments of the speakers were favourably received by the participants.