“Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини хусусийлаштириш бўйича келишувга эришилди
Аввал маълум қилинганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давактив агентлиги томонидан Abrau Capital консалтинг компаниясини хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб қилган ҳолда Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” МЧЖ (кейинги ўринларда - Корхона) устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини сотиш бўйича очиқ савдо  жараёнлари бошланган.
Хусусийлаштириш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 3 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар (Expression of Interest) Консультантга келиб тушди.
Шу ўринда, Консультант томонидан мазкур босқичда аввалдан белгиланган мезонларга мувофиқлиги бўйича ўрганилди ҳамда барча талабгорлар хусусийлаштириш жараёнининг кейинги – Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тақдим этиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинди.
Ушбу босқичда, талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланиб, Консультант томонидан тайёрланган Корхонанинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due diligence) ҳисоботлари жойлаштирилган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш ва Корхонанинг бошқарув органи билан учрашиш имконияти яратилди.
Белгиланган муддатларда 2 нафар талабгор томонидан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) тақдим қилинди.
Натижада, Корхонани сотиб олиш учун энг юқори нарх таклифини билдирган “Smart Fast Stroy” МЧЖ 80 млрд.сўм миқдорида сотиб олиш тўловини тўлаш шарти билан савдо ғолиби деб топилди.
Шунингдек, Харидорнинг таклифи Консультант томонидан ҳисобланган Корхонанинг индикатив нархлар оралиғида жойлашган ҳамда Корхонанинг баҳоланган қийматидан юқори.

Достигнута договоренность о приватизации 100% государственной доли в ООО «Республиканский проектный институт «Узинжиниринг»
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации, Агентством госактивов начат процесс открытых торгов 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Республиканский проектный институт «Узинжиниринг» (далее — Предприятие) с привлечением консалтинговой компании Abrau Capital в качестве консультанта по приватизации.
В рамках процесса приватизации Консультантом была проведена широкомасштабная маркетинговая кампания, в частности, инвестиционные тизеры были разосланы различным потенциальным инвесторам. В результате были получены заявки по выражению заинтересованности в покупке (Expression of Interest) от 3 местных и международных инвесторов.
В свою очередь, на данном этапе эти заявки были изучены Консультантом на соответствие ранее установленным критериям и все претенденты были приглашены для участия на следующем этапе процесса приватизации - подачи Обязывающих предложений (BO).
В рамках данного этапа было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR), а также предоставлена возможность встретиться с органом управления Предприятия.
В результате, в установленный срок 2 претендента подали свои Обязывающее предложение (BO).
ООО «Smart Fast Stroy», предложившее самое высокое ценовое предложение было признано победителем торгов с условием оплаты выкупной стоимости в размере 80 млрд сумов.
Стоит отметить, что предложение Покупателя находится в интервале индикативных цен, рассчитанных Консультантом, и превышает оценочную стоимость Предприятия.
Результаты приватизации Предприятия были одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации и координации процессов приватизации государственных активов.