Давактив агентлиги ходимлари "Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонунининг лойиҳаси билан таништириб ўтилди
Давлат активларини бошқариш агентлиги биносида жорий йил 25 март куни Олий Мажлис ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти мутахассиси Ш. Жолдасова томонидан Давактив агентлиги директори ўринбосари Б. Усмонов бошчилигида марказий аппарат, таркибий тузилмалар ва ҳудудий бошқармалар ходимлари учун "Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонуни лойиҳасининг мазмуни ва моҳиятини тушунтиришга қаратилган маъруза қилинди.
Таъкидланганидек, умумхалқ муҳокамаларида келиб тушган 220 мингдан зиёд таклифларнинг ҳар тўрттасидан биттаси лойиҳадан жой олди. Фуқароларнинг билдирган бирор-бир таклифи эътибордан четда қолмади. Асосий қонуннинг 65 фоиз матни халқ таклифлари асосида янгиланди.
Шунингдек, ушбу Конституциявий қонун лойиҳасининг:
65-моддасида барча мулк шаклларининг тенг ҳуқуқлилиги ҳамда ҳуқуқий жиҳатдан ҳимоя қилиниши, хусусий мулк дахлсизлиги ва мулкдор ўз мол-мулкидан қонунда назарда тутилган ҳоллардан ташқари ҳамда суднинг қарорига асосланмаган ҳолда маҳрум этилиши мумкин эмаслиги белгиланганлиги, иқтисодиётимизнинг негизида дахлсиз хилма-хил шакллардаги мулк ташкил этилишига ва давлат бозор муносабатларини ривожлантириб ҳалол рақобат учун янада қулай шарт-шароитлар яратилишига ҳамда истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини янада устуворлигини таъминлашга хизмат қилиши;
68-моддасида ер қонунда назарда тутилган ҳамда уни умуммиллий бойлик сифатида муҳофаза қилишни таъминловчи шартлар асосида ва тартибда хусусий мулк бўлиши мумкинлиги белгиланганлиги эса ерни хусусий мулкка бериш, яъни ерни ҳақиқий эгаси — халққа берилишини Конститутция даражасида ҳуқуқий таъминланиши таъкидланди.
Конституциявий комиссия аъзолари фикрича, мол-мулк, уй-жой дахлсизлиги масаласини Бош қомусимизда белгилаш — партия аъзолари ва электорати учун айни муддаодир. Зеро, мол-мулк дахлсизлигининг юксак даражада кафолатланиши ишбилармонлик ва инвестициявий фаолликни рағбатлантиради.
Конституциявий қонун лойиҳаси билан илк маротаба узлуксиз таълим тизими, унинг ҳар хил турлари ва шакллари, давлат ва нодавлат таълим ташкилотлари ривожини таъминлаш давлатнинг вазифалари қаторидан жой олмоқда.
Йиғилишда Конституциявий қонун лойиҳаси беш турдаги, яъни лингвистик, юридик, гендер-ҳуқуқий, коррупцияга қарши ҳамда инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларга мувофиқлиги бўйича экспертизалардан ўтказилгани, шунингдек, лойиҳанинг ўзбек тилидаги матни таҳририни тайёрлаш бўйича кенг қамровли ишлар амалга оширилгани таъкидланди.
Тадбир якунида иштирокчилар Конституциявий қонун лойиҳаси бўйича барча қизиқтирган саволларига жавоб олдилар.

State Assets Management Agency staff have been familiarized with the draft Constitutional Law of the Republic of Uzbekistan "On the Constitution of the Republic of Uzbekistan"
On March 25 of this year in the building of State Assets Management Agency under the leadership of Deputy Director of State Assets Agency B. Usmonov, the expert of Institute of Legislation Problems and Parliamentary Research at Oliy Majlis Sh. Joldasova presented the report aimed at explanation of the content and essence of the draft Constitutional Law of the Republic of Uzbekistan of "Regarding the Constitution of the Republic of Uzbekistan" for the employees of the Central Office, structural subdivisions and territorial departments.
It was noted that out of more than 220 thousand proposals received during the nationwide discussions, every fourth was included in the project. No single offer of the citizens was left without attention. 65 percent of the text of the Basic Law was upgraded according to the people's proposals.
It is noted that according to:
Article 65, establishing equal rights and legal protection of all forms of property, inviolability of private property and the impossibility of depriving the owner of his property, except in circumstances provided for by law and based on a court decision, serves to establish more entities with inviolable various forms of property and to develop market mechanisms of economy with further provision of inviolability of property in various forms within the law;
Article 68, which establishes that land may be privately owned under the conditions and in the manner prescribed by law and ensuring its rational use and protection as a national wealth, namely the provision of land to the real owner - the people, has legal force at the level of the Constitution.
According to the members of the Constitutional Commission, the definition of the issue of inviolability of property and housing in the Basic Law was an important innovation. After all, a high level of guarantee of inviolability of property stimulates business and investment activity.
For the first time due to the draft of the Constitutional Law the issues of ensuring the development of the system of continuous education, its types and forms, state and non-governmental educational organizations, is included among the tasks of the state.
At the meeting it was noted that the draft Constitutional Law has passed five types of expertise: linguistic, legal, gender, anti-corruption and compliance with international human rights standards, as well as considerable work was done to prepare the draft version in the Uzbek language.
Finally, the meeting attendees received answers to all their questions regarding the draft Constitutional Law.