Islom taraqqiyot banki guruhi bilan xususiylashtirish jarayonlarida hamkorlik oʻrnatildi
Joriy yil 20-iyul kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Akmalxon Ortikov va Islom taraqqiyot banki guruhiga kiruvchi Investitsiyalar va eksport kreditlarini sugʻurtalash islom korporatsiyasi (keyingi oʻrinlarda – ICIECbosh direktori Usama Kaissi o'rtasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish yuzasidan O'zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Mazkur Memorandum tomonlar oʻrtasida oʻzaro manfaatli hamkorlik va ishonch tamoyillariga muvofiq tuzilgan boʻlib, uning doirasida savdo, investitsiyalar, xususiylashtirish va korporativ boshqaruv sohasida malaka va tajribani oshirish maqsadida axborot almashish yoʻnalishida hamkorlik amalga oshiriladi.
Shu bilan birga, Memorandum xususiylashtirish sohasida hamkorlikka, xususan, ICIEC mijozlari bazasi va yirik tadbirkorlar oʻrtasida Oʻzbekistonda xususiylashtirilayotgan davlat aktivlari toʻgʻrisida reklama kampaniyalarini oʻtkazish orqali salohiyatli investorlarni jalb qilishni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan.
Bundan tashqari, Memorandum bilan Oʻzbekistonda xususiylashtirish va korporativ boshqaruv jarayonlarini rivojlantirishni amaliy qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan jarayonni boshlash rejalashtirilgan. Xususan, seminarlar, ishchi uchrashuvlar tashkil etish, shuningdek, har ikki tomon vakillarining dolzarb masalalar va kelishilgan mavzular boʻyicha oʻzaro tashriflari va suhbatlar koʻrinishida barcha zarur yordam koʻrsatiladi. Zarur hollarda oʻzaro kelishuvga koʻra boshqa muassasalar vakillari ham axborot va tajriba almashishda ishtirok etishlari mumkin.
Investitsiyalar va eksport kreditlarini sugʻurtalash islom korporatsiyasi - eksport va kredit sugʻurtasi tashkiloti hamda Islom taraqqiyot banki guruhining aʼzosi boʻlib, bosh qarorgohi Saudiya Arabistonining Jidda shahrida joylashgan. ICIEC aʼzo mamlakatlarning iqtisodiy faoliyati yoki loyihalariga taalluqli savdoni moliyalashtirish va investitsiya operatsiyalarining barcha sinflari uchun turli sugʻurta mahsulotlarini faol yetkazib beruvchi tashkilot hisoblanadi.

Налажено сотрудничество в процессах приватизации с группой Исламского банка развития
20 июля текущего года директор Агентства по управлению государственными активами Акмалхон Ортиков и генеральный директор Исламской корпорации страхования инвестиций и экспортных кредитов (далее – «ICIEC») Усама Кайсси, входящей в группу Исламского банка развития, подписали Меморандум о взаимопонимании.
Меморандум, заключенный на принципах взаимовыгодного сотрудничества и доверия между сторонами, предусматривает, что сотрудничество проводится в направлении обмена информацией с целью повышения квалификации и опыта в области торговли, инвестирования, приватизации и корпоративного управления.
Вместе с тем, документ нацелен на сотрудничество в сфере приватизации, а именно поддержки в привлечении потенциальных инвесторов путем проведения рекламных кампаний среди клиентской базы ICIEC и крупных предпринимателей о приватизируемых государственных активах в Узбекистане.
Кроме того, Меморандумом планируется запустить процесс, направленный на практическую поддержку развития процессов приватизации и корпоративного управления в Узбекистане. В частности, будет оказана вся необходимая поддержка в виде организации семинаров и рабочих встреч, а также взаимных визитов и бесед представителей обеих сторон по актуальным вопросам и согласованным темам. В необходимых случаях по взаимному согласию в обмене информацией и опытом могут участвовать представители других учреждений.
Исламская корпорация по страхованию инвестиций и экспортных кредитов, является организацией по страхованию экспорта и кредитов, а также членом Группы Исламского банка развития, имеющая главный офис в Джидде, Саудовская Аравия. ICIEC является активным поставщиком различных страховых продуктов для всевозможных классов торгового финансирования и инвестиционных операций, применимых к экономической деятельности или проектам Стран-участников.