"O‘ztemiryo‘lkonteyner" AJ ustav kapitalidagi 35 foiz davlat ulushini xususiylashtirish jarayonlari to'g'risida axborot
Temir yoʻl transporti sohasining biznes jarayonlarini raqamlashtirish, boshqaruvning zamonaviy usullarini joriy etish va respublikaning tranzit salohiyatidan samarali foydalanish, yuk tashishda tannarx va xarajatlarni kamaytirish maqsadida "Oʻzbekiston temir yoʻllari" AJ va uning tizim korxonalari isloh qilinmoqda. Ushbu jarayonda “Oʻztemiryoʻlkonteyner” AJ "Temiryoʻlkargo" AJ sifatida qayta tashkil etilmoqda.
Shunga koʻra, Davaktiv agentligi tomonidan “Oʻztemiryoʻlkonteyner” AJ ustav kapitalidagi 35 foiz davlat ulushini xususiylashtirish jarayonlari toʻxtatilganligi maʼlum qilinadi.
Maʼlumot uchun: ushbu sotish jarayoni boʻyicha avvalgi chop etilgan eʼlonlarda Davaktiv agentligi va uning maslahatchisi sotish jarayonining muddatiga oʻzgartirish kiritish hamda toʻxtatish huquqini oʻzida saqlab qolishi qayd etilganligi eslatib oʻtiladi.

Информация о процессах приватизации 35 процентов государственной доли в уставном капитале АО «Узтемирйулконтейнер»
В целях цифровизации бизнес-процессов железнодорожной транспортной отрасли, внедрения современных методов управления и эффективного использования транзитного потенциала республики, снижения затрат и издержек при перевозке грузов проводится реформирование АО "Узбекистон темир йуллари" и дочерних предприятий. В рамках данного процесса АО "Узтемирйулконтейнер" реорганизуется в АО "Темирйулкарго".
Соответственно, Агентство по управлению государственными активами останавливает процесс приватизации 35% государственной доли в уставном капитале АО "Узтемирйулконтейнер".
Для справки: в предыдущих опубликованных объявлениях, касающихся данного процесса продажи, отмечалось, что Агентство по управлению государственными активами и его консультант оставляют за собой право вносить изменения в сроки процесса продажи и прекратить его.