40 ta davlat korxonalarida “xalq IPO”sini oʻtkazish strategiyasini ishlab chiqish va jarayonni muvofiqlashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish toʻgʻrisida eʼlon
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, ilovada ko'rsatilgan 40 ta davlat korxonalari (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar)da “bitta aksiya — bitta lot” oʻtkazish strategiyasini ishlab chiqish va jarayonni muvofiqlashtirish boʻyicha yetakchi professional konsalting kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda - Konsultant)ni jalb qilish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan quyida keltirilgan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)ga asosan oʻz takliflarini 2023-yil 1 iyun kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Barcha qiziqish bildirgan konsultantlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi (kodlangan holda):
Oxunov Shoxrux Baxodir o'g'li – Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻi;
Tel.: + 998-71-259-20-23;
Samandarov Talʼat Yuldashevich — Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Telefon: + 998-71-259-20-67;
Qoʻshma tijorat taklif taqdim etilgan taqdirda, jalb qilingan sherik konsultant ishlarini muvofiqlashtiruvchi va masʼuliyatni oʻz zimmasiga oluvchi Bosh konsultantni koʻrsatish kerak.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan strategiyani amalga oshirish boʻyicha kutilishi mumkin boʻlgan ishlar hajmi toʻgʻrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga moʻljallangan.
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Buyuurtmachi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayanolmaydilar va ishonmasliklari shart.
40 ta davlat korxonalarida “xalq IPO”sini oʻtkazish strategiyasini ishlab chiqish va jarayonni muvofiqlashtirish uchun yetakchi professional konsultantni jalb qilish boʻyicha Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-102-son qaroriga muvofiq, 40 ta davlat korxonalari (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar)da “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida “xalq IPO”sini oʻtkazish belgilangan. Topshiriqqa muvofiq, quyidagi aktivlarning aksiyalari Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolariga taklif qilinadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Buyurtmachi) savdo jarayonlarini muvofiqlashtirish va loyiha ofislarini tashkil etish uchun professional tashkilotlarni jalb qilishda eng maqbul takliflar asosida tanlov oʻtkazishni rejalashtirgan.
Mazkur taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda – Soʻrovnoma) Konsultantga qoʻyiladigan talablarni va baholanadigan uning takliflar strukturasini, shuningdek ushbu Soʻrovnomada koʻrsatilgan ishlar hajmini olib borish jarayonini tasniflaydi. Barcha sohada xizmat koʻrsatuvchi Kosultantlar konsorsium yoki qoʻshma taklif taqdim qilgan holda ishtirok etishlari mumkin.
Takliflar bitta xalqaro va bitta mahalliy darajadagi professional tashkilotlardan iborat Konsorsium professional tashkilotlar yoki alohida konsalting tashkilotlar tomonidan taqdim etilishi majburiydir.
Taklif rus/ingliz yoki o'zbek tilida tayyorlanishi zarur, quyidagi maʼlumotlarni oʻz olishi kerak:
1. Loyihani muvofaqqiyatli amalga oshirish uchun taklifiy harakatlarning batafsil tavsiflash bilan ishlar hajmi boʻyicha taklif. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
2. Xizmat xaqi toʻgʻrisida maʼlumot: Soliqlar (QQS)ni hisobga olgan holda qoʻshimcha operatsion xarajatlarni inobatga olgan holda qatʼiy belgilangan miqdor (60 ballgacha);
3. Shu toifadagi loyihalar boʻyicha ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, Konsultantning 2018 yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumotlari (15 ballgacha);
4. Loyihani boshqarish va ishlarni tashkillashtirish boʻyicha taklif. Mazkur loyihaga jalb qilingan jamoa toʻgʻrisidagi maʼlumot, alohida shaxslarning ismlari va ular toʻgʻrisidagi ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʻyicha umumiy tajribasi va tranzaksiyani amalga oshirish boʻyicha tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar (15 ballgacha).
5. Qoʻyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza.
6. Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi toʻgʻrisida maʼlumot. Konsultant ushbu loyihaga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish toʻgʻrisida maʼlumot.
40 ta davlat korxonalarida “xalq IPO”sini oʻtkazish strategiyasini ishlab chiqish va jarayonni muvofiqlashtirish boʻyicha konsultantdan kutilayotgan ishlar hajmi:
Konsultantning ishlar hajmiga Davaktiv agentligining boshqa konsultantlari, jumladan anderrayterlar, brokerlar va boshqalarning faoliyatini muvofiqlashtirish, shuningdek Aktivlarning sotish jarayonlarini umumiy muvofiqlashtirish vazifalari kiradi.
- mahalliy bozor xususiyatlarini inobatga olgan holda xalqaro tajriba asosida “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili boʻyicha  “xalq IPO”sini oʻtkazish yuzasidan nizom/tartib ishlab chiqish;
- 40 korxonalar roʻyxatiga kiritilgan yirik kompaniyalarning IPO/SPOsini oʻtkazish imkoniyati/maqsadliligi predmeti boʻyicha dastlabki tahlil oʻtkazish;
- “E-auksion” platformasida “Xalq IPO”si elementlari bilan IPO/SPO oʻtkazish uchun belgilangan korxonalarning aksiyalarini savdoga chiqarish tartibi va mexanizmlari bo'yicha asoslantirilgan takliflarni taqdim qilish va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qarori va boshqalariga muvofiq roʻyxatga kiritilgan kompaniyalar faoliyatining koʻrsatkichlari, bozor konyukturasi, maqroiqtisodiy vaziyatni tahlil qilish natijalari boʻyicha kompaniyalarni sotishdan oldin tayyorlash va boshqa chora-tadbirlarning axborot-tushuntirishlarni oʻtkazish;
-  Optimal marketing strategiyasi, jumladan tegishli marketing instrumentlari va uslublari yuzasidan hamda marketing materiallarini (flayerlar, bukletlar, bannerlar, memorandumlar, foto-video roliklar va boshqalar) tayyorlash bo'yicha tavsiyalar ishlab chiqish;
- “Xalq IPO”sida ishtirok etish uchun belgilangan korxonalarni savdoga chiqarish bo'yicha aniq mezonlarini ishlab chiqish, bunda “Xalq IPO” va tijoriy tartibdagi savdolarni sinxronlashtirish boʻyicha yondashuvlarni takomillashtirish, yangilash va ishlab chiqish;
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-son qarori doirasida “Xalq IPO”si elementlari bilan korxonalarni IPO/SPO oʻtkazishning kelgusi bosqichlari boʻyicha chora-tadbirlar va ularning hujjatlarini (zarurata koʻra) shakllantirish;
- Joylashtiriladigan aksiya paketlari miqdorini aniqlash va korxonaning holati, maqroiqtisodiy vaziyati, bozor konyukturasi (jumladan, aksiyalardan kutilayotgan daromad bashorotlari), xalqaro tajriba va boshqalarni inobatga olib korxona aksiyalarini joylashtirish boshqa savollarni asoslantirish uchun hisob-kitoblarni oʻtkazish;
- Fond birjasi, “E-auksion” va jalb qilingan davlat organlarining vakillari bilan hamkorlik qilish (zaruratga koʻra);
- Davaktiv agentligi rahbariyati va/yoki Fond birjasi, “E-auksion” va boshqa manfaatdor tomonlarning vakillari bilan uchrashuvlar (zaruratga koʻra) hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-son qarorining roʻyxatidagi korxonalar va Davaktiv agentligi xodimlari uchun oʻquv seminarlar tashkil etish, shuningdek Davaktiv agentligi tomonidan tashkil etiladigan Road-Show tadbirlarida ishtirok etish;
- Bitimning moliyaviy va tijoriy jihatlari boʻyicha maslahat berish (masalan, emissiyaning prospekti, marekting hujjatlariga sharhlar);
- Loyiha (zaruratga koʻra, aksiyalarni oldi-sotdi shartnomasi, uning hujjtalri)ni, loyiha hujjatlarini tayyorlash va uni kelishishni huquqiy, tijorat va moliyaviy jihatlari boʻyicha maslahatlar berish;
- Davaktiv agentligi qarashini shakllantirish uchun kompaniyalarda IPO oʻtkazish doirasida shoʻba tashkilotlari tomonidan jalb qilingan boshqa konsultantlar tomonidan tayyorlangan materiallar boʻyicha maslahatlar berish.
Belgilangan ishlar hajmi Kelishuv/Shartnoma va Buyurtmachi va Pudratchi oʻrtasidagi munosabatlarni tartibga soluvchi boshqa hujjatlarni tayyorlash jarayonida, jumladan Buyurtmachi tomonidan joylashtirishning muayyan usulini tanlashni hisobga olgan holda belgilanishi mumkin.
Aksiya paketlari “bitta aksiya — bitta lot” tamoyili asosida xalq IPOsini o‘tkazish tartibida ommaviy savdolar orqali sotiladigan 40 ta korxonalar ro‘yxati

Объявление о привлечении ведущей профессиональной консалтинговой компании по разработке стратегии реализации и координации деятельности по проведению «Народного IPO» 40 государственных предприятиях
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/ «Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по привлечению ведущей профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») для разработки стратегии реализации и координации деятельности по проведению «одна акция-один лот» 40 государственных предприятий (далее – «Активы»), указанных в приложении.
Заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 1 июня 2023 года.
Охунов Шохрух Баходир угли – начальник департамента по подготовке к приватизации и приватизации государственных активов;
Тел.: + 998-71-259-20-23;
В случае подачи совместного коммерческого предложения, должен быть указан главный консультант, который отвечает за координацию работы привлеченного партнера-консультанта и берет на себя ответственность.
Этот запрос не является обязательством для предоставления коммерческого предложения, Заказчик не дает никаких обязательств принять какое-либо предложение или заключить договор в соответствии с этим запросом предложений. Соответственно, данный запрос предложений не подразумевает заключение договора в силу публикации данного запроса и/или получения заявок в связи с ним, либо путем переговоров и обсуждений с одним или несколькими участниками отбора в отношении процесса.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для предварительного краткого изложения и наиболее важных аспектов процесса, а также общим указанием объема работ, ожидаемого от Консультанта по реализации стратегии.
Запрос на предоставление предложений по услуге ведущего Консультанта для разработки стратегии реализации и координации деятельности по проведению «Народного IPO» 40 государственных предприятий (RfP)
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике» от 24 марта 2023 года №ПП–102, поручено проведения «народного IPO» по принципу «одна акция-один лот» 40 государственных предприятий (далее - Активы). Согласно поручению, гражданам Республики Узбекистан будут предложены доли следующих активов.
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее - Заказчик) на основе отбора наилучших предложений планирует привлечь профессиональные организации для ведения проектного офиса и координации процессов торгов.
Настоящий запрос на предоставление предложений (далее – Запрос) определяет требования к Консультанту и структуре его предложения, которые подлежат оценке, а также описывает необходимый объем работ по сопровождению процесса в приложении данного Запроса. Консультанты для оказания всего спектра услуг могут вступать в консорциум или представить совместные предложения.
Ожидаемая структура предложения и требование к консультантам
Предложения могут подавать как отдельные профессиональные консультационные организации, так и консорциум профессиональных организаций, обязательно состоящий из профессиональных организаций: одного международного и одного местного уровня.
Предложение должно быть подготовлено на русском/английском или узбекском языке, содержать информацию о следующем:
1. Предложение по объему работ с подробным описанием предполагаемых действий для успешной реализации проекта. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени (до 10 баллов);
2. Информация о стоимости услуг: предполагается фиксированная сумма, включая возможные дополнительные операционные расходы (командировочные расходы, перевод материалов и т.п.) с учетом налогов (НДС) (до 60 баллов);
3. Информация об опыте по аналогичным проектам, включая информацию о мандатах Консультанта в регионе СНГ в период после с 1 января 2018 года (до 15 баллов);
4. Предложение по организации работ и управлению проектом. Сведения о команде, которая привлекается в данный проект, с указанием имен отдельных лиц и информация об их опыте работы, стаже работы, общем опыте заключения сделок и конкретном опыте проведения транзакций (до 15 баллов).
5. Письменное заявление о наличии достаточных компетенций, а также человеческих, временных и материальных ресурсов для выполнения поставленных задач.
6. Информация о наличии конфликта интересов. Информация о существовании на настоящий момент мандата, который может представлять конфликт интересов, в случае привлечения Консультанта к данному проекту.
Объем работы консультанта по разработке стратегии реализации и координации деятельности по проведению «Народного IPO» 40 государственных предприятий
В объем работ Консультанта входит также общая координация процесса реализации активов, включая координацию деятельности иных консультантов Агентства госактивов, включая андеррайтеров, брокеров и т.д.
- Разработка порядка/положения по проведению «народного IPO» по принципу «одна акция-один лот», основываясь на международном опыте и учитывая специфику местного рынка;
- Проведение верхнеуровневого анализа крупных компаний, вошедших в список 40 предприятий на предмет возможности/целесообразности проведения IPO/SPO;
- Предоставление обоснованных предложений по процедурам и механизмам продажи акций предприятий для проведения IPO/SPO с элементами «Народного IPO» на площадке «E-auksion» и проведению информационно-разъяснительных мероприятий, предпродажной подготовки компаний по результатам анализа макроэкономической ситуации, рыночной конъюнктуры, показателей деятельности компаний, включенных в список согласно постановлению Президента Республики Узбекистан и т.п.;
- Разработка рекомендаций по оптимальной маркетинговой стратегии, включая соответствующие маркетинговые инструменты и методы, и подготовка маркетинговых материалов (листовки, буклеты, баннеры, памятки, фото-видео ролики и т.д.)
- Разработка критериев для предприятий, определенных для участия в «Народном IPO», а также совершенствование, обновление и развитие подходов по синхронизации коммерческих сделок и «Народного IPO»;
- Формирование плана мероприятий и иных документов (при необходимости) по дальнейшим этапам проведения IPO/SPO предприятий с элементами «Народного IPO» в рамках Постановления Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП–102;
- Проведение расчетов для определения размера размещаемого пакета акций и обоснования других вопросов размещения акций предприятий с учетом состояния предприятий, макроэкономической ситуаций, рыночной конъюнктуры (в том числе прогнозы ожидаемой доходности акции), международного опыта и т.п.;
- Взаимодействие с фондовыми биржами, представителями «E-auksion», причастными государственными органами (при необходимости);
- Организация встреч руководства Агентства госактивов и/или предприятий с представителями фондовых бирж, «E-auksion» и другими заинтересованными сторонами (при необходимости), обучающих семинаров (при необходимости) для сотрудников Агентства госактивов и предприятий из списка Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-102 от 24.03.2023 г., а также участвовать в предстоящем мероприятии Road-Show, организованном Агентством госактивов;
- Консультирование по коммерческим и финансовым аспектам сделок (например, комментарии к проспекту эмиссии, маркетинговой документации);
- Консультирование по юридическим, коммерческим и финансовым аспектам сопутствующей документации проекта, подготовка и согласование проектов документации (договор купли-продажи акций, иная документация при необходимости);
- Консультирование по материалам, подготовленным иными консультантами, привлеченными дочерними организациями в рамках проведения IPO компаний для формирования позиции Агентства госактивов.
Изложенный объем работ могут быть уточнен при подготовке Соглашения/Договора и других документов, регулирующих взаимоотношения Заказчика и Исполнителя, в том числе с учетом выбора Заказчиком конкретного способа размещения.
Перечень 40 предприятий, пакеты акций которых реализуются посредством публичных торгов в порядке проведения народного IPO по принципу «Одна акция — один лот»
Акции на продажу
процент
количество
АО «Навоийский ГМК»
2,0
300 000 000
АО «Алмалыкский ГМК»
12 300 297
АО «Узметкомбинат»
9 330 978
АО «UZBAT»
г. Ташкент
2,6
641 747
АК «Узбектелеком»
5 746 211
АКБ «Узпромстройбанк»
4 878 435 656
АКБ «Асакабанк»
842 745 407
АК «Народный банк»
148 667 596
АКБ «Кишлок Курилиш Банк»
311 141 316
АК «Алокабанк»
223 319 146
АКБ «Туронбанк»
17 460 499
АКБ «Микрокредитбанк»
66 429 463
АИКБ «Ипак Йули»
0,0003
192 888
ЧАБ «Трастбанк»
0,001
598
АО «Гарантбанк»
0,01
294 396
АО КЭИС «Узбекинвест»
7,33
20 686 463
АО «Алском»
3,9
1 137 311
АО «Узагросугурта» *
664 617
АО «Узтемирйулконтейнер»
4,0
134 651
АО «Дори-дармон»
20,0
4 014 400
21.
АО «Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа»*
1 499 168
22.
АО «Узбекгеофизика»
23 240 292
23.
АО «РСЛК «QURILISHMASHLIZING»
22,5
3 825 000
24.
АО «Узогирсаноатлойиха»
5,7
671 238
25.
АО «Тошуйжойлити»
10,5
482 084
26.
АО «Ташгипрогор»
15,8
85 673
27.
АО «Боштранслойиxа»
6,1
271 556
28.
АО «Андижон биокимё заводи»
2 541 782
29.
АО «Узбекнефтегаз»
849 738 934
30.
АО «Худудгазтаминот»
529 261 741
31.
АО «Тепловые электрические станции»
3 993 422
32.
АО «НАЦИОНАЛЬНЫЕ ЭЛЕКТРИЧЕСКИЕ СЕТИ УЗБЕКИСТАНА»
1 040 462 222
33.
АО «Региональные Электрические Сети»
1 693 616 290
34.
AО «Узбекгидроэнерго»
146 221 337
35.
АО «Минора куриш экспедицияси»
11,1
3 588 800
36.
АО «Жанубсаноатмонтаж»
20,7
337 653
37.
АО «Кукон нефтгаз пармалаш ишлари»
10,3
33 424 896
38.
УК «Куприккурилиш»**
39.
ГУП «Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш»**
10,0
40.
ГУП «Центральный депозитарий ценных бумаг»**
Примечание: В случае изменения количества акций продажа будет производиться с учетом изменений.
* продается доля хозяйственного общества, в котором государственная доля занимает доминирующее положение;