“Иссиқлик электр станциялари” АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Иссиқлик электр станциялари” АЖни (кейинги ўринларда - Актив) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган маҳаллий ва хорижий талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 20 сентябрь куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик-консултантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консулбтант кўрсатилиши лозим.
Шохрух Охунов, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Мувофиқлашган ҳаракатни таъминлаш департаменти бошлиғи;
Тел.: + 998-71-259-21-87; эл.почта: tender@davaktiv.uz.
Ушбу ҳужжатда келтирилган материаллар ва маълумотлар лойиҳанинг фақат энг муҳим томонларининг дастлабки хулосаси ва Консультантдан хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича кутилиши мумкин бўлган ишлар ҳажми тўғрисида умумий маълумот сифатида хизмат қилишига мўлжалланган.
“Иссиқлик электр станциялари” АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш юзасидан Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган ривожланиш стратегиясини амалга ошириш, хусусан, иқтисодиётда рақобатни таъминлаш, тадбиркорлик субъектлари учун тенг шароитлар яратиш, бозор муносабатларига тўлиқ ўтишни жадаллаштириш, миллий иқтисодиётнинг рақобатбардошлигини ошириш, шунингдек, хусусий инвестициялар ҳажмини кескин ўсишини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 8 апрелдаги ПФ–101-сон Фармонида қуйидагилар белгиланган:
"2022 йил якунига қадар “Иссиқлик электр станциялари” АЖдаги 51 фоиз ва ундан ортиқ миқдорда давлат улушини хусусийлаштириш ишларини бошлаш".
Шу муносабат билан, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан рақобат тамойиллари асосида “Иссиқлик электр станциялари” АЖ  (кейинги ўринларда - Консультант)ни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун мустақил консультант жалб қилиш чорасини кўради.
Электр энергия тармоғидаги активларни хусусийлаштириш қуйидаги мақсадларга эришишга қаратилган:
-тармоқда рақобатни ривожлантириш ва унда давлат иштирокини қисқартириш;
-табиий, молиявий ва инсон ресурсларидан самарали фойдаланишни ошириш;
-тармоқни ривожлантириш учун хусусий инвестицияларни ҳажмини кўпайтириш.
“Иссиқлик электр станциялари” АЖ электр энергияси ишлаб чиқариш вазифасини амалга ошириб, мамлакат иқтисодиёти ва аҳолисининг эҳтиёжларининг қондирилишини таъминлаш мақсадида белгиланган миқдорда электр энергияси ва иссиқлик энергияси ишлаб чиқаришини таъминлайди.
Жамият таркибига 6 та иссиқлик электр станциялари, 3 та иссиқлик электр марказлари ва 3 та соҳа корхоналарига хизмат кўрсатувчи ташкилотлар киради.
“Иссиқлик электр станциялари” АЖ тизимидаги корхоналар томонидан 2021 йилда 60,5 млрд. кВт.соат электр энергияси ва 5,6 млн. Гкал иссиқлик энергияси ишлаб чиқарилди.
Жамият таркибидаги корхоналар томонидан 2022 йилда 55,9 млрд. кВт.соат электр энергияси ҳамда 5,1 млн. Гкал иссиқлик энергияси ишлаб чиқарилиши кўзда тутилган.
2021 йил якунига кўра Жамият 360,1 млрд. сўм миқдоридаги соф фойдага, шунингдек 13,2 трлн. сўм миқдоридаги устав капиталига эга.
Жамиятнинг марказий офиси Тошкент шаҳар, Чилонзор тумани, Бунёдкор кўчасида, 23 уйда жойлашган.
Хизматлар ҳажми:
Ушбу лойиҳа доирасида консультант хизматларининг ҳажми 2 босқичга бўлинган:
1-босқич: Ўзбекистон Республикасининг электр энергия тармоғининг таҳлили.
1. Ўзбекистон Республикаси электр энергия бозори таҳлилини амалга ошириш, жумладан:
1.1. Бирламчи энергия манбалари кесимида ишлаб чиқариш қувватларининг таҳлили;
1.2. Энг йирик электр энергия ишлаб чиқарувчи активларнинг техник ҳолати ва операцион самарадорлигининг таҳлили;
1.3. Электр энергия ишлаб чиқарувчи корхоналарнинг концентрация даражасини ва активларнинг инвестицион жозибадорлигини ошириш мақсадида реструктуризация қилиш имкониятлари таҳлили;.
1.4 Амалдаги тарифлар тизимининг таҳлили.
2. Электр энергия тармоғидаги корхоналар фаолиятини тартибга солувчи Ўзбекистон Республикасининг амалдаги меъёрий-ҳуқуқий базасини ўрганиб чиқиш ва ушбу тармоқда рақобатни янада ривожлантириш бўйича норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқиш.
3. Ўзбекистон Республикаси Давлат органлари томонидан электр энергия соҳасини ислоҳ қилиш бўйича эълон қилинган чора-тадбирларни ўрганиб чиқиш ва уларни мазкур тармоқда (асосан генерация соҳасига йўналтириш орқали) рақобатни кучайтириш чоралари, шунингдек активларни хусусийлаштириш жараёнида потенциал таъсирнинг таҳлили.
4. Халқаро амалиёт ва турли мамлакатларда (камида учта мамлакатда) электр энергия бозорида жорий этилган тартибга солувчи моделлар таҳлилини ўтказиш.
5. Ўтказилган барча таҳлиллар асосида Ўзбекистон Республикасига ва унинг электр энергия тармоғининг жорий ҳолатига мос тушувчи моделни, жумладан “2020-2030 йилларда Ўзбекистон Республикасини электр энергия билан таъминлаш концепцияси”ни фаоллаштириш ва тариф сиёсатини такомиллаштириш бўйича тавсияларни таклиф қилиш. Тавсиялар қулай нархлар бўйича электр энергия етказиб беришга қодир бўлган ҳамда электр энергия тармоғнинг рақобатбардош ва ишончли ривожлантиришга қаратилган бўлиши лозим.
Биринчи босқични амалга ошириш жараёнида соҳадаги вазирлик ва идоралар ҳамда етакчи соҳа корхоналарининг вакилларидан иборат ишчи гуруҳ тузилади. Ишчи гуруҳнинг асосий вазифаси консультантга соҳанинг жорий ҳолати тўғрисида зарур маълумотларни тақдим этиш ва консултант билан ишлаб чиқилган таклиф ва хулосаларни муҳокама қилишдан иборат бўлади.
1-босқични амалга ошириш доирасида тегишли вазирлик ва идора, шунингдек, электр энергия соҳасининг етакчи субъектлари вакилларидан иборат Ишчи гуруҳ тузилади. Ишчи гуруҳнинг асосий вазифаси Косультантга соҳанинг жорий ҳолати тўғрисида зарур маълумотларни тақдим этиш ва Косультант билан олинган тушунча ва хулосаларни муҳокама қилишдан иборат бўлади.
1-босқич натижаларига кўра, Консультант 1-5 банларга мувофиқ таҳлил ва тавсияларни ўз ичига олган таҳлилий ҳисоботни тақдим этиши лозим. Ҳисобот рус ва инглиз тилларида PDF форматда тайёрланиши керак.
2-босқич: “Иссиқлик электр станциялари” АЖни ҳусусийлаштириш бўйича стратегияни ишлаб чиқиш.
Буюртмачи 1-босқич бўйича ҳисоботни тасдиқлаганидан сўнг Консультант 2-босқичга ўтади.
Буюртмачи 1-босқич натижаларига кўра, 2-босқичда иш ҳажмини ўзгартириш (шу жумладан, камайтириш) ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади. Шу билан бирга, иш ҳажми ва консультантчининг иш ҳақи миқдоридаги ўзгаришларни буюртмачи ва консультант ўртасидаги шартномага қўшимча ва ўзгартиришлар киритмасдан амалга оширилмайди.
1. “Иссиқлик электр станциялари” АЖ инвестиция олди диагностикаси (предынвестиционная диагностика), шу жумладан:
1.1. Компания ва унинг таркибидаги корхоналарнинг ташкилий тузилмаси таҳлили;
1.2. Компаниянинг сўнги 3 йил давомидаги молиявий ҳолати ва молиявий натижаларнинг консолидацияси таҳлили, шунингдек станциялар кесимида;
1.3. Асосий фаолият кўрсаткичлари ва уларни бошқа давлатлардаги ўхшаш компаниялар кўрсаткичлари билан таққослаш (МДҲ давлатлари асосида);
1.4. Компаниянинг халқаро фонд биржалари ва капитал бозорлари талабларига мувофиқлигини юқори даражада таҳлил қилиш.
2. “Иссиқлик электр станциялари” АЖнинг давлат улушини сотиш бўйича тавсиялар бериш. Консультантнинг тавсияси улушининг консолидациялашган даражада мақбулланган улушни сотиш ҳамда сотиш қийматининг индикатив имкониятини ўз ичига олиши шарт.
3. Консультант томонидан “Иссиқлик электр станциялари” АЖнинг давлат улушини консолидацияланган даражада сотиш мақсадга мувофиқ эмас деган хулосага келган тақдирда, Консультант давлат улушини Компаниянинг таркибий индивидуал активлар даражасида сотиш юзасидан тавсиялар бериши лозим. Шу билан бирга, барча шўба корхоналар учта гуруҳга бўлиниши лозим:
• хусусийлаштиришга тайёр корхоналар (1-гуруҳ);
• сотишдан олдинги тайёргарликдан ўтиши керак бўлган корхоналар (2-гуруҳ);
• хусусийлаштириш мақсадга мувофиқ бўлмаган корхоналар (3-гуруҳ).
4. Консультант 1-гуруҳ корхоналарининг ҳар бири учун қуйидаги масалаларни акс эттирувчи хусусийлаштириш йўл харитасини ишлаб чиқиши лозим:
1. Сотишнинг мақсадга мувофиқлигини асослаш ва сотишнинг мақбул улуши бўйича таклиф тайёрлаш;
2. индикатив қиймат таҳлили;
3. активларни сотишнинг энг мақбул усули бўйича маслаҳатлар (IPO ёки стратегик инвесторларга сотиш);
4. кейинги жараёнларни ташкил этиш ва талаб этиладиган муддатлари бўйича тавсиялар бериш.
Агар консультант томонидан улушни IPO орқали сотиш тавсия этиладиган бўлса, консультантнинг тавсияси қуйидагиларни ўз ичига олиши лозим:
• IPO доирасида сотиладиган ҳар бир компания акциялари пакети ҳажми ва IPO ўтказиш учун фонд биржаси бўйича аниқ ва бирмаъноли тавсиялар;
• рақобат муҳитига киришда компания қийматининг қиёсий таҳлили ва таққосланадиган очиқ компанияларнинг қийматини ҳисобга олган ҳолда сотиш нархи бўйича потенциал мукофот/чегирма миқдорини аниқлаш бўйича тавсиялар;
• таққосланадиган компанияларнинг сўнги жойлашувини таҳлил қилиш орқали IPO учун потенциал бозор талабининг умумий таҳлили.
5. Консультант 2-гуруҳ корхоналарининг ҳар бири учун қуйидаги масалаларни акс эттирувчи хусусийлаштириш йўл харитасини тузади:
1. актив ҳозирда сотувга тайёр эмаслиги тўғрисидаги хулосани асослаш, шу жумладан корхоналарнинг молиявий ҳолатини, солиқ, ҳуқуқий ва экологик хавфларнинг мавжудлигини таҳлил қилиш;
2. активни хусусийлаштиришга имкон берадиган қонунчилик базасидаги мумкин бўлган ўзгаришлар бўйича тавсиялар (агар зарур бўлса);
3. асосий активдан алоҳида сотилиши мумкин бўлган носоҳавий активлар бўйича тавсиялар.
6. Давлат улушини хусусийлаштиришнинг юқоридаги усулларининг ҳар бири учун Консультант хусусийлаштиришнинг мамлакат иқтисодиётига таъсирини пул тушумларининг индикатив миқдор кўринишида баҳолайди.
7. Консультант 3-гуруҳ бўйича ўрта/узоқ муддатли истиқболда сотишнинг мақсадга мувофиқ эмаслигини кўрсатадиган сабабларни, шунингдек активни давлат мулкида сақлашнинг иқтисодий самарасини таҳлили қилиши лозим.
2-босқичнинг натижалари:
• “Иссиқлик электр станциялари” АЖнинг консолидациялашган даражада ёки алоҳида активлар кесимида хусусийлаштиришнинг мақсадга мувофиқлигини таҳлил қилган ҳолда инвестиция олди диагностикаси (предынвестиционная диагностика);
• Давлат улушини консолидациялашган ёки активлар кўринишида сотиш бўйича йўл хариталари.
Барча ҳужжатлар рус ва инглиз тилларида PDF форматда тақдим этилиши лозим.
Ушбу техник топшириқда 1- ва 2-босқичларда таклиф қилинган тавсияларни амалга ошириш/татбиқ этиш назарда тутилмаган.
Консультантга қўйиладиган талаблар:
1. Консультант электр энергия тармоғида консалтинг хизматларини амалга оширишда етарли тажрибани намойиш этиши ва тавсифланган вазифаларни бажариш учун тайинланган асосий гуруҳ аъзоларини тақдим этиши лозим. Жамоа қуйидаги шартлардан камида биттасига жавоб берадиган бир кишини ўз ичига олиши керак:
• маъмурий-жамоа шароитида илгари ишлаган, электр энергия тармоғини ўзгартиришда қарор қабул қилувчи консультант ёки электр энергия субъектининг ваколатли орган аъзоси сифатида шахсан иштирок этиши;
• МДҲ давлатларида энергетика тармоғида тарифларни тартибга солиш соҳасида камида 5 та лойиҳага раҳбарлик тажрибасига эга бўлиши; давлат органларининг ишчи гуҳларида, тарифларни тартибга солиш ва энергетика тармоғини ривожлантириш масалалари бўйича эксперт кенгашларида иштирок этиш тажрибаси.
1. Консультант ёқилғи-энергетика комплекси корхоналари учун консультинг хизмат    кўрсатишда етарли тажрибага эга эканлигини намойиш қилиши лозим (МДҲ бозорида оҳирги 5 йил ичида камида 10та ёқилғи-энергетика комплекси объектлари).
2. Консультант M&A бозорида битимларни юритиш, шу жумладан хусусийлаштириш жараёнлари доирасида битимлар бўйича етарли тажрибага эга эканлигини намойиш қилиши лозим. Консультант камида 10та битимни ёпиш бўйича тажрибага эга эканлигини намойиш қилиши. Консультант жамоа аъзолари хусусийлаштириш масалалари бўйича компанияларда маслаҳатлар бериш юзасидан тажрибага эга бўлиши лозим.
3. Консультант вазифани ўз вақтида бажариш учун етарли моддий ва инсон ресурсларига эга эканлиги юзасидан кафиллик бериши лозим. Консультантнинг лойиҳа жамоасида қуйидагилар бўлиши зарур:
1. камида 3 (уч) нафар энергетика соҳасининг техник маълумотга эга мутахасислар;
2. камида 3 (уч) нафар CFA (Chartered Financial Analyst) халқаро малакасига эга ва камида 5 (беш) йил молия соҳасида иш тажрибасига эга мутахасислар;
3. камида 10 (ўн) нафар ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) халқаро малакасига эга бўлган, олий маълумотли, камида 5 (беш) йил молия соҳасида иш тажрибасига эга мутахасислар;
4. камида 1 (бир) нафар RICS халқаро малакасига эга бўлган ва камида 5 (беш) йил молия соҳасида иш тажрибасига эга мутахасислар;
Ваколатли органнинг қарорига мувофиқ Консультант кейинчалик ушбу активни хусусийлаштириш учун жалб қилиниши мумкин.

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по разработке стратегии приватизации АО «Тепловые электрические станции»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов» / «Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по разработке стратегии приватизации АО «Тепловые электрические станции» (далее – «Актив» / «Компания»).
Всем местным и иностранным заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с ниже приведенным Запросом на предоставление предложений (RfP)не позднее 18:00 (по ташкентскому времени) 20 сентября 2022 года.
Тел.: + 998-71-259-21-87; эл.почта: tender@davaktiv.uz.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для того, чтобы служить предварительным кратким изложением только наиболее важных аспектов Сделки и общим указанием объема работ, которого можно ожидать от Консультанта по разработке стратегии приватизации.
Запрос на предоставление предложений по разработке стратегии приватизации АО «Тепловые электрические станции» (RfP)
В целях реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022 — 2026 годы, в частности, путем обеспечения конкуренции в экономике, создания равных условий субъектам предпринимательства, ускорения полноценного перехода на рыночные отношения, повышения конкурентоспособности национальной экономики, а также резкого увеличения объема частных инвестиций, Указ Президента Республики Узбекистан от 8 апреля 2022 года № УП-101 предусматривает (п.10 а):
«начать до конца 2022 года работу по приватизации государственной доли в размере 51 процента и более в АО «Тепловые электрические станции».
В связи с этим Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан намерено привлечь, на основе конкурентной процедуры, независимого консультанта для разработки стратегии приватизации АО «Тепловые электрические станции» (далее - «Консультант»).
Приватизация активов в электроэнергетическом секторе нацелена на достижение:
• развития конкуренции в секторе и сокращение участия в ним государства;
• повышения эффективности использования природных, финансовых, и человеческих ресурсов;
• увеличения объема частных инвестиций для развития сектора.
Коротко об активе
АО «Тепловые электрические станции» выполняет функцию выработки электроэнергии и тепловой энергии для удовлетворения потребностей экономического сектора и населения Республики Узбекистан.
В состав АО «Тепловые электрические станции» входят 6 тепловых электрических станций, 3 тепловых электрических централи и 3 обслуживающие предприятия
Предприятиями АО «Тепловые электрические станции» в 2021 году  выработано 60,5 млрд. кВт/ч. электроэнергии и 5.6 млн. Гкал тепловой энергии
Предприятиями общества запланирована в 2022 году выработка 55,9 млрд. кВт. ч. электроэнергии и 5,1 млн. Гкал тепловой энергии.
По итогом 2021 года чистая прибыль общества составила 360,1 млрд. сум, а также уставный фонд составляет 13,2 трлн. сум.
Центральный офис общества расположен в городе Ташкент, Чиланзарский район, улица Бунёдкор, дом 23.
Объем закупаемых услуг:
Объем услуг Консультанта в рамках настоящего Проекта будет разделен на 2 этапа:
Этап 1: Анализ электроэнергетического сектора Республики Узбекистан.
1. Выполнить анализ рынка электроэнергетики Республики Узбекистан, включая:
1.1. Анализ производственных мощностей в разрезе первичных источников энергии;
1.2. Обзор технического состояния и операционной эффективности крупнейших электрогенерирующих активов;
1.3. Анализ уровня концентрации электрогенерирующих предприятий, и возможной реструктуризации с целью повышения инвестиционной привлекательности активов;
1.4. Анализ действующей системы тарифов.
2. Провести обзор текущей нормативно-правовой базы Республики Узбекистан, регулирующей деятельность предприятий в электроэнергетическом секторе и рекомендации по совершенствованию нормативно-правовой базы для дальнейшего развития конкуренции в данном секторе.
3. Провести обзор мер по реформированию электроэнергетической отрасли, уже заявленных государственными органами Республики Узбекистан, и анализ потенциального влияния данных мер на рост конкуренции в секторе (с особенным фокусом на сектор генерации), а также на процесс приватизации активов.
4. Провести обзор международной практики и применяемых в разных странах (не менее трех) стран) моделей рынка регулирования электроэнергии.
5. На основе всего проведенного анализа предложить рекомендации по модели, наиболее подходящей к Республике Узбекистан и текущему состоянию ее электроэнергетического сектора, включая рекомендации по актуализации «Концепции обеспечения Республики Узбекистан электрической энергией на 2020-2030 годы» и совершенствованию тарифной политики. Рекомендации должны быть направлены на развитие надежного и конкурентного электроэнергетического сектора, способного поставлять электроэнергию по доступным ценам.
В рамках выполнения Этапа 1 будет создана Рабочая группа, включая представителей профильных министерств и ведомств, а также ведущих субъектов электроэнергетического сектора. Основной задачей Рабочей группы будет предоставление Консультанту необходимой информации о текущем состоянии отрасли и обсуждение с Консультантом полученных гипотез и выводов.
По итогам проведения Этапа 1 Консультант должен предоставить аналитический отчет, включающий анализ и рекомендации согласно пп. 1-5. Отчет должен быть составлен на русском и английском языке в формате PDF.
Этап 2: Разработка стратегии по приватизации АО «ТЭС».
Консультант приступит к Этапу 2 после того, как Заказчик утвердит отчет по Этапу 1.
Заказчик оставляет за собой право корректировать объем работ в рамках Этапа 2 (в том числе, в сторону уменьшения) в зависимости от результатов Этапа 1. При этом изменение объема работ и размера вознаграждения Консультанта не могут быть увеличены без заключения дополнительного приложения к договору между Заказчиком и Консультантом.
Объем работ по Этапу 2 включат в себя:
1. Предынвестиционная диагностика АО «ТЭС», включая:
1.1. Анализ организационной структуры компании и входящих в нее структурных предприятий;
1.2. Анализ финансового состояния и финансовых результатов Компании за последние 3 года как консолидировано, так и в разрезе станций.
1.3. Анализ ключевых показателей эффективности и их сравнение с показателями аналогичных компаниями в других странах (с фокусом на страны СНГ).
1.4. Верхнеуровневый анализ соответствия Компании требованиям международных фондовых бирж и рынков капитала.
2. Предоставить рекомендации относительно продажи государственной доли АО «ТЭС». Мнение Консультанта должно включать анализ целесообразности продажи доли на консолидированном уровне, c рекомендацией оптимальной доли продажи и возможной индикативной стоимости продажи.
3. В случае, если Консультант приходит к заключению, что продажа государственной доли АО "ТЭС" на консолидированном уровне является нецелесообразной, то Консультант должен предоставить рекомендации по дальнейшей продаже государственной доли на уровне индивидуальных активов. При этом все дочерние предприятия должны быть сегментированы на три группы:
• Предприятия, уже готовые к приватизации (Группа «1);
• Предприятия, которые должны пройти предпродажную подготовку (Группа «2);
• Предприятия, приватизация которых представляется нецелесообразной (Группа «3»).
4. Для каждого из предприятий Группы 1 Консультант должен составить Дорожную карту приватизации с отражением следующих вопросов:
а) Обоснование целесообразности продажи и предложение по оптимальной доле продажи;
б) Анализ индикативной стоимости;
в) Рекомендации в отношении оптимального способа продажи активов (IPO или продажа стратегическому инвестору);
г) Рекомендации по дальнейшей организации процесса и возможным срокам продажи.
В случае, если Консультантом будет рекомендована продажа методом проведения IPO, то мнение Консультанта должно включать:
• четкие и однозначные рекомендации по размеру пакета акций каждой из компаний для реализации в рамках IPO и фондовой бирже (площадке) для проведения IPO;
• Рекомендации по определению размера потенциальной премии/скидки по цене реализации при выводе компании в конкурентную среду с учетом сравнительного анализа стоимости компании и стоимости сопоставимых публичных компаний;
• Обзор потенциального рыночного спроса на IPO путем анализа недавних размещений сопоставимых компаний.
5. Для каждого из предприятий Группы 2 Консультант должен составить Дорожную карту приватизации с отражением следующих вопросов:
а) Обоснование вывода о текущей неготовности актива к продаже, включая анализ финансового состояния предприятия, наличие налоговых, юридических и экологических рисков;
б) Рекомендации по возможному изменению законодательной базы, которые позволят приватизировать актив (при необходимости);
в) Рекомендации в отношении непрофильных активов, которые возможно реализовать отдельно от основного актива.
6. Для каждого из рассмотренных выше вариантов реализации государственной доли, Консультант оценивает эффект от приватизации на экономику страны в виде индикативного размера денежных поступлений.
7. Для Группы 3 Консультант должен предоставить анализ причин, которые указывают на нецелесообразность продажи предприятий в среднесрочной/долгосрочной перспективе, а также расчет экономического эффекта от сохранения актива в государственной собственности.
Результатами Этапа 2 являются:
• Предынвестиционная диагностика АО «ТЭС» с анализом целесообразности приватизации государственной доли на консолидированном уровне или на уровне активов;
• Дорожные карты по продаже государственной доли на консолидированном уровне или на уровне активов.
Все документы должны быть предоставлены на русском и английском языке в формате PDF.
В данном техническом задании не предусматривается этап имплементации/внедрения рекомендации, предложенных на Этапах 1 и 2.
1. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в реализации консультационных услуг для электроэнергетического сектора и представить ключевых членов команды, назначенных для выполнения описанных задач. В состав команды должен входить как минимум 1 человек, который соответствует хотя бы одному из следующих условий:
• личное участие в качестве лица, принимающего решения, консультанта или члена органов власти субъекта электроэнергетики в преобразовании электроэнергетической отрасли, ранее работавшей в условиях командно-административной системы;
• наличие опыта руководства не менее 5 проектов в сфере тарифного регулирования в энергетике стран СНГ; опыт участия в рабочих группах государственных органов, экспертных советах по вопросам развития энергетики и тарифного регулирования.
2. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в оказании консультационных услуг для предприятий топливно-энергетического комплекса (не менее 10 объектов топливно-энергетического комплекса за последние 5 лет на рынке СНГ).
3. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в сопровождении сделок на рынке слияний и поглощений, в том числе сделок в рамках процессов приватизации. Консультант должен продемонстрировать опыт закрытия не менее 10 сделок. Члены команды консультанта должны иметь опыт работы в консультировании компаний по вопросам приватизации.
4. Консультант должен гарантировать, что у него достаточно материальных и человеческих ресурсов для своевременного выполнения задачи. В проектной команде Консультанта должно быть:
1. не менее 3 (трех) специалистов с техническим образование в области энергетики;
2. не менее 3 (трех) специалистов с международной квалификацией CFA (Chartered Financial Analyst) и с опытом работы в области финансов не менее 5 (пяти) лет;
3. не менее 10 (десяти) специалистов с международной квалификацией ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), с высшим образованием, с опытом работы в области финансов не менее 5 (пяти) лет;
4. не менее 1 (одного) специалиста с международной квалификацией RICS и опытом работы в области финансов не менее 10 (десяти) лет.
Консультант в дальнейшем может быть привлечен в качестве консультанта по приватизации данного актива в соответствии с решением уполномоченного органа.