Germaniya Federal Moliya vazirligi hamkorligida yangi tahrirdagi Korporativ boshqaruv kodeksining muhokama qilinishiga bagʻishlangan seminar oʻtkazildi
Joriy yil 3-dekabr kuni Oʻzbekistonda boʻlib turgan Germaniya Federal Moliya vazirligi departamenti direktori doktor Andreas Kerst boshchiligidagi delegatsiya bilan hamkorlikda yangi tahrirdagi Korporativ boshqaruv kodeksi loyihasi yuzasidan tushuntirish berish va keng muhokama qilish maqsadida amaliy-seminar tashkil etildi.
Mazkur seminarda Davaktiv agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Nodirbek Xusanov boshchiligida 200 tadan ortiq Agentlikning markaziy apparati va hududiy boshqarmalari xodimlari, tegishli vazirlik va idoralar mutaxassislari, shuningdek davlat ishtirokidagi korxonalar vakillari (jumladan masofaviy) ishtirok etishdi.
Davaktiv agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari N. Xusanov oʻz maʼruzasida amaldagi Kodeksning ilk 2015-yilda qabul qilinganligini va uning qabul qilinishi mamlakatimizda korporativ boshqaruvni rivojlantirishda muhim bir bosqich boʻlganligini eslatib oʻtdi. Yangi tahrirdagi Kodeks loyihasi esa, xalqaro zamonaviy amaliyotlarni inobatga olgan holda ishlab chiqilgan boʻlib, unda Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT)ning prinsiplari  mavjudligini taʼkidladi. Ushbu prinsiplar korporativ boshqaruvning eng yaxshi standartlari asosiga qoʻyilgan va ularning hujjatga integratsiya qilinishi, kompaniyalarning ushbu sohadagi eng zamonaviy yondashuvlardan foydalanish imkonini beradi.
Seminar maʼruzachilari sifatida Germaniya Federal Moliya vazirligi departamenti direktori doktor Andreas Kerst, departament mutaxassisi Yoxannes Kamm va Germaniya Xalqaro hamkorlik tashkiloti (GIZ) loyiha direktori Doktor Berthold Volberg“Indecon consulting” rahbari Matias Neym hamda Davaktiv agentligining mas'ul xodimlari ishtirok etdi.
Shu oʻrinda, doktor Andreas Kerst oʻz maruzasida Kodeks jamiyatni samarali, shaffof va masʼuliyatli boshqarishni taʼminlashga qaratilgan prinsiplar va tavsiyalar majmuini oʻz ichiga olganligi sababli, uni joriy etilishi nafaqat davlat ishtirokidagi aksiyadorlik jamiyatlarga, balki xususiy jamiyatlar faoliyatiga ham qoʻllanilishi maqsadga muvofiq deb hisoblanishini aytib oʻtdi.
Shuningdek, maʼruzachilar Germaniyalik hamkasblar bilan birgalikda amaldagi Kodeksning tuzilmasi (strukturasi)ni toʻliq qayta koʻrib chiqish lozim deb topilganini taʼkidlab oʻtdi. Misol tariqasida, amaldagi tahririning mazmunan va mohiyati boʻyicha bir-biriga yaqin boʻlimlari qoʻshib yuborildi, shuningdek, oʻz dolzarbligini yoʻqotgan tavsiyalar chiqarib tashlandi, ayrim bandlarni esa alohida bandlarga boʻlish maqsadga muvofiq deb topildi. Natijada, Kodeksning boʻlimlari 2 taga qisqartirilib, uning bandlari 42 tadan 130 tagacha koʻpaydi.
Oʻz navbatida, ishtirokchilarda katta qiziqish uygʻotgan mazkur seminar savol-javobga boy oʻtdi hamda ishtirokchilarning kasbiy bilimlarini oshirishda samarali xizmat qiladi.

В рамках сотрудничества с Федеральным министерством финансов Германии проведен семинар, посвященный обсуждению новой редакции Кодекса корпоративного управления
3 декабря текущего года в Агентстве госактивов организован практический семинар, посвященный разъяснению и обсуждению проекта Кодекса корпоративного управления в новой редакции, с участием делегации возглавляемой директором департамента Федерального министерства финансов Германии доктором Андреасом Керстом
На данном мероприятии под руководством первого заместителя директора Агентства госактивов Нодирбека Хусанова приняли участие (в том числе дистанционно) более 200 сотрудников центрального аппарата и территориальных управлений Агентства госактивов, специалистов соответствующих министерств и ведомств, а также представителей предприятий с участием государства.
В своей речи Нодирбек Хусанов отметил, что действующая редакция Кодекса впервые была принята в 2015 году, и ее принятие стало важным этапом на пути развития корпоративного управления в Узбекистане. Тем временем, проект новой редакции Кодекса разработан с учетом передовой международной практики, включая принципы ОЭСР. Эти принципы лежат в основе лучших стандартов корпоративного управления, и их интеграция в документ позволит нашим компаниям следовать самым современным подходам в этой области.
Среди выступающих на семинаре были директор департамента Федерального министерства финансов Германии доктор Андреас Керст, специалист департамента Йоханнес Камм, директор проекта Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) доктор Бертольд Вольберг и руководитель "Indecon consulting" Матиас Найм, а также ответственные сотрудники Агенства госактивов.
Доктор Андреас Керст в своем выступлении отметил, что Кодекс включает в себя принципы и рекомендации, направленные на эффективное, прозрачное и ответственное управление обществом. Он подчеркнул, что внедрение данного Кодекса будет полезным не только для акционерных обществ с участием государства, но и для деятельности частных обществ.
Выступающие также отметили, что вместе с коллегами из Германии было решено полностью пересмотреть структуру действующего Кодекса. В частности, в текущей редакции были объединены некоторые разделы, схожие по содержанию и сути, а также удалены рекомендации, утратившие свою актуальность. Некоторые статьи были разделены, поскольку это было сочтено целесообразным. В результате, количество разделов Кодекса было сокращено до 2, а число статей увеличилось с 42 до 130.
В свою очередь, данный семинар, вызвавший большой интерес у участников, был насыщен вопросами и ответами, а также эффективно послужит повышению профессиональных знаний всех участников.