Тошкент вилоятида навбатдаги «Roadshow» тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги "Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида"ги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида "битта акция-битта лот" тамойили асосида "Халқ IPО" орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 23 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Тошкент вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги «Roadshow» тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 200 нафардан зиёд маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари, тадбиркорлар ва инвесторлар иштирок этди.
“Roadshow” тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Сардор Жумаев ҳамда вилоят ҳокими Зоир Мирзаев бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Тошкент вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 104 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 28 та давлат активлари 94,8 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2023 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 6 815 та 424,5 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 1597 та 203,0 гектар ер участкалари 49,1 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Тошкент вилоятидаги жами 193 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 91 та кўчмас мулк объектлари яқиндан таништирилди.
Бундан ташқари, аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзларига тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириб олган фуқароларга мулк ҳуқуқини тасдиқловчи давлат ордерлари топширилди ҳамда музкур жараён тартиби бўйича тадбир қатнашчиларига тушунтиришлар берилди.
Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга «E-auksion» электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича "мастер-класс" ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган «Roadshow» давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга жавоблар бериб ўтдилар.
Мазкур тадбир кейинги ўринларда Тошкент вилоятининг барча туман ва шаҳарларида давом этади.
Шунингдек, шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар республикамизнинг барча вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилди.

Regular Roadshow was held in Tashkent region
In accordance with the Presidential Decree from March 24, 2023 №PD-102 "On additional measures to reduce state participation in the economy", it is approved to offer for public auction state shares in 1001 enterprises and 1046 properties, as well as the list of 40 enterprises which shares are realized through "People's IPO" on the principle of "one share - one lot".
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on August 23 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Tashkent region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Tashkent region Sardor Jumaev and a Khokim of Tashkent region Zoir Mirzaev.
The "Roadshow" participants were informed about the work carried out in Tashkent region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 104 state assets for public auction and 28 assets were sold for 94,8 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 6815 land plots with total area of 424,5 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 1 597 land plots with total area of 203,0 hectares were sold for 49,1 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 193 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 91 real estate objects, which are oferred for public auction in Tashkent region.
During the "Roadshow" which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Tashkent region and provided information on the projects being implemented.
This event will continue in all districts and cities of the Tashkent region.
As of today, similar events have been held in all regions of the republic and and the Republic of Karakalpakstan.