“Ўзтемирйўлконтейнер” АЖ устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёни юзасидан ахборот
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 15 июль куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “Ўзтемирйўлконтейнер” АЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилинганидек, ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Alkes Research” (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2024 йил 15 августга қадар 6 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Келиб тушган аризаларни юқоридаги мезон талаблари асосида Консультант томонидан чуқур ўрганиш натижасида, 5 нафар талабгорларнинг аризалари юқоридаги мезон талабларига тўлиқ мос деб топилган ва 1 нафар талабгорга алоқадор томонларни тегишли санкциялар рўйхатида мавжудлиги аниқланган.
Шунга кўра, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар, хусусийлаштириш жараёнининг келгуси Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда уларнинг ҳар бирига алоҳида ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги индивидуал хат (Process Letter) юборилади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2024 йил 20 сентябрь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали таклиф этиладиган Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов сифатида “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш” АЖнинг тегишли ҳисоб рақамига ўтказиш талаб этилади.

Information about the process of privatization of the state share in the authorized capital of JSC "Uztemiryulcontainer"
According to the announcement published by the State Assets Management Agency on July 15 this year, Expression of Interest stage of the privatization process of the state share in the authorized capital of JSC "Uztemiryulcontainer" (hereinafter - the "Asset") has launched.
As reported previously, "Alkes Research" company (hereinafter - "Consultant") was attracted as a privatization consultant to carry out the process of privatization of this state asset on the basis of the best international experience.
As part of the Asset’s privatization processes, complex marketing activities were carried out by Consultant, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, Consultant has received Expressions of Interest from 6 international and local investors by August 15, 2024.
All proposals received by the State Assets Management Agency together with the privatization Consultant were analyzed for compliance with the following criteria:
As a result of in-dept analysis of the proposals received by Consultant in accordance with the abovestated criterias, proposals from 5 applicants were recognized as fully complying with the above criteria, as well as a party related to 1 applicant has found to be in the relevant sanction lists.
Accordingly, applicants who have successfully passed the Expression of Interest stage will be invited to participate in the next submission of Binding offers (BO) stage of the privatization process, and Process Letter with detailed information on this stage will be addressed to them.
Binding offers (BO) for purchase of the Asset are accepted by Consultant until 18:00 (Tashkent time) September 20, 2024.
Moreover, before this deadline, the applicants are required to transfer not less than 1% of the amount of the proposed Binding Offer as a guarantee payment to the relevant account of JSC “Organization of Electronic Online Auctions” through their personal account in the electronic trading platform “E-auksion”.