Давактив агентлиги ҳамда халқаро инвестиция ташкилоти “Templeton Asset Management Ltd” ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди
Аввал маълум қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Сингапур Республикасига давлат ташрифи доирасида ўтказилган Бизнес-форумда Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда халқаро инвестиция ташкилоти “Templeton Asset Management Ltd” (Сингапур) ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Маълумот учун: “Templeton Asset Management Ltd” компанияси Franklin Templeton халқаро инвестиция корпорацияси аъзоси ҳисобланиб мазкур корпорация глобал инвестицион бошқарув соҳасида 75 йилдан буён фаолият юритиб, 155 дан ортиқ мамлакатлардаги мижозларга хизмат кўрсатиб, бугунги кун ҳолатига қиймати 1 410,6 миллиард АҚШ доллари бўлган активлар бошқарувини амалга оширмоқда.
Ўз навбатида, Меморандумдан кўзланган мақсад Ўзбекистон ва Сингапур Республикалари ўртасидаги иқтисодий-молиявий барқарорликни янада мустаҳкамлаш, давлат активларини бошқариш соҳасида, жумладан, мамлакатимизда олиб борилаётган хусусийлаштириш жараёнига хорижий инвесторларни жалб қилиш, жаҳон тажрибасига биноан давлат иштирокидаги корхоналарнинг бошқарув тизимини тубдан такомиллаштириш, бунда корпортив бошқарувни замонавий усулларини жорий этиш бўйича ҳамкорлик ҳаракатларини мувофиқлаштиришдир.
Тадбирда “Templeton Asset Management Ltd” компанияси вакиллари, Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотларни алоҳида эътироф этиб, кейинги йилларда мамлакатимиз ўз эшикларини халқаро ҳамкорларга кенг очгани ва бу қисқа вақтларда юксак самаралар беришини алоҳида таъкидладилар.
Шу ўринда, томонлар ҳамкорлик алоқалари расмийлаштирилганини мамнуният билан қайд этиб, тез орада тажриба алмашиш борасида тегишли дастурларни амалга оширишга келишиб олдилар.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Агентством госактивов и международной инвестиционной организацией «Templeton Asset Management Ltd»
Как сообщалось ранее, на бизнес-форуме, организованной в рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Сингапур, между Агентством по управлению государственными активами и международной инвестиционной организацией «Templeton Asset Management Ltd» (Сингапур) был подписан Меморандум о сотрудничестве.
Для справки: «Templeton Asset Management Ltd» является членом международной инвестиционной корпорации Franklin Templeton и работает в сфере глобального инвестиционного управления уже 75 лет, обслуживая клиентов в более 155 странах мира и в настоящее время управляет активами на сумму 1 410,6 млрд долларов США.
В свою очередь, целью Меморандума является дальнейшее укрепление экономической и финансовой устойчивости между Республикой Узбекистан и Республикой Сингапур, привлечение иностранных инвесторов в сферу управления государственными активами, в том числе в проводимые в нашей стране процессы приватизации,  кардинальное совершенствование системы управления предприятий с государственным участием в соответствии с мировомым опытом, при этом координация совместных усилий по внедрению современных методов корпоративного управления.
На мероприятии представители компании «Templeton Asset Management Ltd» отдельно отметили проводимые в Узбекистане реформы, а также подчеркнули как наша страна в последние годы открывает свои двери для международных партнеров.
При этом, стороны с удовлетворением отметили официальное оформление отношений по сотрудничеству и договорились на реализацию в ближайшее время соответствующих программ по обмену опытом.