“Universal Mobile Systems” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Universal Mobile Systems” МЧЖ (кейинги ўринларда - Актив)ни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 4 июль куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Консультантлардан талаб этилган иш ҳажмини тўлиқ бажариш учун консорциумга киришлари ёки биргаликда қўшма таклифлар тақдим этишлари мумкин.
Агар консорциум томонидан ариза тақдим этилса, консорциум битими тақдим этилиши сўралади. Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик-консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши лозим.
Жон Насиров, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Йирик давлат активларини трансформация қилиш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғи;
Тел.: + 998-71-259-21-30; эл.почта: j.nasirov@davaktiv.uz;
Шоҳрух Оҳунов, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Мувофиқлашган ҳаракатни таъминлаш департаменти бошлиғи;
Тел.: + 998-71-259-21-87; эл.почта: cooperation@davaktiv.uz.
Буюртмачи сотиш жараёни бўйича, шу жумладан, уларнинг тавсиялари асосида қарор қабул қилиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
“Universal Mobile Systems” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш бўйича таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 18 мартдаги ПҚ-168-сон қарорига мувофиқ, "Universal Mobile Systems" МЧЖ устав капиталидаги 100% давлат улушини хусусийлаштириш (кейинги ўринларда - Битим) белгиланган.
Сотиш жараёнлари мобил телекоммуникация бозорининг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб ҳамда Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида, энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Қонун ҳужжатларига ҳамда Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари (МҲХС)га асосан тайёрланган молиявий ҳисоботга мувофиқ, Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш доирасида хусусийлаштириш бўйича консультантдан талаб қилинадиган Иш ҳажми ушбу Сўровноманинг иловасида кўрсатиб ўтилган. Консультантлар талаб этилган иш ҳажмини тўлиқ бажариш учун консорциумга киришлари ёки биргаликда қўшма таклифлар тақдим этишлари мумкин.
“Universal Mobile Systems” МЧЖ (“UMS” МЧЖ, “Mobiuz” савдо белгиси остида) — “Mobiuz” савдо белгиси остида 4G LTE, UMTS va GSM стандартлари асосида замонавий мобил овозли алоқа ва мобил интернетга уланиш хизматларини тақдим этувчи Ўзбекистондаги телекоммуникация компанияси.
“UMS” МЧЖнинг марказий офиси Тошкент шаҳри, А.Темур ҳиёбони, 24 уйда жойлашган. Мобил оператор 2014 йилдан тижорат фаолиятини бошлаган.
2021 йил якунига кўра, компания 1 133 млрд сўм соф тушум, 96,5 млрд сўм соф фойда олган ва умумий соф актив қиймати 1,4 трл сўм қийматига эга.
Жорий йил 1 май ҳолатига, компаниянинг абонентлар сони 6,6 млн нафарга етган.
Рақамлаштириш ва мобил телекоммуникация соҳасида тегишли билим ва тажрибага эга маслаҳатчига устунлик берилади.
Консультантнинг таклифи (индивидуал ариза берувчи ёки консорциум) ўзбек ёки рус/инглиз тилларида тайёрланиши ҳамда қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши лозим:
б) Шу тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2017 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (35 баллгача);
в) Лойиҳани амалга оширишдан келиб чиқиб, Битимни амалга ошириш юзасидан ишларни ташкил этиш бўйича таклиф. Таклиф этилган битимга жалб қилинган жамоа ҳақида маълумот, шахсларнинг (жисмоний ва юридик) исмлари ва улар ҳақидаги маълумотлар: иш тажрибаси, фаолият муддати, битимлар тузиш бўйича умумий тажриба ва уларни амалга ошириш бўйича малакаси. Жамоа аъзоларининг ўзбек тилини билиши инобатга олинади (15 баллгача);
г) Тижорат таклифи икки қисмдан иборат (40 баллгача):
Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши керак;
Шу билан бирга, таклиф этилган ҳақ миқдори ишлаб чиқилган савдо стратегиясига боғлиқ ва Буюуртмачи таклифнинг муваффақияти учун (“success fee”) мутаносиб ҳақ тўлашни таъминлайдиган таклифларга устунлик беради;
I. Мобил телекоммуникация бозорини таҳлил қилиш:
Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шароитлар; Ўзбекистонда мобил телекоммуникация бозорини тартибга солувчи асосий қоидалар тавсифи;
бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги активнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар.
хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ активни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг мувоффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган хатарларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
интеллектуал фаолиятнинг объектив ифодаланган натижаларига ва уларга тенглаштирилган индивидуаллаштириш воситаларига, шу жумладан товар белгисига, бозор брендларига ва интеллектуал мулкнинг бошқа жиҳатларига эгалик ҳуқуқини белгилаш;
тадбиркорлик фаолияти натижаси бўйича асосланган ҳуқуқий манбаларини ва мулкдан фойдаланиш билан боғлиқ бошқа хўжалик фаолиятлари бўйича асосларни аниқлаш ва хулоса бериш, шунингдек, мол-мулкни яратиш, кўпайтириш, битимлар асосида қўлга киритиш, мерос қилиб қолдириш, Актив фойдасига ёки учинчи шахс мулкига эгалик қилиш ҳуқуқини вужудга келтириш муддати, учинчи шахслар фойдасига Активнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар бўйича белгиланган чекловлар;
юкланиш, шунингдек, қарзларни ундириш ва мажбурий ижро этиш бўйича кўрилган чоралар;
меҳнат ва антимонополия қонунларига, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низомларга риоя қилиш ҳолати;
жамоатчилик билан алоқалар ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, нарх диапазони бўйича тавсияларни тақдим этиш;
битим доирасида бошқа баҳоловчи ва консультантлар фаолиятини ҳаракатини амалга оширишини мувофиқлаштириш (зарур бўлган ҳолларда).
Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш;
(1) Консорциумлар ариза топширган тақдирда, консорциум тўғрисидаги шартномаларини тақдим этишларини, шунингдек, ишга бевосита жавобгар ва мувофиқлаштириш учун жалб қилинган консультант-шерикнинг асосий консультантини кўрсатиш сўралади. Бунда, умумий хизмат хақи кўрсатилиши лозим.
(2) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “б” ва “в” бандларида кўрсатилган талабларга жавоб бермаса, “г” бандида назарда тутилган баҳолаш бали қўлланилмайди.

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization of "Universal Mobile Systems" LLC
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – the UzSAMA/The Seller) announces the selection of a professional consulting company (hereinafter – Consultant) for the privatization of the “Universal Mobile Systems” LLC in accordance with the relevant privatization programs.
All interested applicants are invited to submit their commercial proposals based on this Request for Proposals (RfP) no later than 18:00 PM (Tashkent time) 4 July 2022.
It is expected that all proposals and advisory services required for the privatization of assets will be provided by consultants.
Consultants may form a consortium to carry out the required scope of work or cooperatively provide joint proposals.
If the application is submitted by a consortium, a consortium agreement must be provided. If a joint proposal is submitted, a key consultant must be named who is also responsible for coordinating the work of the consulting partner involved and assumes responsibility.
Tel.: + 998-71-259-21-30; e-mailj.nasirov@davaktiv.uz;
Shokhruh OkhunovHead of the department for ensuring the coordinated actions of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
Tel.: +998-71-259-21-87; e-mail: cooperation@davaktiv.uz.
This request does not constitute a commitment to submit an offer, the Seller does not give any obligation to accept any offer or conclude any contract in accordance with this Request. Accordingly, this Request does not imply the conclusion of a contract by virtue of the publication of this Request and/or receipt of applications in connection with it, or through negotiations or discussions with one or more selection participants regarding the Project.
Request for Proposals (RfP) for consultant services for privatization of the state share in the authorized capital of the “Universal Mobile Systems” LLC
In accordance with the Presidential Decree from March 18, 2022 № PD - 168 it is stated to privatize of "Universal Mobile Systems" LLC by selling 100.0% of state shares in the authorized capital of LLC (hereinafter - the Transaction).
The sale process should be organized according to the best foreign and local practice, considering the industry and individual specifics of the mobile telecommunications market and the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, for the decision of the Seller, an independent assessment of the Asset in accordance with the law with the national legislation, on the basis of financial statements prepared in accordance with International Financial Reporting Standards (IFRS).
The required scope of work of the Privatization Consultant to support the Transaction is described in the attachment to this Request. Consultants may form a consortium to carry out the required scope of work or cooperatively provide joint proposals.
Universal Mobile Systems LLC (UMS LLC, under Mobiuz trademark) is a telecommunication company of Uzbekistan, which provides modern services of mobile voice communication and mobile Internet access in 4G LTE, UMTS and GSM standards under Mobiuz trademark.
The central office of UMS LLC is located in Tashkent, Amir Temur avenue, 24. The commercial launch of the mobile operator took place on December 1, 2014.
At the end of 2021, the company received net revenues of 1,133, 7 billion UZS, net profit of 96.5 billion UZS and total net assets of 1.4 trillion UZS.
The number of clients is 6.6 million as of May 1, 2022.
Preference is given to a consultant with relevant knowledge and experience in digitalization and telecommunications.
The proposal of the Consultant (individual applicant or consortium) must be prepared in Russian/English or Uzbek, contain information about the following:
d) The commercial proposal consists of two parts (up to 40 points):
The fixed part of the remuneration should be in the form of a single figure and free from the subjective assumptions of the Consultant himself;
At the same time, the amount of remuneration depends on the proposed Sales Strategy and the Seller gives preference to offers that provide a proportional reward for the success (“success fee”) of the Transaction;
If the offer is presented at a price in the range, then its upper limit is taken to evaluate the offer. Possible additional operating expenses (for travel trip, transfer, etc.) should be included in a fixed part of the cost;
I. Mobile telecommunication market analysis
analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, the necessary conditions for the development of industry enterprises; description of the basic rules for regulating the market of mobile telecommunication in Uzbekistan;
analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in the privatization of this type of asset, factors ensuring the success of privatization and further development of the industry.
determining the grounds and providing an opinion, including substantiation of legal aspects on the results of business and other economic activities related to the use of property, as well as the creation, accretion, acquisition of property by transactions, inheritance, acquisition of title in favor of the asset or to the property of third parties, limited property rights, established on the property of the Asset in favor of third parties;
situations with compliance with labor and antimonopoly legislation, regulations on environmental protection;
recommendation on the mechanism of Asset privatization with a description of the sequence of actions and suggestions for the text of the announcement.
Coordination of activities with other consultants and evaluators in the transaction (if necessary).
(1) If a consortium applies, it is asked to provide a consortium agreement, as well as specify the main Consultant (usually referred to as the leader of the consortium), coordinating and responsible for the work of the Consultant-partner involved. In this case, the total cost of services should be indicated.
(2) If consultants' proposals do not meet the requirements specified in paragraphs a, b and c, the evaluation score provided in paragraph d does not apply.