40 ta davlat korxonalarida “xalq IPO”sini oʻtkazish strategiyasini ishlab chiqish va jarayonni muvofiqlashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish toʻgʻrisida eʼlon
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, ilovada ko'rsatilgan 40 ta davlat korxonalari (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar)da “bitta aksiya — bitta lot” oʻtkazish strategiyasini ishlab chiqish va jarayonni muvofiqlashtirish boʻyicha yetakchi professional konsalting kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda - Konsultant)ni jalb qilish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan quyida keltirilgan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)ga asosan oʻz takliflarini 2023-yil 1 iyun kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Barcha qiziqish bildirgan konsultantlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi (kodlangan holda):
Oxunov Shoxrux Baxodir o'g'li – Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻi;
Tel.: + 998-71-259-20-23;
Samandarov Talʼat Yuldashevich — Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Telefon: + 998-71-259-20-67;
Qoʻshma tijorat taklif taqdim etilgan taqdirda, jalb qilingan sherik konsultant ishlarini muvofiqlashtiruvchi va masʼuliyatni oʻz zimmasiga oluvchi Bosh konsultantni koʻrsatish kerak.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan strategiyani amalga oshirish boʻyicha kutilishi mumkin boʻlgan ishlar hajmi toʻgʻrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga moʻljallangan.
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Buyuurtmachi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayanolmaydilar va ishonmasliklari shart.
40 ta davlat korxonalarida “xalq IPO”sini oʻtkazish strategiyasini ishlab chiqish va jarayonni muvofiqlashtirish uchun yetakchi professional konsultantni jalb qilish boʻyicha Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-102-son qaroriga muvofiq, 40 ta davlat korxonalari (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar)da “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida “xalq IPO”sini oʻtkazish belgilangan. Topshiriqqa muvofiq, quyidagi aktivlarning aksiyalari Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolariga taklif qilinadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Buyurtmachi) savdo jarayonlarini muvofiqlashtirish va loyiha ofislarini tashkil etish uchun professional tashkilotlarni jalb qilishda eng maqbul takliflar asosida tanlov oʻtkazishni rejalashtirgan.
Mazkur taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda – Soʻrovnoma) Konsultantga qoʻyiladigan talablarni va baholanadigan uning takliflar strukturasini, shuningdek ushbu Soʻrovnomada koʻrsatilgan ishlar hajmini olib borish jarayonini tasniflaydi. Barcha sohada xizmat koʻrsatuvchi Kosultantlar konsorsium yoki qoʻshma taklif taqdim qilgan holda ishtirok etishlari mumkin.
Takliflar bitta xalqaro va bitta mahalliy darajadagi professional tashkilotlardan iborat Konsorsium professional tashkilotlar yoki alohida konsalting tashkilotlar tomonidan taqdim etilishi majburiydir.
Taklif rus/ingliz yoki o'zbek tilida tayyorlanishi zarur, quyidagi maʼlumotlarni oʻz olishi kerak:
1. Loyihani muvofaqqiyatli amalga oshirish uchun taklifiy harakatlarning batafsil tavsiflash bilan ishlar hajmi boʻyicha taklif. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
2. Xizmat xaqi toʻgʻrisida maʼlumot: Soliqlar (QQS)ni hisobga olgan holda qoʻshimcha operatsion xarajatlarni inobatga olgan holda qatʼiy belgilangan miqdor (60 ballgacha);
3. Shu toifadagi loyihalar boʻyicha ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, Konsultantning 2018 yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumotlari (15 ballgacha);
4. Loyihani boshqarish va ishlarni tashkillashtirish boʻyicha taklif. Mazkur loyihaga jalb qilingan jamoa toʻgʻrisidagi maʼlumot, alohida shaxslarning ismlari va ular toʻgʻrisidagi ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʻyicha umumiy tajribasi va tranzaksiyani amalga oshirish boʻyicha tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar (15 ballgacha).
5. Qoʻyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza.
6. Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi toʻgʻrisida maʼlumot. Konsultant ushbu loyihaga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish toʻgʻrisida maʼlumot.
40 ta davlat korxonalarida “xalq IPO”sini oʻtkazish strategiyasini ishlab chiqish va jarayonni muvofiqlashtirish boʻyicha konsultantdan kutilayotgan ishlar hajmi:
Konsultantning ishlar hajmiga Davaktiv agentligining boshqa konsultantlari, jumladan anderrayterlar, brokerlar va boshqalarning faoliyatini muvofiqlashtirish, shuningdek Aktivlarning sotish jarayonlarini umumiy muvofiqlashtirish vazifalari kiradi.
- mahalliy bozor xususiyatlarini inobatga olgan holda xalqaro tajriba asosida “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili boʻyicha  “xalq IPO”sini oʻtkazish yuzasidan nizom/tartib ishlab chiqish;
- 40 korxonalar roʻyxatiga kiritilgan yirik kompaniyalarning IPO/SPOsini oʻtkazish imkoniyati/maqsadliligi predmeti boʻyicha dastlabki tahlil oʻtkazish;
- “E-auksion” platformasida “Xalq IPO”si elementlari bilan IPO/SPO oʻtkazish uchun belgilangan korxonalarning aksiyalarini savdoga chiqarish tartibi va mexanizmlari bo'yicha asoslantirilgan takliflarni taqdim qilish va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qarori va boshqalariga muvofiq roʻyxatga kiritilgan kompaniyalar faoliyatining koʻrsatkichlari, bozor konyukturasi, maqroiqtisodiy vaziyatni tahlil qilish natijalari boʻyicha kompaniyalarni sotishdan oldin tayyorlash va boshqa chora-tadbirlarning axborot-tushuntirishlarni oʻtkazish;
-  Optimal marketing strategiyasi, jumladan tegishli marketing instrumentlari va uslublari yuzasidan hamda marketing materiallarini (flayerlar, bukletlar, bannerlar, memorandumlar, foto-video roliklar va boshqalar) tayyorlash bo'yicha tavsiyalar ishlab chiqish;
- “Xalq IPO”sida ishtirok etish uchun belgilangan korxonalarni savdoga chiqarish bo'yicha aniq mezonlarini ishlab chiqish, bunda “Xalq IPO” va tijoriy tartibdagi savdolarni sinxronlashtirish boʻyicha yondashuvlarni takomillashtirish, yangilash va ishlab chiqish;
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-son qarori doirasida “Xalq IPO”si elementlari bilan korxonalarni IPO/SPO oʻtkazishning kelgusi bosqichlari boʻyicha chora-tadbirlar va ularning hujjatlarini (zarurata koʻra) shakllantirish;
- Joylashtiriladigan aksiya paketlari miqdorini aniqlash va korxonaning holati, maqroiqtisodiy vaziyati, bozor konyukturasi (jumladan, aksiyalardan kutilayotgan daromad bashorotlari), xalqaro tajriba va boshqalarni inobatga olib korxona aksiyalarini joylashtirish boshqa savollarni asoslantirish uchun hisob-kitoblarni oʻtkazish;
- Fond birjasi, “E-auksion” va jalb qilingan davlat organlarining vakillari bilan hamkorlik qilish (zaruratga koʻra);
- Davaktiv agentligi rahbariyati va/yoki Fond birjasi, “E-auksion” va boshqa manfaatdor tomonlarning vakillari bilan uchrashuvlar (zaruratga koʻra) hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-son qarorining roʻyxatidagi korxonalar va Davaktiv agentligi xodimlari uchun oʻquv seminarlar tashkil etish, shuningdek Davaktiv agentligi tomonidan tashkil etiladigan Road-Show tadbirlarida ishtirok etish;
- Bitimning moliyaviy va tijoriy jihatlari boʻyicha maslahat berish (masalan, emissiyaning prospekti, marekting hujjatlariga sharhlar);
- Loyiha (zaruratga koʻra, aksiyalarni oldi-sotdi shartnomasi, uning hujjtalri)ni, loyiha hujjatlarini tayyorlash va uni kelishishni huquqiy, tijorat va moliyaviy jihatlari boʻyicha maslahatlar berish;
- Davaktiv agentligi qarashini shakllantirish uchun kompaniyalarda IPO oʻtkazish doirasida shoʻba tashkilotlari tomonidan jalb qilingan boshqa konsultantlar tomonidan tayyorlangan materiallar boʻyicha maslahatlar berish.
Belgilangan ishlar hajmi Kelishuv/Shartnoma va Buyurtmachi va Pudratchi oʻrtasidagi munosabatlarni tartibga soluvchi boshqa hujjatlarni tayyorlash jarayonida, jumladan Buyurtmachi tomonidan joylashtirishning muayyan usulini tanlashni hisobga olgan holda belgilanishi mumkin.
Aksiya paketlari “bitta aksiya — bitta lot” tamoyili asosida xalq IPOsini o‘tkazish tartibida ommaviy savdolar orqali sotiladigan 40 ta korxonalar ro‘yxati

Announcement of the engagement of a leading professional consultancy company to develop an implementation strategy and coordinate the activities of the "People's IPO" of 40 state-owned enterprises
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (the "State Assets Agency"/"Client"), in accordance with the relevant privatisation programmes, announces a tender to engage a leading professional consultancy company (the "Consultant") to develop an implementation strategy and coordinate the one stock-one lot activities of 40 state-owned enterprises (the "Assets") specified in the Annex.
Interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposal (RfP) below by 18:00 (Tashkent time) on 1 June 2023.
Interested consultants are requested to submit their proposals in coded form to the contact address below:
Shokhrukh Ohunov - Head of Department on Privatization and Privatization of State Assets;
Tel: + 998-71-259-20-23;
Talat Samandarov - Deputy Head of Department on Preparation for Privatisation and Privatisation of State Assets;
Tel: + 998-71-259-20-67;
If a joint commercial proposal is submitted, the lead consultant must be identified who is responsible for coordinating the work of the consultant partner involved and assumes responsibility.
Disclosure
This request for proposals does not constitute an obligation to submit a quotation, the Purchaser does not give any obligation to accept any quotation or to enter into a contract in accordance with this request for proposals. Accordingly, this request for proposals does not imply the conclusion of a contract by virtue of the publication of this request and/or the receipt of bids in connection therewith, or by negotiation and discussion with one or more of the selectors with respect to the process.
The material and information contained herein is intended as a preliminary summary and the most important aspects of the process, as well as a general indication of the scope of work expected of the Consultant in implementing the strategy.
Request for proposal for a Lead Consultant to develop an implementation strategy and coordinate the activities of the "People's IPO" of 40 state-owned enterprises (RfP)
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On Additional Measures on Reducing State Participation in the Economy" dated March 24, 2023 PR-102 it was instructed to conduct "people's IPO" on the principle of "one stock, one lot" of 40 state-owned enterprises (hereinafter - the Assets). According to the order, citizens of the Republic of Uzbekistan will be offered shares of the following assets.
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter - the Purchaser) on the basis of the selection of the best proposals plans to engage professional organisations to run the project office and coordinate the bidding processes.
This Request for Proposal (hereinafter referred to as the Request) specifies the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated and describes the required scope of work to support the process in the annex of this Request. Consultants may join a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
Expected structure of the proposal and requirement for consultants
Proposals may be submitted by individual professional advisory organisations or by a consortium of professional organisations, necessarily comprising one international and one local level;
The proposal should be prepared in Russian/English or Uzbek and should contain information on the following:The proposal should be prepared in Russian and/or English and should contain information on the following:
1. Proposal for the scope of work detailing the expected actions for the successful implementation of the project. Opinion on the duration of the process in case the Consultant's recommendations and proposals will be adequately responded to within a reasonably required time (up to 10 points);
2) Cost information: a fixed amount including possible additional operational costs (travelling costs, transfer costs, etc.) including taxes (VAT) is proposed (up to 60 points);
3. information on experience with similar projects, including information on the consultant's mandates in the CIS region after 1 January 2018 (up to 15 points);
4. Proposal on project organization and management. Details of the team to be involved in the project, with names of individuals and information on their experience, years of experience, general transaction experience and specific transaction experience (up to 15 points).
5. A written statement of sufficient competence and human, time and material resources to carry out the assignment.
6. Information on conflicts of interest. Information on the current existence of a mandate that may present a conflict of interest if the Consultant is engaged on this project.
Scope of work of consultant to develop an implementation strategy and coordinate the activities of the People's IPO of 40 state-owned enterprises
The Consultant's scope of work also includes the overall coordination of the asset sales process, including the coordination of other State Asset Agency consultants, including underwriters, brokers, etc.
- Develop rules / provisions for a "people's IPO" on the "one stock, one lot" basis, drawing on international experience and taking into account the specifics of the local market;
- Conducting a top-level analysis of large companies on the list of 40 companies for the possibility / feasibility of an IPO/SPO;
- Provision of substantiated proposals on procedures and mechanisms for sale of companies' stock for IPO/SPO with elements of "People's IPO" on "E-auksion" platform and carrying out information and explanatory activities, pre-sale preparation of companies based on the results of analysis of macroeconomic situation, market conditions, performance of companies included in the list according to the Decree of the President of Uzbekistan, etc;
- Development of recommendations on optimal marketing strategy, including appropriate marketing tools and techniques, and preparation of marketing materials (leaflets, booklets, banners, brochures, photo-video clips, etc.);
- - Development of criteria for determining an enterprise to participate in the "People's IPO", as well as improving, updating and developing approaches to the synchronisation of commercial transactions and the "People's IPO";
- Formation of the action plan and other documents (if necessary) on further stages of IPO/SPO of enterprises with the elements of the "People's IPO" within the framework of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 24, 2023 PR-102;
- Performing calculations to determine the size of the equity stake to be placed and justifying other issues of corporate offerings, taking into account the state of enterprises, macroeconomic situations, market conditions (including forecasts of expected stock returns), international experience, etc;
- Interaction with stock exchanges, E-auksion representatives, involved government authorities (if necessary);
- Organisation of meetings between the management of the State Assets Agency and/or enterprises with representatives of stock exchanges, E-auksion and other interested parties (if necessary), training seminars (if necessary) for the employees of the State Assets Agency and enterprises from the list of the Presidential Decree No. PP-102 dated 24.03.2023, as well as participation in the forthcoming Road-Show event organised by the State Assets Agency;
- Advising on commercial and financial aspects of transactions (e.g. comments on prospectus, marketing documentation);
- Advice on legal, commercial and financial aspects of related project documentation, preparation and approval of draft documentation (stock purchase agreement, other documentation if required);
- Advice on materials prepared by other consultants engaged by subsidiaries as part of the IPO of companies to form the position of the State Assets Agency.
The above scope of work may be specified when preparing the Agreement/Contract and other documents governing the relationship between the Client and the Contractor, including taking into account the Client's choice of a particular placement method.
List of 40 companies with stakes to be sold through public sale in the framework of the "People's IPO" on the basis of the "One stock - one lot" principle