“Forbes” nashrida chop etilgan maqola
O’zbekistonda xususiylashtirish hali ham qo’llab-quvvatlanmoqda. Lotin Amerikasida 1990-yillarning oxirida, Vashington konsensusi davrida, xususiylashtirish yomon obro‘ga ega bo‘lgan, "deregulation" kabi so'zlar bilan birga tarqalgan va yo’q bo’lib ketgan. Lekin Markaziy Osiyoda xususiylashtirishga nisbatan jamoatchilikning noroziligi kuzatilmayapti.
Vengriyaning OTP banki “Ipoteka-bank” ATIBni 2022-yilda sotib oldi. O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (Davaktiv agentligi) 2021-yilda mahalliy Coca-Cola franshizasining 57 foiz ulushini Turkiyaning “Coca-Cola Icecek” kompaniyasiga sotdi.
Shuningdek, Davaktiv agentligi 2016-yilda ochilgan va 2022-yilda Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasi tomonidan sotib olingan Toshkentdagi “Hyatt” mehmonxonasidagi davlat ulushini sotgan, Singapurning “Indorama” konglomerati esa O‘zbekistondagi eng yirik o‘g‘it ishlab chiqaruvchi “Qo‘qon superfosfat”ni 2019-yilda davlat ishtirokidan olib chiqqan.
Xususiylashtirishning navbatdagi to‘lqini “Xalqchil IPO” deb nomlandi. Hukumat aksiyalar orqali mahalliy chakana investorlarga keng turdagi kompaniyalarning kichik aksiyalarini (umumiy kapitalning 2 foizigacha) sotishni rejalashtirmoqda. O‘zbekistonning oltin koni “Navoiy KMK” va mis ishlab chiqaruvchi “Olmaliq KMK” korxonalari mahalliy chakana investorlarga ulushlarini taklif qilish ro‘yxatida. “Bular jahon darajasidagi aktivlar. Bizning xalqaro investor mijozlarimiz ushbu aksiyalarni faqat ikkilamchi bozordagina sotib olishlariga imkon bo’lsa kerak” - deyiladi matnda.

Статья опубликованная в «Forbes»
Приватизация по-прежнему приветствуется. В конце 90-х годов в Латинской Америке, в годы Вашингтонского консенсуса, приватизация получила плохую репутацию, вышла из строя и умерла вместе с такими словами, как «дерегулирование». Но в Центральной Азии, похоже, не наблюдается большого общественного возмущения против приватизации.
Венгерский банк OTP купил государственный банк «Ипотека-банк» еще в 2022 году. Агентство по управлению государственными активами (АУГА) Узбекистана продало 57% акций местной франшизы Coca-Cola турецкой компании «Coca-Cola Icecek» в 2021 году.
АУГА также продало свою долю в отеле «Hyatt» в Ташкенте, который был открыт в 2016 году и приобретен Фондом развития Абу-Даби в 2022 году, а сингапурский конгломерат «Indorama» вывел из-под контроля государства крупнейшего производителя удобрений «Коканд Суперфосфат» в Узбекистане в 2019 году.
Следующая волна приватизации получила название «Народное IPO». Правительство планирует продать небольшие пакеты акций (до 2% от общего капитала) широкого круга компаний местным розничным инвесторам через акции. Узбекский золотой рудник «Навоий ГМК» и производитель меди «Алмалык ГМК» включены в список участников предложения акций местному розничному инвестору. «Это активы мирового уровня. Наши международные клиенты-инвесторы, скорее всего, смогут покупать акции только на вторичном рынке», — говорится в тексте.
Новый план приватизации Шавката Мирзиёева, объявленный в марте, предполагает продажу 1000 государственных предприятий в различных регионах, 1500 акров земли и более 920 тысяч квадратных метров недвижимости.