Баҳоловчи ташкилотларнинг рейтинги ва рэнкингини юритиш тартиби жорий этилди
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Баҳоловчи ташкилотлар ассоциацияси, Ўзбекистон Баҳоловчилар жамияти ҳамда Ўзбекистон баҳоловчилар, экспертлар ва маслаҳатчилар жамияти билан биргаликда “Баҳоловчи ташкилотларнинг рейтинги ва рэнкингини юритиш тартиби тўғрисида низом” 2023 йил 14 ноябрда келишилганлиги ҳамда баҳоловчи ташкилотларнинг рейтинги ва рэнкинги жорий этилганлиги маълум қилинади.
Маълумот учун: Баҳоловчи ташкилотлар рейтинги ва рэнкингини жорий этиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-101-сон қарори билан тасдиқланган давлат активларини бошқариш соҳасида ислоҳотларни чуқурлаштириш ва тизим фаолиятини трансформация қилиш бўйича "йўл харитаси"да белгиланган.
Баҳоловчи ташкилотларнинг рейтинги ва рэнкингини юритиш низомида қуйидаги асосий меъёрлар назарда тутилмоқда:
1. Баҳоловчи ташкилотлар томонидан ҳар йили 25 январга қадар ўтган давр бўйича маълумотларни (баҳолаш хизмати турлари, шартномалар сони, малака сертификатига эга баҳоловчилар сони, иш ҳажми суммаси ва бошқалар) Давактив агентлигининг “davbaho.uz” порталидаги “Баҳолаш фаолиятининг ягона ахборот платформаси”га жойлаштириш;
2. Жойлаштирилган маълумотлар асосида Давактив агентлиги баҳоловчи ташкилотларнинг профессионал жамоат бирлашмалари билан биргаликда баҳоловчи ташкилотларнинг фаолиятига оид белгиланган 4 (тўрт)та индикаторлар (баҳоловчилар сони, хизматлар ҳажми, экспертиза хулосалари сони, суғурта полиси суммаси) ва уларнинг миқдорига (ҳар бир индикаторда учта) қараб, жами тўпланган “0” баллдан “100” баллгача бўлган диапазонда уларнинг рейтингини ва тавсифловчи аниқ мезонларни (баҳоловчилар сони, хизматлар турлари ҳажми, ҳисоботлар сони) энг юқори сонидан бошлаб камайиб бориш тартибида рэнкингини аниқлаш;
3. Баҳоловчи ташкилотлар рейтинг ва рэнкинг натижаларини бир йилда бир марта Давактив агентлиги ва баҳоловчи ташкилотларнинг профессионал жамоат бирлашмалари расмий веб-сайтларида эълон қилиб бориш.
Баҳоловчи ташкилотлар рейтинги ва рэнкинги жорий этилиши натижасида кўрсатилаётган баҳолаш хизматларининг профессионал даражаси ва сифатини ошириш ҳамда холислигини таъминлаш, соғлом рақобат муҳитини шакллантириш ва баҳоловчилар фаолиятининг ошкоралигини оширилиши имкони яратилади.

Внедрён порядок ведения рейтинга и рэнкинга оценочных организаций
Агентством по управлению государственными активами совместно с Ассоциацией оценочных организаций, Обществом оценщиков Узбекистана и Обществом оценщиков, экспертов и консультантов Узбекистана разработано и согласовано 14 ноября 2023 года "Положение о порядке ведения рейтинга и рэнкинга оценочных организаций", а также внедряется рейтинг и рэнкинг оценочных организаций.
Для информации: Внедрение рейтинга и рэнкинга оценочных организаций определено в «Дорожной карте» по углублению реформ в сфере управления государственными активами и трансформации деятельности системы, утверждённой постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года № ПП-101
В Положении по ведению рейтинга и рэнкинга оценочных организаций предусмотрены следующие основные нормы:
1. Ежегодно до 25 января оценочные организации направляют данные (виды оценочных услуг, количество договоров, количество оценщиков имеющих квалификационные аттестаты, объемы работ и т.п.) за истекший период в «Единую информационную платформу оценочной деятельности», размещенную на портале «davbaho.uz» Агентства госактивов;
2. На основании размещенных данных Агентством госактивов совместно с профессиональными общественными объединениями оценочных организаций по 4 (четырем) показателям, связанным с деятельностью оценочных организаций (количество оценщиков, объем услуг, количество экспертных заключений, сумма страхового полиса) и их размеру (по три по каждому показателю), исходя из набранных в диапазоне от «0» до «100» баллов определяется рейтинг, а также рэнкинг согласно характеризующих критериев (количество оценщиков, объем услуг, количество отчетов) в порядке убывания от наибольшего числа;
3. Результаты рейтинга и рэнкинга оценочных организаций публикуются один раз в год на официальных веб-сайтах Агентства госактивов и профессиональных общественных объединений оценочных организаций.
В результате внедрения рейтинга и рэнкинга оценочных организаций появится возможность повысить профессиональный уровень и качество оценочных услуг, обеспечить их беспристрастность, создать здоровую конкурентную среду, а также повысить прозрачность деятельности оценщиков.