“Oʻzbekinvest” AJ ustav kapitalidagi davlat ulushini xalqaro bozorlarda xususiylashtirish boʻyicha malakali professional konsalting kompaniyasini jalb qilish boʻyicha eʼlon
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) Oʻzbekinvest” AJning ustav kapitalidagi 95,2 foiz davlat aksiyalar paketini (keyingi oʻrinlarda – Aktiv) xalqaro bozorlarda ommaviy savdolar orqali xususiylashtirilishini tashkillashtirish uchun xalqaro tajribaga ega malakali professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultant Aktivning tarmoq hamda individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sotish jarayonini (M&A) ilgʻor xorijiy tajriba asosida xalqaro bozorlarda amalga oshirishi, shuningdek jahon yetakchi biznes nashrlari orqali xalqaro marketing kampaniyalarini tashkillashtirib, xalqaro institutsional va salohiyatli ishbilarmon doira vakillarini jalb etishi lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 16-avgust kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tender@davaktiv.uz elektron pochtasiga taqdim etishlarini soʻraymiz.
Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi (konsorsium) taqdim etilsa, jalb qilingan sherik – konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrsatilishi lozim.
Talʼat Yuldashevich Samandarov – Davlat aktiv agentligi boshqarma boshligʻi
“Oʻzbekinvest” AJni xalqaro bozorlarda xususiylashtirish boʻyicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “OʻzbekinvestAJning 95,2 foiz ulushi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) xalqaro bozorlarda xususiylashtirilishi belgilangan.
Sotish jarayonlari “Oʻzbekinvest” AJning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim.
Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
“Oʻzbekinvest” AJumumiy sugʻurta sohasining barcha 17 ta klassi boʻyicha yuridik va jismoniy shaxslarga sugʻurta xizmatlarini koʻrsatadi.
2022-yil dekabr oyida “Moodyʼs Investors Service Ltd.” tashkiloti kompaniyaning moliyaviy barqarorlik reytingini “Barqaror” prognozi bilan Ba3 darajasida tasdiqladi. Bu koʻrsatkich Oʻzbekiston bank-moliya sektori tuzilmalari orasida eng yuqori hisoblanadi.
Oʻzbekiston boʻylab Toshkent shahri, viloyatlar va Qoraqalpogʻiston Respublikasida 14 ta filial, 200 dan ortiq tuman boʻlimlari, ulardan 26 ta shahar boʻlimlari, 800 nafardan ortiq sugʻurta agentlari mavjud.
Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablar.
a) Aktivni xususiylashtirish shartlari va jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
b)Tijorat taklifi ikki qismdan iborat (50 ballgacha):
v) Shu va boshqa toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar xorijiy shu jumladan MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjud emasligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
I. Sugʻurta xizmatlarini koʻrsatish sohasidagi investorlarning qiziqishini oʻrganish:
• sohadagi institutsional investorlar, shu jumladan xalqaro investorlarning aktivni sotib olishga boʻlgan qiziqishini oʻrganish asosida sotish shakli, usuli va shartlarini ishlab chiqish;
• amalga oshirilgan tahlillar asosida aktivning xususiylashtirish jarayonlarini xalqaro bozorlarda muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
II. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor xorijiy amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• optimal xalqaro marketing strategiyasini ishlab chiqish, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon xati (Process letter) va boshqalar) va investorlar, shu jumladan xalqaro investorlar oʻrtasida axborot materiallarini tarqatish orqali individual muloqot oʻrnatish;
• tayyorlangan marketing materiallarini, shu jumladan investitsiya videolari, tarqatma materiallarni tegishli nashrlarda hamda jahon yetakchi biznes nashrlarida chop etish;
• barcha zarur hujjatlarni, jumladan, bitimning asosiy shartlarini (Term sheet), oldi-sotdi shartnoma loyihasini tayyorlash bilan birga sotish jarayonida hamrohlik qilish;

Объявление о привлечении квалифицированной профессиональной консалтинговой компании для приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Узбекинвест» на международных рынках
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов», «Заказчик»), объявляет конкурс по отбору квалифицированной профессиональной консалтинговой компании с международным опытом (далее – «Консультант») для организации приватизации через публичные торги 95,2% государственной доли в уставном капитале АО «Узбекинвест» (далее – «Актив») на международных рынках.
Консультант должен осуществлять процесс продаж (M&A) на международных рынках с учетом сетевых и индивидуальных особенностей Актива на основе передового зарубежного опыта, а также организовывать международные маркетинговые кампании через ведущие мировые деловые издания и привлекать представителей международных институциональных деловых кругов.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 16 августа 2024 года на электронную почту tender@davaktiv.uz.
В случае подачи совместного (консорциум) коммерческого предложения должен быть указан главный консультант, который отвечает за координацию работы привлеченного партнера-консультанта и берет на себя ответственность.
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации АО «Узбекинвест» на международных рынках (RfP)
В соответствии с программами приватизации, предусмотрена приватизация 95,2% доли АО «Узбекинвест» (далее - Сделка) на международных рынках.
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике в рамках требований законодательства Республики Узбекистан, с учетом отраслевой и индивидуальной специфики АО «Узбекинвест».
Для принятия внутреннего решения Заказчика, проводится независимая оценка Актива в соответствии с законодательством.
АО «Узбекинвест»оказывает страховые услуги юридическим и физическим лицам по всем 17 классам общего страхования.
В декабре 2022 года организация «Moody's Investors Service Ltd.» утвердила рейтинг финансовой устойчивости компании на уровне «Ba3» с прогнозом «Стабильный». Этот показатель является самым высоким среди структур банковско-финансового сектора Узбекистана.
Имеет 14 филиалов по всему Узбекистану, более 200 районных отделений, в том числе 26 городских, а также более 800 страховых агентов в городе Ташкенте, областях и Республике Каракалпакстан.
а) План консультанта по организации процесса международной приватизации Актива, включая последовательность дальнейших действий и объем работ. Заключение о продолжительности процесса приватизации при условии, что на рекомендации и предложения консультанта будут даны ответы в течение короткого периода времени (до 10 баллов);
е) Информация о наличии конфликта интересов. Демонстрация того, что Консультант обладает способностью обрабатывать потенциальные транзакции в ситуациях, которые могут привести к конфликтам, если Консультант участвует в этой сделке.
I. Исследование интереса инвесторов в сфере страховых услуг:
• разработка формы, способа и условий продажи на основе изучения заинтересованности институциональных инвесторов, в том числе международных инвесторов в приобретении Актива;
• на основе проведенного анализа разработка плана мероприятий, необходимых для успешной организации на международных рынках процессов приватизации Актива.
• предоставление предложений по повышению инвестиционной привлекательности Актива, совершенствованию корпоративной структуры и корпоративного управления на основе передового международного опыта и обзора сопоставимых компаний-аналогов;
• разработка оптимальной международной маркетинговой стратегии, маркетинговых материалов (тизер, информационный меморандум, процедурное письмо, и т.д.) и установление индивидуального диалога среди инвесторов, в том числе международных, путем распространения информационных материалов;
• публикация подготовленных маркетинговых материалов, в том числе инвестиционных видеороликов, раздаточных материалов в профильных изданиях и ведущих мировых деловых изданиях;
• сопровождение процесса продажи с подготовкой всей необходимой документации, в том числе основные условия сделки (Term sheet), проект договора купли-продажи;
(2) Если предложения консультантов оценены ниже 30 баллов на основании требований, указанных в пунктах «а», «в» и «г», оценочный балл, предусмотренный пунктом «б», не применяется.