Фарғона вилоятида хусусийлаштириладиган давлат активлари ва ер участкалари бўйича ўтказилган “Roadshow” юзасидан ПРЕСС – РЕЛИЗ
Жорий йил 14 май куни Фарғона шаҳрида вилоятдаги хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ҳамда сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида тадбиркорлар ва инвесторлар учун “Roadshow” ўтказилди.
Ушбу тадбирда шаҳар, туман ҳокимликлари, вилоятдаги йирик корхоналар вакиллари ҳамда 100 дан ортиқ тадбиркорлар ва инвесторлар иштирок этди.
Тадбир давомида Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан ишбилармонларга “E-auksion” электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича “мастер-класс” ўтказилди ва платформада шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари батафсил, ҳам назарий ҳам амалий тушунтириб берилди.
Шунингдек, тадбиркорларга ўзларига аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида тегишли бўлган ер участкаларини хусусийлаштириш тартиби бўйича кўникмалар берилди.
“Roadshow” иштирокчиларига хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ оммавий савдоларда сотилиши белгиланган ҳамда савдо жараёнидаги 140 дан ортиқ давлат активлари шу жумладан, вилоятдаги йирик активлар яъниФарғонаазот” АЖ, “Қўқон биокимё” АЖ ҳамда “Қўқон механика заводи” АЖлардаги давлат улуши, 30 та дам олиш масканлари, 26 та маъмурий, 48 та ишлаб чиқариш бинолари каби объектлар ва умумий майдони 65 гектар бўлган 2 мингдан ортиқ ер участкалари яқиндан таништирилди.
“Roadshow” кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой тарзда ўтказилди. Тадбир давомида Давактив директори А.Ортиков тадбиркорлар ва инвесторлар томонидан берилган бир қатор саволларга жавоблар бериб ўтди.
Шунингдек, жорий йил 16-25 май кунлари мазкур тадбир вилоятнинг барча шаҳар ва туманларида ўтказилиши режалаштирилган.
Маълумот учун: Фарғона вилоятида жорий йилнинг ўтган даврида 43 та активларни хусусийлаштирилишига эрилишилган.

ПРЕСС-РЕЛИЗ о “Roadshow” по приватизируемым государственным активам и земельным участкам в Ферганской области
14 мая в Фергане состоялось “Roadshow” для предпринимателей и инвесторов по государственным активам, подлежащим приватизации в области, включая государственные доли в предприятиях, пустующие государственные объекты и земельные участки, выставленные на продажу.
В мероприятии приняли участие представители городского и районного хокимията, крупных предприятий области, а также более 100 предпринимателей и инвесторов.
В ходе мероприятия сотрудники Агентства госактивов провели «мастер-класс» по использованию электронной торговой платформы “E-auksion” и подробно объяснили, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на платформе, получения электронной подписи в режиме онлайн и участия на торгах.
Предпринимателям также был разъяснен порядок приватизации земельных участков, ранее принадлежавших им на праве постоянного пользования или пожизненного владения.
Участники “Roadshow” были ознакомлены с более 140 государственными активами выставленными а также планируемые к выставлению на продажу на публичных торгах в соответствии с программами приватизации, в частности с государственными долями в таких крупных активах, как АО “Ферганаазот”, АО “Коканд биохим” а также АО “Кокандский механический завод”, 30 зонами отдыха, 26 административными, 48 производственными зданиями и более 2 тысяч земельных участков с общей площадью в 65 гектаров.
“Roadshow” прошёл на высоком уровне, будучи насыщенным вопросами и ответами. В ходе мероприятия директор Агентства госактивов А.Ортиков ответил на ряд вопросов заданных со стороны предпринимателей и инвесторов.
Стоит отметить, что данное мероприятие запланировано к проведению во всех городах и районах области 16-25 мая текущего года.