“Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонуни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати томонидан маъқулланди
Бугун Олий Мажлис Сенатининг йигирма еттинчи ялпи мажлиси кун тартибида “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонуни муҳокама қилинди ва натижаси бўйича ушбу қонун маъқулланди.
Қонуннинг мақсади давлат мулкини бошқариш соҳасидаги муносабатларни тартибга солишдан иборат бўлиб, унда:
1) давлат мулкини бошқаришнинг принциплари белгиланмоқда. Бунда муҳим принциплардан бири сифатида давлат корхоналарига ва нодавлат юридик шахсларга хўжалик фаолиятини юритиши учун тенг шарт-шароитлар яратиш ҳамда давлат корхоналарига қўшимча имтиёзлар ва преференциялар берилмаслиги белгилаб ўтилмоқда;
2) давлат мулкига эгалик қилишнинг мезонлари белгиланмоқда;
Давлатда фақатгина стратегик манфаат ва аҳоли хавфсизлиги объектлари, табиий монополия, хусусий сектор учун норентабел соҳалар, хусусийлаштирилмайдиган объектлар сақлаб қолинади.
3) давлат мулклари республика мулки ва муниципал мулк турларига ажратилмоқда;
4) давлат мулкидан фойдаланиш самарадорлигини баҳолаш механизмини жорий этиш назарда тутилмоқда;
Баҳолаш натижаларига кўра, балансда сақловчилар томонидан ортиқча, фойдаланилмаган ёки мақсадга мувофиқ фойдаланилмаган мулк улардан қайтиб олиниб, самарали фойдаланиш чоралари кўрилади.
5) давлат мулкини бошқариш субъектлари, яъни Вазирлар Маҳкамаси, Давлат активларини бошқариш агентлиги, Молия вазирлиги, давлат органлари ва ҳокимликлар ва уларнинг ваколатлари белгиланмоқда;
6) давлат иштирокидаги корхоналарда корпоратив бошқарувни жорий этишнинг асосий йўналишлари белгиланмоқда;
Давлат иштирокидаги корхоналар раҳбарларига уларнинг фаолияти самарадорлигига қараб, кузатув кенгашининг эса корхоналардаги корпоратив бошқарув тизими натижаларига қараб баҳо берилади, кузатув кенгаши томонидан раҳбарнинг ҳисоботлари, жумладан харидлар тўғрисидаги ҳисоботлари ҳар чоракда камида бир марта кўриб чиқилади.
7) давлат иштирокидаги хўжалик жамиятлари – Давлат активларини бошқариш агентлиги, давлат улуши мавжуд тижорат банклари ва стратегик корхоналар – Молия вазирлиги, муниципал аҳамиятдаги хўжалик жамиятлари – ҳокимликлар томонидан бошқариш назарда тутилмоқда;
8) давлат унитар корхоналари ва давлат муассасаларини ташкил этиш, уларнинг фаолият юритиши ва қайта ташкил этишнинг асосий қоидалари белгиланмоқда;
Бунда давлат унитар корхоналар ва давлат мулкини сақлаш мезонларига мос келмайдиган давлат муассасалари хўжалик жамиятларига (АЖ, МЧЖ) айлантирилади.
9) давлат мулкини бошқаришда ҳисобдорлик, шаффофлик ва маълумотларни ошкор қилиш талаблари белгиланмоқда.
Ушбу Қонун қабул қилиниши давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини камайтиришга, давлат мулкини бошқариш соҳасини янада такомиллаштиришга ҳамда бу соҳада давлат ва маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг масъулиятини ва ваколатларини аниқ белгилаш, давлат мулкини бошқариш самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
Маълумот учун: "Давлат мулкини бошқариш тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни Олий Мажлиснинг Қонунчилик палатаси томонидан жорий йил 15 мартда қабул қилинган.

Закон «Об управлении государственным имуществом» одобрен Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан
Сегодня в повестке дня двадцать седьмого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса обсужден и одобрен Закон «Об управлении государственным имуществом».
Целью закона является регулирование отношений в сфере управления государственным имуществом, при котором:
1) устанавливаются принципы управления государственным имуществом. Одним из важных принципов является создание равных условий государственным предприятиям и негосударственным юридическим лицам для ведения хозяйственной деятельности, а также не предоставление дополнительных льгот и преференций государственным предприятиям;
2) устанавливаются критерии владения государственного имущества;
В государстве сохраняются только объекты, представляющие стратегический интерес и обеспечивающие безопасность населения, естественные монополии, оказание которых является нерентабельным для частного сектора, неприватизированные объекты.
3) разделение государственного имущества на республиканскую и муниципальную собственность;
4) предусмотрено внедрение механизма оценки эффективности использования государственного имущества;
По результатам оценки, принимается меры по эффективному управлению государственного имущества, путем изъятия излишней части государственного имущества, а также неиспользуемого или используемого ненадлежащим образом.
5) определяются субъекты управления государственным имуществом, то есть Кабинет Министров, Агентство по управлению государственными активами, Министерство финансов, государственные органы, а также хокимияты, и их полномочия;
6) определяются основные направления внедрения корпоративного управления на предприятиях с государственным участием;
Руководители государственных предприятий оцениваются по эффективности их деятельности, а наблюдательный совет оценивается по результатам корпоративного управления на предприятиях, наблюдательный совет рассматривает отчеты руководителей, в том числе отчеты о закупках, не реже одного раза в четверть.
7) управление хозяйствующими обществами с участием государства - Агентством по управлению государственными активами, коммерческими банками и стратегическими предприятиями с участием государства - Министерством финансов, хозяйствующими обществами муниципального значения - хокимиятами;
8) устанавливаются основные правила организации, ведения деятельности и реорганизации государственных унитарных предприятий и государственных учреждений;
При этом государственные унитарные предприятия и государственные учреждения, не соответствующие критериям сохранения государственной собственности, будут преобразованы в хозяйственные общества (АО, ООО).
9) устанавливаются требования к подотчетности, прозрачности и раскрытию информации при управлении государственным имуществом.
Принятие данного закона позволит сократить участие государства в экономике, еще больше усовершенствовать управление государственным имуществом и четко определить ответственность и полномочия органов государственной власти и местного хокимията в этой сфере, повысить эффективность управления государственным имуществом.
Для справки: Закон Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом» принят Законодательной палатой Олий Мажлиса 15 марта текущего года.