“Samarqand Avtomobil zavodi” MCHJ ustav fondidagi davlat ulushini xalqaro bozorda ommaviy savdolarini tashkil etish uchun xalqaro professional konsalting kompaniyasi jalb qilish toʻgʻrisida EʼLON
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq “Samarqand Avtomobil zavodi” MCHJ (75,2) (keyingi oʻrinlarda – Aktiv) xalqaro bozorda ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Buyurtmachi) mazkur aktivlarni xalqaro bozorda ommaviy savdolarini tashkillashtirish uchun xalqaro tajribaga ega boʻlgan professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etishi boʻyicha eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 15-iyun kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi:
Talʼat Yuldashevich Samandarov — Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Mazkur soʻrovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Buyurtmachiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga koʻra, takliflar uchun ushbu soʻrovnomani eʼlon qilish va/yoki u bilan bogʻliq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar oʻtkazish orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Buyuurtmachi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga  tayanaolmaydilar va ishonmasliklari shart.
“Samarqand Avtomobil zavodi” MCHJni xususiylashtirish boʻyicha konsultant jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, "Samarqand Avtomobil zavodi” MCHJ (75,2) dagi davlat ulushlari (keyingi oʻrinlarda – Bitim) xalqaro bozorda savdoga chiqarilishi belgilangan.
Xalqaro savdo jarayonlari Aktivning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Ushbu Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda ­- Soʻrovnoma) Konsultantga qoʻyiladigan talablarni va uning baholanishi kerak boʻlgan taklifining tuzilishini, shuningdek, ushbu Soʻrovnomaning ilovasida Bitimni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha zarur ish hajmini tavsiflaydi. Konsultantlar konsorsiumga kirishlari yoki xizmatlarning toʻliq spektrini taqdim etish boʻyicha qoʻshma takliflar kiritishlari mumkin.
Oʻzbekiston Respublikasining “Masʼuliyati cheklangan hamda qoʻshimcha masʼuliyatli jamiyatlar toʻgʻrisida”gi Qonunining 20-moddasiga muvofiq:
jamiyat ishtirokchilaridan birortasi tomonidan sotilayotgan ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda jamiyat ishtirokchilari uchinchi shaxslar oldida imtiyozli huquqdan foydalanishi;
agar jamiyatning boshqa ishtirokchilari jamiyatning ishtirokchisi tomonidan sotilayotgan ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda oʻzining imtiyozli huquqidan foydalanmagan boʻlsa, jamiyat mazkur ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda imtiyozli huquqqa ega boʻlishi qayd etilgan.
Agar jamiyatning ishtirokchilari yoki jamiyat ulushni sotib olish boʻyicha oʻzlarining imtiyozli huquqidan foydalansa, konsultant xizmatlari yuridik jihatdan hamkorlik qilish, shu jumladan oldi-sotdi shartnomasi loyihasini tayyorlash bilan cheklanadi.
OOO “Samarqand Avtomobil zavodi” – MDH mamlakatlarida tan olingan yetakchi zavodlardan biri boʻlib, yiliga 4,5 mingdan ortiq avtomobil ishlab chiqarish quvvatiga ega. 23 ta rasmiy dillerlik va xizmat koʻrsatish punklari mavjud. Xodimlar soni 1 400 ta kishini tashkil qiladi.
Kompaniyaning bosh ofisi Samarqand viloyati, Sulaymon Buxoriy koʻchasi,
5-uyda joylashgan;
Ustav fondi: 484,0 mlrd.soʻm;
Veb-sahifasi: www.samauto.uz
Konsultantning (individual arizachi yoki Konsorsium) taklifi rus/ingliz tilida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
1. a) Aktivni xalqaro xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
2. b) Tijorat taklifi ikki qismdan iborat (50 ballgacha):
1. v) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
2. g) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, Bitimni amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish boʻyicha taklif. Taklif etilgan Bitimga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʻyicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʻyicha malakasi (20 ballgacha);
3. d) Qoʻyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza;
4. e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
1.Avtomobilozlik bozorini tahlil qilish:
2.Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• investor nuqtayi nazaridan baholashga taʼsir etuvchi asosiy omillar, asosiy koʻrsatkichlar va tahminlarni aniqlash;
3.Bitim jarayoniga hamrohlik qilish:
(2)  Agar konsultantlarning takliflari Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablarning "a","v" va "g" bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, "b" bandida nazarda tutilgan baholash balli qoʻllanilmaydi.
(3)  Agar boshqa ishtirokchilar yoki Jamiyat ulushini sotib olish byicha zlarining imtiyozli huquqidan foydalansa, konsultant xizmatlari uchun tlov faqat ushbu bitimni huquqiy taʼminlash uchun qshimcha shartnoma imzolash orqali amalga oshiriladi.

On the involvement of an international professional consulting company to organize the public sale of state shares in "Samarqand Avtomobil zavodi" LLC on the international market ANNOUNCEMENT
In accordance with the relevant privatization programs, it is established that "Samarqand Avtomobil zavodi" LLC (hereinafter - the Asset) will be publicly traded on the international market.
The State Assets Management Agency (hereinafter - the Client) announces the engagement of a professional consulting company with international experience (hereinafter - the Consultant) in accordance with the industry approach to organize public trading of these assets on the international market.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the following Request for Proposals (RfP) by 18:00 (Tashkent time) on June 15, 2024.
Request for Proposals (RfP) to engage a consultant for privatization of "Samarqand Avtomobil zavodi" LLC
In accordance with the privatization programs, the state shares of "Samarqand Avtomobil zavodi" LLC (75.2%)  (hereinafter - the Transaction) are subject to sale on the international market.
International trade processes shall be organized on the basis of the most appropriate foreign experience within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, taking into account the network and individual characteristics of the Asset. For making internal decision of the Seller, the Asset is evaluated in accordance with the legislation.
“Samarqand Avtomobil zavodi” LLC – one of the leading plants recognized in CIS countries with annual production capacity of more than 4.5 thousand vehicles, has 23 official dealers and service points. The number of personnel is 1,400 people.
The head office of the company is located in Samarkand, Suleiman Bukhoriy str. 5;
Authorized fund: 484.0 billion soums;
Web page: https:// www.samauto.uz
(a) Consultant's plan for organizing the international privatization process of the asset, including the sequence of further actions and scope of work. Conclusion on the duration of the privatization process, provided that the consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time (up to 10 points);
1. b) Two-part Commercial Proposal (up to 50 points):
• The amount of remuneration offered depends on the trading strategy developed, and the Customer shall give priority to offers that provide a proportional payment for the success of the offer ("success fee");
1. c) Information about the Consultant's experience with transactions involving similar assets, including information about the Consultant's mandates in the CIS region in the period from January 1, 2019 to the present (20 points);
2. d) Proposal for the organization of the Transaction in terms of governance of the project. Information about the team involved in the proposed Transaction, specifying the names of individuals and information about them: work experience, work experience, general transaction experience and specific transaction experience (20 points);
3. e) A written statement of sufficient competence as well as human, time, and material resources to carry out the assigned tasks;
4. f) Information on whether there is a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that might present a conflict, should he/she be involved in this Transaction.
1.Analysis of the insurance market:
• analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, necessary conditions for the development of enterprises of the industry;
2.Consultations on pre-sale preparation of the Asset:
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of the Asset (due diligence);
3.Maintenance of the Transaction:
(3) In case other participants or the Company exercise its pre-emptive right to purchase a share, payment for services will be made only for legal support of this transaction by signing an additional agreement.