Avval xabar berilganidek, Davaktiv agentligi tomonidan “Neftgazmontaj” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – "Aktiv") xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlangan.
Ushbu Aktivni xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Mosaic Financial” (keyingi oʻrinlarda – "Konsultant") kompaniyasi xususiylashtirish boʻyicha Konsultant sifatida jalb etilgan.
Arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, mazkur bosqichda belgilangan muddat 2024-yil 23-sentabrga qadar 3 nafar investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
Konsultant tomonidan kelib tushgan arizalarni oʻrganish natijasida, yuqoridagi mezon talablariga 3 ta talabgor ham muvofiq deb topilib, ularning barchasi xususiylashtirish jarayonining navbatdagi bosqichiga oʻtkazish taklif etildi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichida ariza bergan barcha talabgorlarga individual ravishda xabarnoma yuborilib, jarayon xati “Process letter” orqali navbatdagi bosqich toʻgʻrisida batafsil maʼlumot beriladi.
Shuningdek, Konsultant tomonidan talabgorlarga Korxonaning asosiy faoliyat turini 5 yildan kam boʻlmagan muddat davomida saqlab qolish,  mavjud ish oʻrinlarini va ishchilar sonini saqlab qolish (tabiiy sabablar bilan boʻshaydigan ish oʻrinlari bundan mustasno), kabi  asosiy shartlar aks ettirilgan “savdoning asosiy shartlari boʻyicha Bitim” (term sheet) yetkaziladi va uni qabul qilgan talabgorlardan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) qabul qilinadi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO2024-yil 31-oktabr soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
Shu bilan birga, mazkur muddatga qadar talabgorlar tomonidan “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali taklif etiladigan Majburiyatga ega boʻlgan takliflarining kamida foizini kafolatli toʻlov (zakalat) sifatida “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJning tegishli hisob raqamiga oʻtkazish talab etiladi. “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinet va hisob-raqam koʻrsatkichlari Konsultant tomonidan ishtirokchilarga yuboriladigan jarayon toʻgʻrisidagi individual xatlar (Process Letter) orqali yetkaziladi.
Bunda, mazkur kafolat toʻlovi talabgorlar gʻolib deb topilmagan taqdirda ularning shaxsiy kabinetiga qaytariladi, gʻolib boʻlgan taqdirlarida - sotib olish toʻlovining bir qismi sifatida hisobga olinadi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi va “Mosaic Financial”ning Aktivni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “Mosaic Financial” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi va “Mosaic Financial” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Information on the process of privatization of the state share in the charter capital of Neftgazmontaj LLC
As previously reported, UzSAMA has commenced collecting Expressions of interest in acquiring 100% of the state shares in the authorized capital of "Neftgazmontaj " LLC (hereinafter - the "Asset").
To carry out the process based on the best international practices, UzSAMA attracted “Mosaic Financial (hereinafter - "Consultant") as a privatization consultant.
As part of the Asset’s privatization processes, complex marketing activities were carried out by Consultant, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, Consultant has received Expressions of Interest from 3 investors by September 23, 2024.
Based on the results of the analysis of the applications received by the Consultant, all 3 applicants were found meeting the above criteria and it is proposed to move them all to the next stage of the privatization process.
All Expression of Interest applicants will be individually notified by the Consultant and details of the next stage will be provided through a Process letter.
Upon signing the Non-Disclosure Agreements (NDA), participants will have access to a virtual data room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information about the Asset, including an analytical report prepared by the Consultant.
During the preparation of binding offers, the Consultant will provide a “Agreement on basic terms and conditions of deal” (term sheet) providing for the preservation of the main activity of the enterprise for a period of not less than 5 years, preservation of existing jobs and the number of employees (except for jobs that became vacant due to natural causes), which must be accepted by participants simultaneously with the submission of binding offers.
Binding offers (BO) for purchase of the Asset are accepted by Consultant until 18:00 (Tashkent time) October 31, 2024.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of the State Assets Management Agency, “Mosaic Financial” in relation to the Asset sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. The State Assets Management Agency and “Mosaic Financial” reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the State Assets Management Agency and “Mosaic Financial”, to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;