Баҳоловчи ташкилотларнинг рейтинги ва рэнкингини юритиш тартиби жорий этилди
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Баҳоловчи ташкилотлар ассоциацияси, Ўзбекистон Баҳоловчилар жамияти ҳамда Ўзбекистон баҳоловчилар, экспертлар ва маслаҳатчилар жамияти билан биргаликда “Баҳоловчи ташкилотларнинг рейтинги ва рэнкингини юритиш тартиби тўғрисида низом” 2023 йил 14 ноябрда келишилганлиги ҳамда баҳоловчи ташкилотларнинг рейтинги ва рэнкинги жорий этилганлиги маълум қилинади.
Маълумот учун: Баҳоловчи ташкилотлар рейтинги ва рэнкингини жорий этиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-101-сон қарори билан тасдиқланган давлат активларини бошқариш соҳасида ислоҳотларни чуқурлаштириш ва тизим фаолиятини трансформация қилиш бўйича "йўл харитаси"да белгиланган.
Баҳоловчи ташкилотларнинг рейтинги ва рэнкингини юритиш низомида қуйидаги асосий меъёрлар назарда тутилмоқда:
1. Баҳоловчи ташкилотлар томонидан ҳар йили 25 январга қадар ўтган давр бўйича маълумотларни (баҳолаш хизмати турлари, шартномалар сони, малака сертификатига эга баҳоловчилар сони, иш ҳажми суммаси ва бошқалар) Давактив агентлигининг “davbaho.uz” порталидаги “Баҳолаш фаолиятининг ягона ахборот платформаси”га жойлаштириш;
2. Жойлаштирилган маълумотлар асосида Давактив агентлиги баҳоловчи ташкилотларнинг профессионал жамоат бирлашмалари билан биргаликда баҳоловчи ташкилотларнинг фаолиятига оид белгиланган 4 (тўрт)та индикаторлар (баҳоловчилар сони, хизматлар ҳажми, экспертиза хулосалари сони, суғурта полиси суммаси) ва уларнинг миқдорига (ҳар бир индикаторда учта) қараб, жами тўпланган “0” баллдан “100” баллгача бўлган диапазонда уларнинг рейтингини ва тавсифловчи аниқ мезонларни (баҳоловчилар сони, хизматлар турлари ҳажми, ҳисоботлар сони) энг юқори сонидан бошлаб камайиб бориш тартибида рэнкингини аниқлаш;
3. Баҳоловчи ташкилотлар рейтинг ва рэнкинг натижаларини бир йилда бир марта Давактив агентлиги ва баҳоловчи ташкилотларнинг профессионал жамоат бирлашмалари расмий веб-сайтларида эълон қилиб бориш.
Баҳоловчи ташкилотлар рейтинги ва рэнкинги жорий этилиши натижасида кўрсатилаётган баҳолаш хизматларининг профессионал даражаси ва сифатини ошириш ҳамда холислигини таъминлаш, соғлом рақобат муҳитини шакллантириш ва баҳоловчилар фаолиятининг ошкоралигини оширилиши имкони яратилади.

The procedure for rating and ranking of appraisal organizations was implemented
The State Assets Management Agency together with the Association of Appraisal Organizations, the Society of Appraisers of Uzbekistan and the Society of Appraisers, Experts and Consultants of Uzbekistan developed and agreed on November 14, 2023 "Regulations on the procedure of rating and ranking of appraisal organizations" , and also implemented rating and ranking of appraisal organizations.
For information: Implementation of rating and ranking of appraisal organizations is defined in the "Road Map" on deepening reforms in the sphere of state assets management and transformation of the system's activity, approved by the Presidential Decree No. PQ-101 dated March 24, 2023.
The Regulations for the conduct of rating and ranking of assessment organisations prescribe the following basic norms:
1. Annually before January 25, appraisal organizations send information (types of appraisal services, number of contracts, number of appraisers with qualification certificates, scope of work, etc.) for the past period to the "Unified information platform of appraisal activity" placed on the portal "davbaho.uz" of the State Assets Management Agency;
2. Based on the placed information, the State Assets Management Agency together with professional public associations of appraisal organizations on 4 (four) indicators related to the activities of appraisal organizations (number of appraisers, volume of services, number of expert opinions, amount of insurance policy) and their size (three for each indicator), based on the points scored in the range from "0" to "100" determines the rating, as well as ranking according to the characteristic criteria (number of appraisers, volume of services, number of reports) in the descending order from the highest number;
3. The results of the rating and ranking of appraisal organizations are published once a year on the official websites of the State Assets Management Agency and professional public associations of appraisal organizations.
As a result of the introduction rating and ranking of appraisal organisations, it will be possible to improve the professional level and quality of appraisal services, ensure their impartiality, create a healthy competitive environment, and increase the transparency of appraisers' activities.