Jizzax viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar ishtirokida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 9-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Jizzax viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 250 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davaktiv agentligining Jizzax viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Alisher Israilovviloyat hokimining birinchi oʻrinbosari Abduvali Mustanov hamda Biznes-ombudsman Jizzax viloyati vakili Sardor Usmonov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Jizzax viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2023-yil davomida jami 175 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 44 ta davlat aktivlari 74,9 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 2 116 ta 190,4 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 840 ta 91,3 gektar yer uchastkalari 18,2 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2024-yilning oʻtgan davrida jami 123 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 70 ta davlat aktivlari 44,2 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan. Hozirgi kunda umumiy qiymati 123,7 mlrd.soʻm boʻlgan 84 ta davlat aktivlarining savdosi davom etmoqda.
Oʻz oʻrnida, yangi 2024-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Jizzax viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 12 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 69 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan tadbir yakunida qatnashchilar va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga tegishli javoblar berib oʻtildi, jumladan mahalliy tadbirkorlarning bir qator takliflari qabul qilindi.
Mazkur tadbir bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Samarqand, Qashqadaryo, Navoiy, Buxoro viloyatlarida oʻtkazildi va keyingi oʻrinlarda respublikaning barcha qolgan viloyatlarida hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkaziladi.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Jizzakh region
In order to accelerate the work on explaining and promoting the essence and meaning of this decree in the regions, on August 9 of this year, the State Assets Management Agency (UzSAMA) held a regular “Roadshow” presentation of state assets to be privatized in Jizzakh region, in particular, state shares in enterprises, vacant state facilities and land plots.
The event was attended by more than 250 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
This event was led by the Deputy Director of the UzSAMA Alisher Miraliyev, the Head of the territorial department of the UzSAMA in Jizzakh region Alisher Israilov, the first deputy khokim of Jizzakh region Abduvali Mustanov, as well as representative of the Business Ombudsman of Jizzak region Sardor Usmonov.
At the same time, the Roadshow participants were informed about the work done in Syrdarya region during 2023, in particular, 175 state assets were put up for auction by the territorial department of the UzSAMA, of which 44 assets were sold for 74,9 billion.UZS. In addition, 2 116 land plots with the area of 190,4 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 840 land plots with the area of 91,3 hectares were sold for 18,2 billion UZS.
In the past period of 2024, the regional department put up a total of 123 state assets for public sales and sold 70 state assets worth 44,2 billion.UZS. Currently, 84 state assets worth 123,7 billion.UZS are still continuing to be offered for sale.
In turn, in accordance with the 2024 privatization program12 assets of the state and enterprises with state participation, as well as 69 real estate objects put up for public sales in Jizzakh region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
To date, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Samarkand, Kashkadarya, Navai, Bukhara, Syrdarya regions, and will be held in the coming days in all other regions of the republic and the Republic of Karakalpakstan.