"Katta to‘rtlik" (Big 4) xalqaro konsalting kompaniyalari tomonidan Davaktiv agentligida malaka oshirish dasturlari davom etmoqda
Joriy yilning 2-fevral kuni "PricewaterhouseCoopers" (PwC) xalqaro konsalting kompaniyasi tomonidan Davaktiv agentligi xodimlari uchun "PwC" kompaniyasining O‘zbekistondagi direktori Sergey Luzan va "PwC" kompaniyasining O‘zbekistondagi maslahat xizmatlari bo‘yicha direktori Yermek Jakeev ishtirokida "Investitsion loyihalarni moliyalashtirish" mavzusida seminar tashkil etildi. Tadbirni Davaktiv agentligi direktori o‘rinbosari Bekzod Usmonov ochib berdi.
Ma'lumot uchun: PwC – audit, soliq va konsalting xizmatlarini ko‘rsatuvchi xalqaro kompaniyalar tarmog‘i hisoblanadi.
Mazkur seminar "Katta to‘rtlik" (Big 4) turkumiga kiruvchi xalqaro audit va konsalting kompaniyalari tomonidan Davaktiv agentligi xodimlarini malakasini oshirish dasturlari doirasida tashkil etilgan. Bundan avval shu kabi seminarlar "KPMG" va "Deloitte" xalqaro konsalting kompaniyalari tomonidan ham o‘tkazilgan edi.
Tadbirda investitsiya loyihalarini moliyalashtirishning amaliy masalalari, korxonalarning investitsion jozibadorligini oshirish bo‘yicha ilg‘or tajribalar, hamda mazkur vositalarni Davaktiv agentligi faoliyatiga samarali tatbiq etish imkoniyatlariga e'tibor qaratildi.
O‘zbekistonda kompaniyalar tomonidan davlat aktivlarini joriy etish va samaradorligini oshirish bo‘yicha ishlar olib borilayotganini inobatga olinib, mazkur masala bo‘yicha xalqaro tajriba almashish maqsadida Davaktiv agentligi xodimlari bilan interaktiv muloqot o‘tkazildi.
Seminar doirasida PwC ekspertlari seminar ishtirokchilari bilan investitsiya loyihalarini tahlil qilish yondashuvlarini, investorlar, kreditorlar va davlat tashkilotlari tomonidan investitsiya jozibadorligini oshirish tartibini ham muhokama qildilar.
Ishtirokchilar O‘zbekistonda investitsiyalar, xususiylashtirish, davlat-xususiy sheriklik sohasidagi qonunchilik va me'yoriy-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar uchun seminarning samaradorligini ta'kidladilar.

Международные консалтинговые компании из «Большой четверки» (Big 4) продолжают проводить программы повышения квалификации в Агентстве госактивов
2 февраля текущего года международной консалтинговой компанией «PricewaterhouseCoopers» (PwC) организован семинар для сотрудников Агентства госактивов на тему: «Финансирование инвестиционных проектов», с участием директора PwC в Узбекистане Сергея Лузана и директора PwC в Узбекистане по консультационным услугам Ермека Жакеева. Мероприятие открыл заместитель директора Агентства госактивов Бекзод Усмонов.
Справочно: «PwC» - это международная сеть компаний, предоставляющих аудиторские, налоговые и консультационные услуги.
Данный семинар был организован в рамках программ повышения квалификации сотрудников Агентства госактивов, которые проводятся со стороны международных аудиторских и консалтинговых компаний из «Большой четверки» (Big 4). Ранее аналогичные семинары проводились международными консалтинговыми компаниями «KPMG» и «Deloitte».
В ходе мероприятия было уделено внимание практическим вопросам финансирования инвестиционных проектов, а также передовой практике повышения инвестиционной привлекательности предприятий, возможностям эффективного внедрения данных инструментов в работе Агентства.
Учитывая, что в компаниях Узбекистана ведется работа по внедрению и повышению эффективности государственных активов, часть семинара прошла в формате интерактивного диалога с сотрудниками Агентства для обмена международным опытом по данному вопросу.
В рамках семинара эксперты PwC детально обсудили с участниками семинара методы анализа инвестиционных проектов, а также порядок повышения инвестиционной привлекательности со стороны инвесторов, кредиторов и государственных организаций.
Участники отметили эффективность проведенного семинара для дальнейшей работы по совершенствованию законодательных и нормативных правовых актов в сфере инвестиций, приватизации, государственного-частного партнерства в Узбекистане.