Xorazm viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar ishtirokida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 17-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Xorazm viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 250 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davaktiv agentligi direktorining oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davaktiv agentligining Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Shuxrat Raximovviloyat hokimining oʻrinbosari Anvar Davletov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2023-yil davomida jami 89 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 62 ta davlat aktivlari 70,3 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 1655 ta 110,9 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1303 ta 43,7 gektar yer uchastkalari 31,9 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2024-yilning oʻtgan davrida jami 57 ta yangi davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, 62 ta davlat aktivlari 110,8 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan. Hozirgi kunda umumiy qiymati 170,8 mlrd.soʻm boʻlgan 43 ta davlat aktivlarining savdosi davom etmoqda.
Oʻz oʻrnida, yangi 2024-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Xorazm viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 20 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari hamda 65 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan tadbir yakunida qatnashchilar va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga tegishli javoblar berib oʻtildi. Jumladan, maxsus sanoat zonalarida tadbirkorlarga berilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish imkoniyatlari va tartibi yuzasidan tadbirkor tomonidan berilgan savolga tushuntirish berildi.
Mazkur tadbir bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Samarqand, Qashqadaryo, Navoiy, Buxoro, Sirdaryo, Jizzax viloyatlarida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazildi hamda keyingi oʻrinlarda Surxondaryo va Toshkent viloyatlarida oʻtkaziladi.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Khorezm region
In order to accelerate the work on explaining and promoting the essence and meaning of this decree in the regions, on August 17 of this year, the State Assets Management Agency (UzSAMA) held a regular “Roadshow” presentation of state assets to be privatized in Khorezm region, in particular, state shares in enterprises, vacant state facilities and land plots.
The event was attended by more than 250 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
This event was led by the Deputy Director of the UzSAMA Alisher Miraliyev, the Head of the territorial department of the UzSAMA in Khorezm region Shuhrat Raximovthe Deputy khokim of Khorezm region Anvar Davletov.
At the same time, the Roadshow participants were informed about the work done in Khorezm region during 2023, in particular, 89 state assets were put up for auction by the territorial department of the UzSAMA, of which 62 assets were sold for 70,3 billion.UZS. In addition, 1655 land plots with the area of 110,9 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 1303 land plots with the area of 43,7 hectares were sold for 31,9 billion UZS.
In the past period of 2024, the regional department put up a total of 57 new state assets for public sales and sold 62 state assets worth 110,8 billion.UZS. Currently, 43 state assets worth 170,8 billion.UZS are still continuing to be offered for sale.
In turn, in accordance with the 2024 privatization program, 20 shares of the state and enterprises with state participation, as well as 65 real estate objects put up for public sales in Khorezm region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
To date, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Samarkand, Kashkadarya, Navai, Bukhara, Syrdarya, Jizzakh regions and Republic of Karakalpakstan, and will be held in the coming days in Surkhandarya and Tashkent.