Фарғона вилоятида хусусийлаштириладиган давлат активлари ва ер участкалари бўйича ўтказилган “Roadshow” юзасидан ПРЕСС – РЕЛИЗ
Жорий йил 14 май куни Фарғона шаҳрида вилоятдаги хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ҳамда сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида тадбиркорлар ва инвесторлар учун “Roadshow” ўтказилди.
Ушбу тадбирда шаҳар, туман ҳокимликлари, вилоятдаги йирик корхоналар вакиллари ҳамда 100 дан ортиқ тадбиркорлар ва инвесторлар иштирок этди.
Тадбир давомида Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан ишбилармонларга “E-auksion” электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича “мастер-класс” ўтказилди ва платформада шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари батафсил, ҳам назарий ҳам амалий тушунтириб берилди.
Шунингдек, тадбиркорларга ўзларига аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида тегишли бўлган ер участкаларини хусусийлаштириш тартиби бўйича кўникмалар берилди.
“Roadshow” иштирокчиларига хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ оммавий савдоларда сотилиши белгиланган ҳамда савдо жараёнидаги 140 дан ортиқ давлат активлари шу жумладан, вилоятдаги йирик активлар яъниФарғонаазот” АЖ, “Қўқон биокимё” АЖ ҳамда “Қўқон механика заводи” АЖлардаги давлат улуши, 30 та дам олиш масканлари, 26 та маъмурий, 48 та ишлаб чиқариш бинолари каби объектлар ва умумий майдони 65 гектар бўлган 2 мингдан ортиқ ер участкалари яқиндан таништирилди.
“Roadshow” кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой тарзда ўтказилди. Тадбир давомида Давактив директори А.Ортиков тадбиркорлар ва инвесторлар томонидан берилган бир қатор саволларга жавоблар бериб ўтди.
Шунингдек, жорий йил 16-25 май кунлари мазкур тадбир вилоятнинг барча шаҳар ва туманларида ўтказилиши режалаштирилган.
Маълумот учун: Фарғона вилоятида жорий йилнинг ўтган даврида 43 та активларни хусусийлаштирилишига эрилишилган.

PRESS RELEASE on “Roadshow” on privatized state assets and land plots in Fergana region
On May 14, a "Roadshow" for entrepreneurs and investors on state assets to be privatized in the region, including state shares in enterprises, empty state facilities, and land plots put up for sale was held in Fergana.
The event was attended by representatives of the city and district khokimiyat, large enterprises of the region, and more than 100 entrepreneurs and investors.
During the event, employees of UzSAMA conducted a "master class" on the use of the electronic trading platform "E-auksion" and explained in detail, both theoretically and practically, the procedures for opening a personal account on the platform, obtaining an electronic signature online and participation in the auction.
Entrepreneurs were also explained the procedure for privatization of land plots that previously belonged to them on the right of permanent use or lifetime ownership.
The participants of the Roadshow were familiarized with more than 140 state assets offered and planned for putting up for sale at the public sales in accordance with the privatization programs, in particular with the state shares of such large assets as JSC "Ferghanaazot", JSC "Kokand Biochem" and JSC "Kokand Mechanical Plant", 30 recreation zones, 26 administrative and 48 industrial buildings and more than 2 thousand land plots with a total area of 65 hectares.
The “Roadshow” was held at a high level, being full of questions and answers. During the event, Director of UzSAMA A.Ortikov answered a number of questions from entrepreneurs and investors.
It should be noted that current event is planned to be held in all cities and districts of the region on May 16-25 of this year.