“Ўзбекистон Республикаси Капитал бозори” V халқаро конференциясида Давактив агентлиги вакиллари иштирок этди
Жорий йилнинг 7 сентябрь санасида молиявий бозорлар бўйича бизнес конференцияларнинг етакчи провайдери Cbonds-Congress ва Инвестиция институтлари миллий уюшмаси томонидан мамлакатимиз Капитал бозорини ислоҳ қилиш ва уни жадал ривожлантириш истиқболлари муҳокамасига бағишланган Ўзбекистон Республикаси Капитал бозориV халқаро конференцияси ташкил қилинди.
Анъанага айланган мазкур конференция капитал бозорини тартибга солувчи масъул органлар, маҳаллий банклар, инвестиция ва ишлаб чиқариш компаниялари, шунингдек, халқаро молия институтлари, рейтинг агентликлари ҳамда кўплаб ушбу соҳа экспертларини бир мақсадда бирлаштирди.
Мазкур тадбирда Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев иштирок этиб, ўз маърузасида шаффоф ва рақамли тизим фаолиятига ўтиш йўлида Давлат корхоналарининг фаолияти тўғрисидаги йиғма ҳисоботни ҳар йили ошкор қилиш амалиёти жорий этилганлиги, эндиликда, давлат иштирокидаги корхоналарнинг кузатув кенгаши аъзолигига номзодларни қабул қилиш ва давлат корхоналари раҳбарларини тайинлаш танлов асосида амалга оширилиши ҳақида таъкидлаб ўтди.
Шу билан бирга, мустақил Ўзбекистон тарихида илк бор, давлат иштирокидаги корхоналарни бошқаришнинг фундаментал ҳуқуқий асосига айланган Давлат мулкини бошқариш тўғрисидаги Қонунни қабул қилинганлиги, қолаверса, корпоратив бошқарув йўналишида муҳим аҳамиятга эга янги таҳрирдаги корпоратив бошқарув қоидалари, ахлоқ кодекси ва бошқа бир қатор ҳужжатлар халқаро илғор тажрибалар, шу жумладан Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг корпоратив бошқарув раҳбарлик тамойиллари асосида ишлаб чиқилганлиги ҳамда амалиётга жорий этилганлигини маълум қилди.
Бундан ташқари, мамлакатимиз иқтисодиётида давлат иштирокини қисқартириш, бунда хусусийлаштириш дастури ва уни амалга ошириш бўйича қилинаётган ислоҳотлар билан конференция қатнашчилари батафсил таништирилди.
Тадбирда иштирокчилар томонидан хусусийлаштириш соҳасида амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар ва эришилаётган натижалар мамлакат капитал бозорини жадал ривожлантириш йўлида мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилишига ишонч билдирилди.

Representatives of UzSAMA took part in the V international conference "Capital Market of the Republic of Uzbekistan".
On 7 September this year, Cbonds-Congress, a leading provider of business conferences on financial markets, and the National Association of Investment Institutions organised the V international conference "Capital Market of the Republic of Uzbekistan", dedicated to discussing the prospects of reforming the capital market of our country and its rapid development.
This traditional conference gathered capital market regulators, domestic banks, investment and production companies, as well as international financial institutions, rating agencies and many experts in this field.
Alisher Miraliyev, Deputy director of UzSAMA, took part in the event. In his report, Mr. Miraliyev emphasised that in order to transition to a transparent and digital system, the practice of annual disclosure of a consolidated report on the activities of state-owned enterprises has been introduced, and also noted the implementation of the admission of candidates to the Supervisory Board of enterprises with state participation and the appointment of managers of state-owned enterprises on a competitive basis.
It was also informed about the adoption of the Law "On State Property Management" for the first time in the history of independent Uzbekistan, which became the fundamental legal basis for the management of enterprises with state participation, as well as about the development and implementation in practice on the basis of the best international practices, including the corporate governance guidelines of the Organisation for Economic Cooperation and Development of a new version of corporate governance rules, code of ethics and a number of other documents of importance in the direction of the country.
In addition, the conference participants were briefed in detail on the reduction of state participation in our country's economy, as well as on the privatisation programme and the reforms being implemented.
At the event, the participants expressed their confidence that the large-scale reforms implemented in the field of privatisation and the results achieved will serve as a solid foundation for the rapid development of the country's capital market.