Андижон вилоятида “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Бугун Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Андижон вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги Roadshow (тақдимот) ўтказилди.
Ушбу тадбирда 400 дан ортиқ маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари ва тадбиркорлар иштирок этди. Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга E-auksion электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича мастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий ҳам амалий тушунтирилди.
Бугунги кунда Андижон вилояти Пахтаобод туманидаги "Маъмурий бино" иншоотлар ва "Қўрғонтепашаробсавдо" МЧЖдаги 100 давлат улуши каби жами 44 та давлат активларини (шундан 3 таси давлат улушлари, 39 таси кўчмас мулк объектлари) 15,1 млрд.сўм бошланғич қийматда ҳамда 1 577 та лотдаги 46,5 гектардаги бўш ер майдонлари умумий бошланғич қиймати 20,1 млрд. сўмга (427 таси 7,1 млрд.сўмга мулк ҳуқуқи билан, 1 150 таси 13 млрд.сўм қийматда ижара ҳуқуқи асосида) Е-АUKSION электрон савдо платформасига чиқарилган.
Roadshow иштирокчиларига хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ оммавий савдоларда сотилиши белгиланган ҳамда савдо жараёнидаги давлат активлари, шу жумладан, вилоятдаги йирик активлар, дам олиш масканлари, маъмурий ҳамда ишлаб чиқариш бинолари каби объектлар ва ер участкалари тўғрисида маълумотлар берилди.
Шу билан бирга, тадбиркорлар учун аввал хусусийлаштирилган бир қатор давлат активларига тур ташкиллаштирилиб, амалга оширилаётган лойиҳалар бўйича маълумотлар берилди.

Roadshow was held in Andijan region
Today was held a "Roadshow" on state assets to be privatized in Andijan region, including state shares in enterprises, empty state facilities, and land plots put up for sale.
The event was attended by more than 400 representatives of the local khokimiyats, large enterprises of the region, and entrepreneurs. employees of UzSAMA conducted a "master class" on the use of the electronic trading platform "E-auksion" and explained in detail, both theoretically and practically, the procedures for opening a personal account on the platform, obtaining an electronic signature online, and participating in the auction.
Currently, in the Pakhtaabad district of the Andijan region, 44 state assets, such as the objects of the "Administrative building" and 100% state shares of Kurgantepasharobsavdo LLC (of which 3 state shares, 39 real estate objects), with a starting price of 15.1 bln. soums and 46.5 hectares of empty land plots in 1,577 lots, with a total initial price of 20.1 bln soums (427 with ownership rights of 7.1 bln. soums, 1,150 with the right to lease for 13 bln. soums) were put up for sale on the electronic trading platform "E-auction".
Attendees were also explained the procedure for privatization of non-agricultural land plots that previously belonged to them on the right of permanent use or lifetime ownership.
The participants of the “Roadshow” were familiarized with state assets offered and planned for putting up for sale at the public sales in accordance with the privatization programs, in particular with large assets, recreation zones, administrative and industrial buildings, and land plots.
The “Roadshow” was held at a high level, full of questions and answers. During the event, Deputy Director of UzSAMA Alisher Miraliev and other responsible regional executives answered a number of questions from participants and media representatives.
At the same time, a tour was organized for entrepreneurs to a number of previously privatized state assets and information about the ongoing projects was provided.
For reference: such presentations and meetings (Roadshow) will be held in all regions of the country, including Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.