“Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонуни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати томонидан маъқулланди
Бугун Олий Мажлис Сенатининг йигирма еттинчи ялпи мажлиси кун тартибида “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонуни муҳокама қилинди ва натижаси бўйича ушбу қонун маъқулланди.
Қонуннинг мақсади давлат мулкини бошқариш соҳасидаги муносабатларни тартибга солишдан иборат бўлиб, унда:
1) давлат мулкини бошқаришнинг принциплари белгиланмоқда. Бунда муҳим принциплардан бири сифатида давлат корхоналарига ва нодавлат юридик шахсларга хўжалик фаолиятини юритиши учун тенг шарт-шароитлар яратиш ҳамда давлат корхоналарига қўшимча имтиёзлар ва преференциялар берилмаслиги белгилаб ўтилмоқда;
2) давлат мулкига эгалик қилишнинг мезонлари белгиланмоқда;
Давлатда фақатгина стратегик манфаат ва аҳоли хавфсизлиги объектлари, табиий монополия, хусусий сектор учун норентабел соҳалар, хусусийлаштирилмайдиган объектлар сақлаб қолинади.
3) давлат мулклари республика мулки ва муниципал мулк турларига ажратилмоқда;
4) давлат мулкидан фойдаланиш самарадорлигини баҳолаш механизмини жорий этиш назарда тутилмоқда;
Баҳолаш натижаларига кўра, балансда сақловчилар томонидан ортиқча, фойдаланилмаган ёки мақсадга мувофиқ фойдаланилмаган мулк улардан қайтиб олиниб, самарали фойдаланиш чоралари кўрилади.
5) давлат мулкини бошқариш субъектлари, яъни Вазирлар Маҳкамаси, Давлат активларини бошқариш агентлиги, Молия вазирлиги, давлат органлари ва ҳокимликлар ва уларнинг ваколатлари белгиланмоқда;
6) давлат иштирокидаги корхоналарда корпоратив бошқарувни жорий этишнинг асосий йўналишлари белгиланмоқда;
Давлат иштирокидаги корхоналар раҳбарларига уларнинг фаолияти самарадорлигига қараб, кузатув кенгашининг эса корхоналардаги корпоратив бошқарув тизими натижаларига қараб баҳо берилади, кузатув кенгаши томонидан раҳбарнинг ҳисоботлари, жумладан харидлар тўғрисидаги ҳисоботлари ҳар чоракда камида бир марта кўриб чиқилади.
7) давлат иштирокидаги хўжалик жамиятлари – Давлат активларини бошқариш агентлиги, давлат улуши мавжуд тижорат банклари ва стратегик корхоналар – Молия вазирлиги, муниципал аҳамиятдаги хўжалик жамиятлари – ҳокимликлар томонидан бошқариш назарда тутилмоқда;
8) давлат унитар корхоналари ва давлат муассасаларини ташкил этиш, уларнинг фаолият юритиши ва қайта ташкил этишнинг асосий қоидалари белгиланмоқда;
Бунда давлат унитар корхоналар ва давлат мулкини сақлаш мезонларига мос келмайдиган давлат муассасалари хўжалик жамиятларига (АЖ, МЧЖ) айлантирилади.
9) давлат мулкини бошқаришда ҳисобдорлик, шаффофлик ва маълумотларни ошкор қилиш талаблари белгиланмоқда.
Ушбу Қонун қабул қилиниши давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини камайтиришга, давлат мулкини бошқариш соҳасини янада такомиллаштиришга ҳамда бу соҳада давлат ва маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг масъулиятини ва ваколатларини аниқ белгилаш, давлат мулкини бошқариш самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
Маълумот учун: "Давлат мулкини бошқариш тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни Олий Мажлиснинг Қонунчилик палатаси томонидан жорий йил 15 мартда қабул қилинган.

The law "On the management of state property" was approved by the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan
Today during the twenty-seventh plenary session of the Senate of Oliy Majlis, the Law On management of state property” was discussed and approved.
The purpose of the law is to regulate relations in the management of state property, in which:
1) The principles of state property management are established. One of the important principles is to create equal conditions for state-owned enterprises and non-state legal entities to conduct economic activities, and not to provide additional benefits and preferences to state-owned enterprises;
2) the criteria of ownership of state property are established;
The state retains only objects of strategic interest and security of the population, natural monopolies, unprofitable for the private sector territories, and non-privatized objects.
3) state property is divided into republican and municipal property;
4) introduction of mechanism of appraisal of efficiency of state property use is implied;
According to the results of evaluation, the balance holders take measures to ensure the effective use by custodians of excessive, unused or misused property, by withdrawing it.
5) the subjects of state property management and their powers are determined, that is, the Cabinet of Ministers, the State Assets Management Agency, the Ministry of Finance, state bodies, as well as khokimiyats;
6) the main directions of the introduction of corporate governance in enterprises with state participation are determined;
The heads of state-owned enterprises are evaluated by the effectiveness of their activities, and the supervisory board is evaluated by the results of corporate governance at enterprises, the supervisory board reviews the reports of managers, including procurement reports, at least once a quarter.
7) management of economic companies with state participation is implied – by the State Assets Management Agency, commercial banks and strategic enterprises with state participation – by Ministry of Finance, economic enterprises of municipal significance – by khokimiyats;
8) the basic rules of organization, conduction of activities and reorganization of state unitary enterprises and state institutions are established;
State unitary enterprises and state institutions which do not meet the criteria for preservation of state property will be transformed into economic companies (JSC, LLC).
9) requirements for accountability, transparency and disclosure of information in the management of state property are established.
The adoption of this law will reduce state involvement in the economy, further improve the management of state property and clearly define the responsibility and credentials of public authorities and local khokimiyats in this area, increase the effectiveness of state property management.
For reference: The Law of the Republic of Uzbekistan "On the management of state property" was passed by the Legislative Chamber of the Oliy Majlis on March 15 of this year.