Xorazm viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar ishtirokida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 17-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Xorazm viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 250 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davaktiv agentligi direktorining oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davaktiv agentligining Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Shuxrat Raximovviloyat hokimining oʻrinbosari Anvar Davletov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2023-yil davomida jami 89 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 62 ta davlat aktivlari 70,3 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 1655 ta 110,9 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1303 ta 43,7 gektar yer uchastkalari 31,9 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2024-yilning oʻtgan davrida jami 57 ta yangi davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, 62 ta davlat aktivlari 110,8 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan. Hozirgi kunda umumiy qiymati 170,8 mlrd.soʻm boʻlgan 43 ta davlat aktivlarining savdosi davom etmoqda.
Oʻz oʻrnida, yangi 2024-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Xorazm viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 20 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari hamda 65 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan tadbir yakunida qatnashchilar va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga tegishli javoblar berib oʻtildi. Jumladan, maxsus sanoat zonalarida tadbirkorlarga berilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish imkoniyatlari va tartibi yuzasidan tadbirkor tomonidan berilgan savolga tushuntirish berildi.
Mazkur tadbir bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Samarqand, Qashqadaryo, Navoiy, Buxoro, Sirdaryo, Jizzax viloyatlarida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazildi hamda keyingi oʻrinlarda Surxondaryo va Toshkent viloyatlarida oʻtkaziladi.

В Хорезмской области для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, 17 августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведена очередная “Roadshow” презентация государственных активов, подлежащих приватизации в Хорезмской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
На мероприятии приняли участие более 250 предпринимателей и инвесторов, а также представителей местных хокимиятов и крупных предприятий области.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства госактивов Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства госактивов в Хорезмской области Шухрата Рахимова, заместителя хокима Хорезмской области Анвара Давлетова.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Хорезмской области за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 89 государственных активов, из которых 62 активов были проданы за 70,3 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 1655 земельных участков площадью 110,9 га, из них проданы 1303 земельных участков площадью 43,7 га за 31,9 млрд. сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 57 новых государственных активов, а также продано 62 государственных активов на сумму 110,8 млрд. сум. В настоящее время продолжаются торги 43 государственных активов общей стоимостью 170,8 млрд.сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены 20 долей государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 65 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Хорезмской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Кашкадарьинской, Навоийской, Бухарской, Сырдарьинской, Джизакской областях и в Республике Каракалпакстан, а также будут проводиться в ближайшие дни в Сурхандарьинской и Ташкенской области.