Boʻstonliq tumani, "Humson" qishlog'idagi ikkita dam olish maskanlarini xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) “Humson sanatoriyasi” MChJdagi 100% ulushni hamda "Olmos" dam olish maskanini (keyingi oʻrinlarda - Dam olish maskanlari) xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda - Konsultant) jalb qilish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Dam olish maskanlari Toshkent viloyatining Bo'stonliq tumanida, Ugom tog' tizimlari yon-bag‘rida, go'zal va tengsiz manzaralar qo'ynida, dengiz sathidan 1000 metr balandlikda, Toshkent shahridan 80 km shimoli-sharqda joylashgan.
Konsultant Dam olish maskanlarining sohaviy va individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sotish jarayonini ilgʻor xorijiy tajriba asosida amalga oshirishi, shuningdek yetakchi biznes nashrlari orqali marketing kаmpaniyalarini tashkillashtirib, sogʻlomlashtirish va dam olish maskanini boshqarishga hamda rivojlantirishga salohiyatli bo‘lgan investorlarni jalb etish choralarini koʻrishi lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan 2024-yil 29-avgust kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi.
Konsultantlar tomonidan Dam olish maskanlarini xususiylashtirish uchun zarur boʻladigan barcha maslahatlar va konsultatsiya xizmatlarini taqdim etilishi kutiladi.
Konsultantlar talab etilgan ish hajmini toʻliq bajarish uchun konsorsiumga birikishlari yoki birgalikda qoʻshma takliflar taqdim etishlari mumkin.
Agar konsorsium tomonidan ariza taqdim etilsa, konsorsium bitimini taqdim etilishi soʻraladi. Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi taqdim etilsa, jalb qilingan sherik-konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrsatilishi kerak.
Talʼat Yuldashevich Samandarov – Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Boʻstonliq tumani, "Humson" qishlog'idagi dam olish maskanlarini xususiylashtirish yuzasidan konsultantlarni jalb qilish boʻyicha taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Humson sanatoriyasi” MChJdagi 100% ulushni hamda "Olmos" dam olish maskanini xususiylashtirilishi belgilangan (keyingi oʻrinlarda - Bitim).
Savdo jarayonlari Oʻzbekiston Respublikasi qonunchilik talablari doirasida hamda Dam olish maskanlarining sohaviy va individual xususiyatidan kelib chiqib, eng yaxshi xorijiy yoki mahalliy tajriba asosida tashkil etilishi lozim.
Dam olish maskanlari toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot:
“Humson sanatoriyasi” dam olish maskani:
• Manzili: Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumani, “Humson” mahallasi, Ugom koʻchasi, 121-uy;
• Umumiy maydoni: 14,93 ga;
• Bino-inshootlar maydoni: 14 971,1 kv.m;
• Mavjud xonalar soni 253 ta.
“Olmos” dam olish maskani:
• Manzili: Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumani, “Humson” mahallasi, Ugom bo‘yi koʻchasi;
• Umumiy maydoni: 5,0 ga;
• Bino-inshootlar maydoni: 1 548 kv.m;
• Mavjud xonalar soni 216 ta.
Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablar:
Konsultantning taklifi (individual ariza beruvchi yoki konsorsium) oʻzbek yoki rus/ingliz tillarida tayyorlanishi hamda quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi lozim:
a) Dam olish maskanlarini xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
v) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
1. Dam olish maskanlarini boshqarish sohasidagi bozor tahlili:
• Oʻzbekistonda va mintaqada sohani rivojlantirishdagi sharoitlarni va bozor tahlili, soha korxonalarini rivojlantirish uchun zarur sharoitlar; Oʻzbekistonda sogʻlomlashtirish va dam olish maskanlari faoliyati bozorini tartibga soluvchi asosiy qoidalar tavsifi;
2. Dam olish maskanlari tahlili:
• Dam olish maskanlarining tavsifi, uning bozor va raqobatdagi oʻrni;
• xatarlar (risk)ning tahlili: investor tahliliga muvofiq Dam olish maskanlarini xatarga qoʻyadigan potensial yoʻnalish va ehtimollarni aniqlash va bunday bitimlarning muvaffaqiyatsizligiga sabab boʻladigan eng keng tarqalgan sabablarni oʻrganish. Aniqlangan risklarni kamaytirish borasida chora-tadbirlarni belgilash toʻgʻrisida tavsiyalar berish;
• yuridik ekspertizadan oʻtkazish, jumladan, quyidagi masalalarda:
• tovar belgisi, bozor brendlari va intellektual mulkning boshqa jihatlariga egalik qilishni aniqlash;
• Dam olish maskanlarilarga egalik qilish huquqi, korxona foydasiga yoki uchinchi shaxslarning mol-mulkiga boʻlgan mulkiy huquqlar, uchinchi shaxslar foydasiga belgilangan cheklovlar;
• daʼvolar va qarzlar, talablarning holati, shuningdek qarzlarni undirish va majburiy ijro etish boʻyicha koʻrilgan choralar;
• mehnat va raqobat qonunchiligi, atrof-muhitni muhofaza qilish toʻgʻrisidagi nizolarga rioya qilish holati;
• Dam olish maskanlarini xususiylashtirish boʻyicha harakatlar ketma-ketligi tavsifi bilan xususiylashtirish mexanizmi boʻyicha takliflar va eʼlon matni boʻyicha tavsiyalar.
3. Dam olish maskanlarini sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Dam olish maskanlarining investitsiya jozibadorligini oshirish, eng yaxshi amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• Dam olish maskanlarining har tomonlama (soliq, huquqiy, moliyaviy va ekologik) chuqur tahlilini oʻtkazish (due diligence);
• optimal marketing strategiyasi boʻyicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon holati boʻyicha xat va boshqalar);
• Roadshow va “PR” strategiyasini ishlab chiqish, jamoatchilik bilan aloqalar oʻrnatish boʻyicha tavsiyalar taqdimoti, ularning savollariga javoblar;
• baholash uslubini toʻgʻri tanlash va ularning investorlar uchun dolzarbligini belgilash, har bir mehmonxona boʻyicha diapazon narxi boʻyicha tavsiyalarni taqdim etish;
4. Bitim jarayoniga hamrohlik qilish:
• Dam olish maskanlarini xususiylashtirishga qaratilgan barcha choralarni koʻrish, virtual maʼlumotlar xonasi (VDR) tashkil etish (zaruratga koʻra);
• barcha zarur hujjatlarni, jumladan oldi-sotdi shartnoma loyihasini (oʻzbek tiliga tarjimasi bilan) tayyorlash bilan birga sotish jarayonida hamrohlik qilish;
(2) Agar konsultantlarning takliflari Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablarning "a","v" va "g" bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, "b" bandida nazarda tutilgan baholash bali qoʻllanilmaydi.

A professional consulting company is being attracted for privatization of two recreation areas in "Khumsan" village of Bostanlyk district
In accordance with the relevant privatisation programmes, the State Assets Management Agency (hereinafter - "UzSAMA/ Client") announces a tender for the attraction of professional consulting company (hereinafter - "Consultant") for the privatisation of 100% share in “Humson Sanatoriyasi” LLC and “Olmos” recreation area (hereinafter - "Recreation Areas").
The Recreation Areas are located in Bostanlyk district of Tashkent region, on the slopes of the Ugam mountain system, among beautiful and unique landscapes, at an altitude of 1000 meters above sea level, 80 km north-east of Tashkent city.
The Consultant is required to carry out the sales process taking into account the industry and individual specifics of the Recreation Areas based on best foreign practices, as well as organize international marketing campaigns through the world's leading business publications and attract potential investors in the field of management and development of resort and recreation complexes.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) provided below by 18:00 (Tashkent time) on 29 August 2024.
Consultants are expected to provide all necessary advice and consultancy services for privatization of Recreation Areas.
Consultants may join a consortium or jointly submit bids for the required scope of work.
If the application is submitted by a consortium, a consortium agreement will be required. If a joint proposal is submitted, a lead consultant should be identified who will be responsible for coordinating the work of the consultant partner involved.
Samandarov Talat Yuldashevich - Deputy head of the Department of preparation and privatisation of state assets;
Request for Proposals to provide consultant services for privatization of recreation areas in "Khumsan" village of Bustanlyk district (RfP)
In accordance with the privatization programs, it is planned to privatize 100% share in “Humson Sanatoriyasi” LLC and “Olmos” recreation area (hereinafter - the Transaction).
Trading processes should be organized within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan and based on the sectoral and individual nature of the Recreation Areas, based on the best foreign or local experience.
Briefly about the Recreation Areas:
“Humson Sanatoriyasi” recreation area:
• Address: Tashkent region, Bustanlyk district, village "Khumsan", Ugam buyi street, house 121;
• Total area: 14.93 hectares;
• Area of buildings and structures: 14971,1 square meters;
• Number of available rooms - 253.
“Olmos” recreation area:
• Address: Tashkent region, Bustanlyk district, village "Khumsan", Ugam buyi street;
• Total area: 5.0 hectares;
• Area of buildings and structures: 1548 square meters;
• Number of available rooms - 216.
a) The Consultant's vision for the organization of the work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Recreation Areas. Opinion on the duration of the process, in case the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time; (up to10 points);
• If an offer is presented at a price within a range, its upper limit is accepted to evaluate the offer. Possible additional operating expenses (for business trips, transfers, etc.) and tax (VAT) must be included in the fixed part of the cost
Scope of work of the consultant on the privatisation process
1. Market analysis in the field of Recreation Areas management:
• Analysis of conditions and market analysis of the industry development in Uzbekistan and the region, necessary conditions for the development of enterprises of the industry; description of the main rules of regulation of the Recreation Areas activity market in Uzbekistan;
• analysis of the experience of privatization of the industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in privatization of this type of assets, factors ensuring the success of privatization and further development of the industry;
2. Recreation Areas Analysis:
• A description of the Recreation Areas, its market position and competition;
• Risk analysis: identifying the potential directions and probabilities that expose the Recreation Areas to risk according to the investor's analysis and examining the most frequent reasons for the failure of such transactions. Making recommendations to identify measures to mitigate the identified risks;
• Conducting legal due diligence, including on the following issues:
• Determining ownership of trademarks, market brands and other aspects of intellectual property;
• ownership of Recreation Areas, property rights in favor of the business or third party estates, restrictions imposed for the benefit of third parties;
• claims and debts, status of claims, and measures taken to recover debts;
• status of compliance with labor and competition laws, environmental disputes;
• Proposals on the privatization mechanism with a description of the sequence of actions to privatize the asset and recommendations on the text of the announcement.
3. Tips for preparing the Recreation Areas before its sale:
• providing proposals to improve the investment attractiveness of the Recreation Areas, improve the corporate structure and corporate governance based on best practices and review of comparable peers;
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) due diligence analysis of the Recreation Areas;
4. Maintenance of the Transaction:
• taking all measures aimed at privatizing the Recreation Areas, organizing the Virtual Data Room (VDR);
(2) If the consultants' proposals are scored below 30 points based on the structure of the consultants' expected proposals and the requirements specified in items "a", "c" and "d", the evaluation score provided in item "b" cannot be used.