"Katta to‘rtlik" (Big 4) xalqaro konsalting kompaniyalari tomonidan Davaktiv agentligida malaka oshirish dasturlari davom etmoqda
Joriy yilning 2-fevral kuni "PricewaterhouseCoopers" (PwC) xalqaro konsalting kompaniyasi tomonidan Davaktiv agentligi xodimlari uchun "PwC" kompaniyasining O‘zbekistondagi direktori Sergey Luzan va "PwC" kompaniyasining O‘zbekistondagi maslahat xizmatlari bo‘yicha direktori Yermek Jakeev ishtirokida "Investitsion loyihalarni moliyalashtirish" mavzusida seminar tashkil etildi. Tadbirni Davaktiv agentligi direktori o‘rinbosari Bekzod Usmonov ochib berdi.
Ma'lumot uchun: PwC – audit, soliq va konsalting xizmatlarini ko‘rsatuvchi xalqaro kompaniyalar tarmog‘i hisoblanadi.
Mazkur seminar "Katta to‘rtlik" (Big 4) turkumiga kiruvchi xalqaro audit va konsalting kompaniyalari tomonidan Davaktiv agentligi xodimlarini malakasini oshirish dasturlari doirasida tashkil etilgan. Bundan avval shu kabi seminarlar "KPMG" va "Deloitte" xalqaro konsalting kompaniyalari tomonidan ham o‘tkazilgan edi.
Tadbirda investitsiya loyihalarini moliyalashtirishning amaliy masalalari, korxonalarning investitsion jozibadorligini oshirish bo‘yicha ilg‘or tajribalar, hamda mazkur vositalarni Davaktiv agentligi faoliyatiga samarali tatbiq etish imkoniyatlariga e'tibor qaratildi.
O‘zbekistonda kompaniyalar tomonidan davlat aktivlarini joriy etish va samaradorligini oshirish bo‘yicha ishlar olib borilayotganini inobatga olinib, mazkur masala bo‘yicha xalqaro tajriba almashish maqsadida Davaktiv agentligi xodimlari bilan interaktiv muloqot o‘tkazildi.
Seminar doirasida PwC ekspertlari seminar ishtirokchilari bilan investitsiya loyihalarini tahlil qilish yondashuvlarini, investorlar, kreditorlar va davlat tashkilotlari tomonidan investitsiya jozibadorligini oshirish tartibini ham muhokama qildilar.
Ishtirokchilar O‘zbekistonda investitsiyalar, xususiylashtirish, davlat-xususiy sheriklik sohasidagi qonunchilik va me'yoriy-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar uchun seminarning samaradorligini ta'kidladilar.

International consulting companies from the Big 4 holding professional development programs at the State Asset Management Agency
On February 2 this year, the international consulting company PricewaterhouseCoopers (PwC) organized a seminar for the employees of the State Assets Management Agency on "Financing Investment Projects", with the participation of Sergey Luzan, PwC Director in Uzbekistan, and Ermek Zhakeev, PwC Director for Advisory Services in Uzbekistan. The event was opened by the State Assets Management Agency Deputy Director Bekzod Usmonov.
For reference: PwC is an international network of companies, providing audit, tax and consulting services.
This seminar was organized within the framework of professional development programs for the employees of the State Assets Management Agency, which are conducted by international audit and consulting companies of the "Big 4". Earlier similar seminars were held by international consulting companies "KPMG" and "Deloitte".
During the event was focused on practical issues of investment projects financing, as well as the best practices of improving the investment attractiveness of enterprises, the possibility of effective implementation of these tools in the activities of the Agency.
Considering that the companies of Uzbekistan are in process of implementing and increasing the efficiency of state assets, the part of the seminar was held in the form of interactive dialogue with the Agency's employees for exchange of international experience on this issue.
During the seminar, PwC experts discussed in detail the methods of analysis of investment projects, as well as procedures of increasing the investment attractiveness for investors, creditors and state organizations.
Participants noted the efficiency of the seminar for further work on improvement of legislative and normative legal acts in the fields of investment, privatization and public-private partnership in Uzbekistan.