“O‘zenergoinjiniring” AJning ustav kapitalidagi 87,47 foiz davlat aksiyalar paketini sotish bo‘yicha kelishuvga erishildi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “O‘zenergoinjiniring” AJ (keyingi o‘rinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 87,47 foiz davlat aksiyalar paketi xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilgan holda sotilishi belgilangan.
Shunga ko‘ra, Mosaic Financial kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) tanlov asosida xususiylashtirish bo‘yicha konsultant sifatida jalb qilingan.
Konsultant tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng ko‘lamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investisiya tizerlari konsultantning investorlar tarmog‘i orqali salohiyatli investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada 2 ta investorlardan sotib olish bo‘yicha qiziqish to‘g‘risidagi arizalar (Express of Interest) kelib tushdi.
Talabgorlar xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini ta'qiqlashi mumkin bo‘lgan ma'muriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yo‘qligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQShning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilmaganligi yuzasidan o‘rganilgan.
Barcha talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi bosqichi – Majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichiga taklif etildi. Ushbu bosqichda talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etish hamda Korxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Qayd etish joizki, kelib tushgan takliflar orasida eng yuqori narx taklifini bildirgan, kelajakda jamiyat faoliyatini barqaror rivojlanishini ta'minlay oladigan va ishlab chiqarish jarayonlarini to‘liq davomiyligini shakllantirishga salohiyatli bo‘lgan “O‘ZBEKENERGOTA’MIR” AJ, “O‘zenergoinjiniring” AJ ustav kapitalidagi 87,47 foiz davlat aksiyalar paketini sotib olish uchun qo‘yilgan talablarga to‘liq javob bergan va 44,0 mlrd.so‘m sotib olish to‘lovi bilan g‘olib deb topilgan.
Shu bilan birga, Xaridorning narx taklifi konsul'tant tomonidan hisoblangan Korxonaning sotilishi mumkin bo‘lgan indikativ narxlar oralig‘ida joylashgan hamda mustaqil baholovchi tomonidan Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Korxonani xususiylashtirish natijalari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan ma'qullangan.
Ma'lumot uchun: “O‘ZBEKENERGOTA‘MIR” AJ energetika sohasida ko‘p yillik tajribaga ega bo‘lib, energetika uskunalarini taʼmirlash bilan shug‘ullanuvchi korxonalar orasida yetakchilardan biri hisoblanadi. Jamiyat 9 ta ishlab chiqarish uchastkasi, 4 ta ishlab chiqarish sexi va 2 ta laboratoriyadan iborat 8 gektarga teng umumiy ishlab chiqarish maydoniga ega. Jamiyat tomonidan “O‘zenergoinjiniring” AJni sotib olinishi ushbu sohadagi xususiy sektor o‘rnini kengaytirishga va raqobat muxitini rivojlanishiga imkon yaratadi.

The agreement to sell 87,47% state block of shares in the authorized capital of "Uzenergoengineering" JSC was reached
According to the relevant privatization programs, the realization of 87,47% state block of shares in the authorized capital of "Uzenergoengineering" JSC (hereinafter - the "Enterprise") with the attraction of a professional consulting company was determined.
Accordingly, Mosaic Financial (hereinafter - the "Consultant") was attracted as a privatization consultant on the basis of a competitive selection process.
As part of the privatization process, the Consultant conducted extensive marketing campaigns both locally and internationally, including investment teasers sent to potential investors (Investor sounding), involving the Consultant's extensive investor network.
As a result, the Consultant received 2 Express of Interest requests from investors.
The proposals received were examined to ensure that there were no administrative, arbitration or other legal proceedings that could prohibit the applicants from participating in the privatization process and that they were not included in the sanctions list of the European Union, the United States and major international financial institutions.
Further, all applicants were invited to the next stage of the privatization process - the submission of Binding Offers (BO). At this stage, the applicants were signed a Non-Disclosure Agreement (NDA) and given the opportunity to review the comprehensive due diligence reports on the financial, tax, legal and environmental activities of the Enterprise prepared by the Consultant and placed in the Virtual Data Room (VDR). At the same time, all applicants were given the opportunity to organize meetings with the management of the Enterprise and familiarize themselves with the activities of the Enterprise.
It should be noted that "UZBEKENERGOTAMIR" JSC, which expressed the highest price offer among all received offers, capable of ensuring stable development of the company's activities in the future and having the potential to form a full duration of production processes, fully met the established requirements to purchase 87,47% state block of shares in the authorized capital of "Uzenergoengineering" JSC and was recognized as the winner with a purchase price of 44.0 billion UZS.
At the same time, the price offer of the Buyer is within the range of indicative prices of the Enterprise, calculated by the consultant, and above the estimated value of the Enterprise by an independent appraiser.
The results of privatization of the enterprise were approved by the relevant decision of the State Commission on privatization of state assets and coordination of privatization processes.
For information: "The enterprise of "UZBEKENERGOTAMIR" JSC has long time experience in the energy sector and is one of the leaders among enterprises engaged in the repair of energy equipment. The company has a total production area of 8 hectares, consisting of 9 production sites, 4 production factory and 2 laboratories. Acquisition of Uzenergoengineering JSC by the Company will help to expand the role of the private sector in this area and develop a competitive environment.