Germaniya Federal Moliya vazirligi hamkorligida yangi tahrirdagi Korporativ boshqaruv kodeksining muhokama qilinishiga bagʻishlangan seminar oʻtkazildi
Joriy yil 3-dekabr kuni Oʻzbekistonda boʻlib turgan Germaniya Federal Moliya vazirligi departamenti direktori doktor Andreas Kerst boshchiligidagi delegatsiya bilan hamkorlikda yangi tahrirdagi Korporativ boshqaruv kodeksi loyihasi yuzasidan tushuntirish berish va keng muhokama qilish maqsadida amaliy-seminar tashkil etildi.
Mazkur seminarda Davaktiv agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Nodirbek Xusanov boshchiligida 200 tadan ortiq Agentlikning markaziy apparati va hududiy boshqarmalari xodimlari, tegishli vazirlik va idoralar mutaxassislari, shuningdek davlat ishtirokidagi korxonalar vakillari (jumladan masofaviy) ishtirok etishdi.
Davaktiv agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari N. Xusanov oʻz maʼruzasida amaldagi Kodeksning ilk 2015-yilda qabul qilinganligini va uning qabul qilinishi mamlakatimizda korporativ boshqaruvni rivojlantirishda muhim bir bosqich boʻlganligini eslatib oʻtdi. Yangi tahrirdagi Kodeks loyihasi esa, xalqaro zamonaviy amaliyotlarni inobatga olgan holda ishlab chiqilgan boʻlib, unda Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT)ning prinsiplari  mavjudligini taʼkidladi. Ushbu prinsiplar korporativ boshqaruvning eng yaxshi standartlari asosiga qoʻyilgan va ularning hujjatga integratsiya qilinishi, kompaniyalarning ushbu sohadagi eng zamonaviy yondashuvlardan foydalanish imkonini beradi.
Seminar maʼruzachilari sifatida Germaniya Federal Moliya vazirligi departamenti direktori doktor Andreas Kerst, departament mutaxassisi Yoxannes Kamm va Germaniya Xalqaro hamkorlik tashkiloti (GIZ) loyiha direktori Doktor Berthold Volberg“Indecon consulting” rahbari Matias Neym hamda Davaktiv agentligining mas'ul xodimlari ishtirok etdi.
Shu oʻrinda, doktor Andreas Kerst oʻz maruzasida Kodeks jamiyatni samarali, shaffof va masʼuliyatli boshqarishni taʼminlashga qaratilgan prinsiplar va tavsiyalar majmuini oʻz ichiga olganligi sababli, uni joriy etilishi nafaqat davlat ishtirokidagi aksiyadorlik jamiyatlarga, balki xususiy jamiyatlar faoliyatiga ham qoʻllanilishi maqsadga muvofiq deb hisoblanishini aytib oʻtdi.
Shuningdek, maʼruzachilar Germaniyalik hamkasblar bilan birgalikda amaldagi Kodeksning tuzilmasi (strukturasi)ni toʻliq qayta koʻrib chiqish lozim deb topilganini taʼkidlab oʻtdi. Misol tariqasida, amaldagi tahririning mazmunan va mohiyati boʻyicha bir-biriga yaqin boʻlimlari qoʻshib yuborildi, shuningdek, oʻz dolzarbligini yoʻqotgan tavsiyalar chiqarib tashlandi, ayrim bandlarni esa alohida bandlarga boʻlish maqsadga muvofiq deb topildi. Natijada, Kodeksning boʻlimlari 2 taga qisqartirilib, uning bandlari 42 tadan 130 tagacha koʻpaydi.
Oʻz navbatida, ishtirokchilarda katta qiziqish uygʻotgan mazkur seminar savol-javobga boy oʻtdi hamda ishtirokchilarning kasbiy bilimlarini oshirishda samarali xizmat qiladi.

A seminar dedicated to the discussion of the new edition of the Corporate Governance Code was held as part of cooperation with the Federal Ministry of Finance of Germany
On December 3 this year a seminar dedicated to the discussion of the draft Corporate Governance Code in new edition was organized, in cooperation with a delegation headed by Dr. Andreas Kerst, Director of the Department of the Federal Ministry of Finance of Germany
This event under the leadership of the First Deputy Director of the State Assets Management Agency Nodirbek Khusanov was attended (including remotely) by more than 200 employees of the central office and territorial departments of the State Assets Management Agency, specialists of relevant ministries and departments, as well as representatives of enterprises with state participation.
In the speech, Nodirbek Khusanov noted that the current version of the Code was first adopted in 2015, and its adoption was an important stage on the way to the development of corporate governance in Uzbekistan. The draft new edition of the Code has been developed taking into account the best international practices, including the OECD principles. These principles underpin the best standards of corporate governance, and their integration into the document will allow our companies to follow the most modern approaches in this area.
Among the speakers at the seminar were Dr. Andreas Kerst, Director of the Department of the German Federal Ministry of Finance, Johannes Kamm, Department Specialist, Dr. Berthold Wolberg, Project Director of the German Organisation for International Cooperation (GIZ), and Matthias Naim, Head of Indecon consulting.
Dr. Andreas Kerst noted in his speech that the Code includes principles and recommendations aimed at effective, transparent and responsible governance of society. He emphasized that the implementation of the Code would be useful not only for joint stock companies with state participation, but also for the activities of private companies.
Speakers also noted that together with colleagues from Germany it was decided to completely revise the structure of the current Code. In particular, in the current edition, sections similar in content and essence were merged, and recommendations that have lost their relevance were deleted. Some articles were divided as this was deemed appropriate. As a result, the number of sections of the Code was reduced to 2 and the number of articles increased from 42 to 130.
In turn, this seminar, which raised great interest among the participants, was full of questions and answers and effectively served to improve the professional knowledge of the participants.