“Ўзбекистон Республикаси Капитал бозори” V халқаро конференциясида Давактив агентлиги вакиллари иштирок этди
Жорий йилнинг 7 сентябрь санасида молиявий бозорлар бўйича бизнес конференцияларнинг етакчи провайдери Cbonds-Congress ва Инвестиция институтлари миллий уюшмаси томонидан мамлакатимиз Капитал бозорини ислоҳ қилиш ва уни жадал ривожлантириш истиқболлари муҳокамасига бағишланган Ўзбекистон Республикаси Капитал бозориV халқаро конференцияси ташкил қилинди.
Анъанага айланган мазкур конференция капитал бозорини тартибга солувчи масъул органлар, маҳаллий банклар, инвестиция ва ишлаб чиқариш компаниялари, шунингдек, халқаро молия институтлари, рейтинг агентликлари ҳамда кўплаб ушбу соҳа экспертларини бир мақсадда бирлаштирди.
Мазкур тадбирда Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев иштирок этиб, ўз маърузасида шаффоф ва рақамли тизим фаолиятига ўтиш йўлида Давлат корхоналарининг фаолияти тўғрисидаги йиғма ҳисоботни ҳар йили ошкор қилиш амалиёти жорий этилганлиги, эндиликда, давлат иштирокидаги корхоналарнинг кузатув кенгаши аъзолигига номзодларни қабул қилиш ва давлат корхоналари раҳбарларини тайинлаш танлов асосида амалга оширилиши ҳақида таъкидлаб ўтди.
Шу билан бирга, мустақил Ўзбекистон тарихида илк бор, давлат иштирокидаги корхоналарни бошқаришнинг фундаментал ҳуқуқий асосига айланган Давлат мулкини бошқариш тўғрисидаги Қонунни қабул қилинганлиги, қолаверса, корпоратив бошқарув йўналишида муҳим аҳамиятга эга янги таҳрирдаги корпоратив бошқарув қоидалари, ахлоқ кодекси ва бошқа бир қатор ҳужжатлар халқаро илғор тажрибалар, шу жумладан Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг корпоратив бошқарув раҳбарлик тамойиллари асосида ишлаб чиқилганлиги ҳамда амалиётга жорий этилганлигини маълум қилди.
Бундан ташқари, мамлакатимиз иқтисодиётида давлат иштирокини қисқартириш, бунда хусусийлаштириш дастури ва уни амалга ошириш бўйича қилинаётган ислоҳотлар билан конференция қатнашчилари батафсил таништирилди.
Тадбирда иштирокчилар томонидан хусусийлаштириш соҳасида амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар ва эришилаётган натижалар мамлакат капитал бозорини жадал ривожлантириш йўлида мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилишига ишонч билдирилди.

Представители Агентства госактивов приняли участие в V международной конференции «Рынок капитала Республики Узбекистан»
7 сентября текущего года ведущий провайдер бизнес-конференций по финансовым рынкам компания Cbonds-Congress и Национальная ассоциация инвестиционных институтов организовали международную конференцию «Рынок капитала Республики Узбекистан», посвященную обсуждению перспектив реформирования рынка капитала нашей страны и его бурное развитие.
Эта традиционная конференция собрала органы регулирования рынка капитала, отечественные банки, инвестиционные и производственные компании, а также международные финансовые институты, рейтинговые агентства и многих других экспертов в этой области.
В мероприятии со своим докладом принял участие заместитель директора Агентства госактивов Алишер Миралиев и подчеркнул, что в целях перехода к прозрачной и цифровой системе введена практика ежегодного раскрытия сводного отчета о деятельности государственных предприятий, а также отметил, что прием кандидатов в члены Состава наблюдательного совета предприятий с государственным участием и назначение руководителей государственных предприятий теперь осуществляется на конкурсной основе.
Также было осведомлено о принятии Закона «Об управлении государственным имуществом» впервые в истории независимого Узбекистана, уже ставшим основополагающей правовой основой управления предприятиями с государственным участием, а также о разработке и внедрении на практике на основе лучших международных практик, в том числе руководящих принципов корпоративного управления Организации экономического сотрудничества и развития новой редакции правил корпоративного управления, кодекса этики и ряда других документов, имеющих важное значение в направлении корпоративного управления.
Кроме того, участников конференции подробно ознакомили с предпринимаемыми мерами по сокращению государственного участия в экономике нашей страны, а также с программой приватизации и реализуемыми реформами.
На мероприятии участники выразили уверенность, что масштабные реформы, реализованные в сфере приватизации, и достигнутые результаты послужат прочной основой для быстрого развития рынка капитала страны.