Давактив агентлиги ҳамда халқаро инвестиция ташкилоти “Templeton Asset Management Ltd” ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди
Аввал маълум қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Сингапур Республикасига давлат ташрифи доирасида ўтказилган Бизнес-форумда Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда халқаро инвестиция ташкилоти “Templeton Asset Management Ltd” (Сингапур) ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Маълумот учун: “Templeton Asset Management Ltd” компанияси Franklin Templeton халқаро инвестиция корпорацияси аъзоси ҳисобланиб мазкур корпорация глобал инвестицион бошқарув соҳасида 75 йилдан буён фаолият юритиб, 155 дан ортиқ мамлакатлардаги мижозларга хизмат кўрсатиб, бугунги кун ҳолатига қиймати 1 410,6 миллиард АҚШ доллари бўлган активлар бошқарувини амалга оширмоқда.
Ўз навбатида, Меморандумдан кўзланган мақсад Ўзбекистон ва Сингапур Республикалари ўртасидаги иқтисодий-молиявий барқарорликни янада мустаҳкамлаш, давлат активларини бошқариш соҳасида, жумладан, мамлакатимизда олиб борилаётган хусусийлаштириш жараёнига хорижий инвесторларни жалб қилиш, жаҳон тажрибасига биноан давлат иштирокидаги корхоналарнинг бошқарув тизимини тубдан такомиллаштириш, бунда корпортив бошқарувни замонавий усулларини жорий этиш бўйича ҳамкорлик ҳаракатларини мувофиқлаштиришдир.
Тадбирда “Templeton Asset Management Ltd” компанияси вакиллари, Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотларни алоҳида эътироф этиб, кейинги йилларда мамлакатимиз ўз эшикларини халқаро ҳамкорларга кенг очгани ва бу қисқа вақтларда юксак самаралар беришини алоҳида таъкидладилар.
Шу ўринда, томонлар ҳамкорлик алоқалари расмийлаштирилганини мамнуният билан қайд этиб, тез орада тажриба алмашиш борасида тегишли дастурларни амалга оширишга келишиб олдилар.

Memorandum of Cooperation signed between the State Assets Management Agency and the international investment organization "Templeton Asset Management Ltd"
As previously reported, at the business-forum held in the framework of state visit of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Republic of Singapore, between the State Assets Management Agency and international investment organization Templeton Asset Management Ltd. (Singapore) was signed a Memorandum of Cooperation.
For reference: Templeton Asset Management Ltd. is a member of international investment corporation Franklin Templeton and operates in global investment management for 75 years, serving customers in more than 155 countries and currently manages assets worth 1,410.6 billion USD.
In turn, the Memorandum is aimed at further strengthening economic and financial stability between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Singapore, attracting foreign investors to the management of public assets, including the ongoing privatization processes in our country, the fundamental improvement of corporate governance system at enterprises with state participation according to international experience, as well as coordination of joint efforts in introducing modern methods of corporate governance.
At the event, representatives of Templeton Asset Management Ltd. stressed specifically the reforms being carried out in Uzbekistan and underlined how Uzbekistan has been opening its doors for international partners in recent years.
At the same time, the sides noted with satisfaction the official establishment of cooperation relations and agreed on implementation of respective programs on exchange of experience in the near future.