Avval xabar berilganidek, Davaktiv agentligi tomonidan "Asakabank" AJ, "Oʻzsanoatqurilishbank" ATB va AT "Aloqabank"ga tegishli “Toshkent City” xalqaro ishbilarmonlik markazi hududidagi yangi koʻp qavatli biznes markazlarini (keyingi oʻrinlarda – “Biznes markazlar”) xalqaro savdo jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlangan.
Ushbu Biznes markazlarini xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “KPMG” xalqaro kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha Konsultant hamda “Deloitte” xalqaro kompaniyasi mustaqil baholovchi sifatida jalb etilgan.
Mazkur bosqich doirasida Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, “KPMG” kompaniyasining xalqaro investorlar tarmogʻi orqali Biznes markazlar toʻgʻrisidagi investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 4 nafar Yevropa Ittifoqi, BAA va Turkiya davlatlaridan boʻlgan talabgorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
• Biznes markazlarni sotib olish uchun moliyaviy resurslarining yetarliligi;
Konsultant tomonidan kelib tushgan arizalarni oʻrganish natijasida yuqoridagi mezon talablariga muvofiq keladigan 4 nafar talabgorni xususiylashtirish jarayonining navbatdagi bosqichiga oʻtkazish hamda raqobat muhitini yanada oshirish maqsadida marketing ishlarini davom ettirgan holda yanada koʻproq salohiyatli investorlarni ham savdo jarayonlariga jalb etish tavsiya etilgan.
Konsultant tomonidan  Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichida ariza bergan barcha talabgorlarga individual ravishda xabarnoma yuboriladi, shuningdek, avval maʼlum qilingan mezon talablariga muvofiq deb topilgan nafar talabgorlarga esa jarayon xati “Process letter” orqali navbatdagi bosqich toʻgʻrisida batafsil maʼlumot beriladi.
Shu bilan birga, Konsultant tomonidan raqobat muhitini taʼminlash maqsadida savdo jarayonlariga yanada koʻproq salohiyatli investorlarni jalb qilish ishlari parallel ravishda amalga oshiriladi va Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) boʻyicha arizalarni qabul qilish davom ettiriladi.
Talabgorlarga Majburiyatga ega boʻlgan takliflarini (BO) tayyorlash uchun Aktiv toʻgʻrisidagi Axborotlarni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA)ni imzolagan holda Konsultant tomonidan tayyorlangan Biznes markazlarning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyati toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, analitik hisobotlar joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish, Biznes markazlarini joyiga chiqqan holda oʻrganish imkoniyati beriladi.
Konsultant tomonidan Biznes markazlarni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO2024-yil 25-noyabr soat 23:59 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi va “KPMG”ning Aktivni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “KPMG” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi va “KPMG” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Информация о международном процессе продажи трёх многоэтажных бизнес-центров на территории международного делового центра «Tashkent City»
Как сообщалось ранее, Агентством госактивов был начат этап Выражение заинтересованности” (Expression of interest) международного процесса продажи новых многоэтажных бизнес-центров (далее – “Бизнес-центры”) на территории международного делового центра “Tashkent City, принадлежащих АО “Асакабанк”, АКБ “Узсаноаткурилишбанк” и АК “Алокабанк”.
Для проведения процесса приватизации данных Бизнес-центров на основе передового мирового опыта была привлечена международная компания KPMG (далее – Консультант) в качестве Консультанта по приватизации, а в качестве независимого оценщика – международная компания Deloitte.
В рамках данного этапа Консультантом были проведены маркетинговые мероприятия, включая рассылку инвестиционных тизеров о Бизнес-центрах через широкий пул международных контактов KPMG. По результатам проведенной работы, в адрес Консультанта поступили заявки о выражении заинтересованности в покупке со стороны 4 инвесторов из стран ЕС, ОАЭ и Турции.
• Достаточные финансовые ресурсы для приобретения Бизнес-центров.
В результате изучения заявок, поступивших консультанту, было рекомендовано перевести 4 претендентов, соответствующих вышеуказанным критериям, на следующий этап процесса приватизации и в целях дальнейшего повышения конкурентной среды продолжить маркетинговую работу по привлечению большего количества потенциальных инвесторов к процессу продаж.
Всем участникам, подавшим заявки Выражения заинтересованности (Expression of Interest) будут направлены индивидуальные уведомления от Консультанта, а также 4 претендента, соответствующие требованиям ранее объявленных критериев, получат подробную информацию о следующем этапе посредством процедурного письма (Process letter).
• Салтанат Сандикбаева, Партнер KPMG: SSandykbayeva@kpmg.com, тел:. +99890-099-21-20;
• Шохрух Охунов, начальник департамента Агентства госактивов: sh.okhunov@davaktiv.uz; тел:. +99871-259-20-23.
Информация о предстоящем этапе:
После подписания Соглашения о неразглашении данных (NDA), участники получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и оперционную информацию о Бизнес-центрах, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом, а также возможность посетить Бизнес-центры для изучения.
Обязывающие предложения (BO) по приобретению Актива принимаются Консультантом до 23:59 (по Ташкентскому времени) 25 ноября 2024 года.
Дисклеймер:
Агентство и Банки оставляют за собой право изменять последовательность процесса продажи или отказываться от продажи любому потенциальному покупателю (покупателям) или от переговоров с ними в любое время без разъяснения причины.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства, Банков или KPMG в отношении продажи Активов. Агентство, Банки и KPMG оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(i) вносить изменения в сроки подачи заявок;
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно с Агентством, Банками и KPMG графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;