“Электрқишлоққурилиш” АЖнинг акциялар пакетини сотиш жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets investitsiya kompaniyasi” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) "Электрқишлоққурилиш" АЖ(кейинги ўринларда – Компания ёки ЭҚҚ) устав капиталидаги 58,41 фоиз акциялар пакетларини рақобатга асосланган жараён орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим). Мазкур Битим доирасида маслаҳатчи сифатида Grant Thornton компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
Корхона дастлаб Республика қишлоқ хўжалигини электрлаштиришга ихтисослаштирилган трест – “Узсельэлектрострой” сифатида 1936-йилда ташкил топган. 1-сонли “Узсельэлектрострой” трести 1998-йил 7-июлда “Электрқишлоққурилиш” АЖ сифатида (ЭҚҚ) қайта ташкил этилди.
Айни пайтда ЭҚҚ Марказий Осиё минтақасида 0,4 кВ дан 500 кВ гача кучланишли электр тармоқлари объектларини қуриш бўйича бош пудратчи ҳисобланади ва ушбу соҳада Ўзбекистонда катта бошқарув ва техник кўникмаларга эга.
Корхонага тегишли 6 та механизациялашган колонна таркибида 200 дан ортиқ қурилиш техникаси ва механизмлари мавжуд. Улардан бир вақтнинг ўзида Республика бўйлаб ва хорижда амалга оширилаётган йирик лойиҳаларда фойдаланиш мумкин. ЭҚҚ ишлаб чиқариш базаси металл ва темир-бетон конструкцияларга (таянчларга) бўлган эҳтиёжларини тўлиқ қондирадиган заводларга эга.
ЭҚҚ бизнес тузилмаси қуйидаги компанияларни ўз ичига олади:
• Наманган металл қурилмалари заводи (йилига 4000 тоннагача);
• Қувасой темир-бетон заводи (йилига 38,2 минг м3 гача);
• Тошкент шаҳар ишлаб чиқариш ва технологик асбоб-ускуналар бошқармаси (бетон буюмлар ишлаб чиқариш йилига 7,2 минг м3);
• “TAIZ – UNIVERSAL SERVIS” МЧЖ линияли муфталар ва аппаратлар ишлаб чиқариш;
• “МЕХКОЛОННА-15 ЭЛЕКТРҚИШЛОҚҚУРИЛИШ АЖ” МЧЖ
• 6 та механизациялашган колонна.
Бажариладиган ишлар ҳажмини, жумладан, Ўзбекистон Республикасидан ташқарида (Афғонистон, Туркманистон, Тожикистон, Қирғизистон) ошириш учун салмоқли салоҳият мавжуд.
Компания “Лукойл”, “Эриелл”, “Hundai Engineering” ва “Hengyuan Group Co.,Ltd” каби йирик ишлаб чиқариш компаниялари учун электр монтаж ишларини бажарган.
Сотиш жараёни барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – Иштирокчилар) учун очиқ бўлган рақобат асосида ташкил этилган. Жараён икки босқичдан иборат.
Компанияни сотиб олишга қизиқиш билдирган Талабгорлардан ўз мурожаатларини, қизиқиш истаги тўғрисидаги маълумот (кейинги ўринларда – Ариза) ва ушбу эълоннинг иловасида маълумотлар билан бирга тақдим этишлари сўралади. Мурожаатлар 2021 йил 20 декабрь куни Тошкент вақти билан соат 20:00 гачан қуйидаги электрон манзилларга юборилиши лозим: obidjan.azimbaev@uz.gt.com, nematulla.karimov@uz.gt.com ва sh.saidniyozov@uz-assets.uz.
Маслаҳатчи, Талабгорлар Аризаларида кўрсатилган маълумотларнинг тўлиқлигини Эълонда белгиланган талабларга мувофиқлиги билан солиштиради. Маслаҳатчи ва Сотувчи, ўз хоҳишига кўра, тақдим этилган Ариза ёки унинг иловаларига аниқлик киритадиган қўшимча маълумотларни талаб қилиши мумкин.
Келиб тушган Аризаларга асосланиб, Сотувчи Маслаҳатчининг тавсияси асосида Битимнинг кейинги босқичига рухсат этилган Иштирокчилар рўйхатини (Short-List) аниқлайди. Рухсат этилган талабгорларга танлов натижалари тўғрисида шахсан хабар берилади. Ушбу рўйхат аниқланган кунга қадар, Сотувчи ҳар қандай Аризаларни ўз хоҳишига кўра қабул қилиш ва кўриб чиқиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
Битимнинг кейинги босқичига ўтказилган иштирокчилардан, Талабгорнинг аризасида кўрсатилган электрон почта манзилига юборилган кундан бошлаб 3 иш куни мобайнида Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (кейинги ўринларда-“NDA”) имзоланиши сўралади.
Ушбу босқичга ўтказилган ва NDAни имзолаган иштирокчилар виртуал маълумотлар хонасига (кейинги ўринларда – Виртуал хона) кириш, Компания объектларига ташриф буюриш, шунингдек Компания раҳбариятига саволлар бериш имкониятига эга бўладилар. Ушбу босқич якунларига кўра, Иштирокчилар мажбурий таклифларини (кейинги ўринларда – “МТ”) ҳамда зарурат бўлганда, Сотувчининг талабига биноан бошқа талабларга риоя этилиши тўғрисида ёзма тасдиқни, шунингдек музокаралар босқичида ҳам муҳокама қилиниши мумкин бўлган Олди-сотди шартномаси лойиҳаси бўйича шарҳларини тақдим этишлари керак бўлади.
Мажбурий таклифларни олгандан сўнг, Сотувчи икки ҳафта ичида, Маслаҳатчи билан биргаликда, Битимнинг қийматини максимал даражада ошириш учун, бир ёки бир нечта иштирокчи билан, уларнинг таклифларининг ўзига хос жиҳатларини муҳокама қилиш учун қўшимча индивидуал музокаралар ўтказиш тўғрисида қарор қилади. Музокаралар муддат бўйича чекланмайди.
Музокаралар давомида нарх таклифи ва олди-сотди шартномасининг келишилган шартларининг энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади. Сотувчи ғолибни Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги, шу жумладан қимматли қоғозлар бозори тўғрисидаги ҳужжатларга мувофиқ Битим тузишга таклиф қилади.
Эълонга илова
Битимда қатнашиш учун Талабгор томонидан Ариза топширишда қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади:
• Иштирок этиш учун ариза (илова қилинган 1-шакл намунасига мувофиқ),
• Барқарор молиявий аҳвол тўғрисидаги кафолат хати (2-шакл намунасига қаранг),
• Ариза берувчи ҳақида умумий маълумот (3-шаклни кўринг),
• Компаниянинг асосий фаолият турини ривожлантириш ва ишлаб чиқариш қувватларини янгилаш, ходимларнинг техник малакасини ва компания фаолиятинипг рақобатбардошлигини ошириш режаси.
шунингдек, аризага қуйидаги тасдиқловчи ҳужжатлар илова қилинади:
- Битимни, шунингдек Компаниянинг операцион фаолиятини ўз ва/ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имконияти мавжудлиги тўғрисида;
- сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларида, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг шунга ўхшаш рўйхатларида харидор мансабдор шахсларининг исмлари бўлмаслиги, таъсисчилар ва бенефициарларга нисбатан жиноят иши ва тергов ўтказилмаганлиги тўғрисида;
- “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни талабларига риоя қилиши тўғрисида.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган UzAssets, Компания ва Grant Thorntonнинг Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. UzAssets ва Grant Thornton ўз хоҳишига кўра, ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:

Объявление о начале процесса продажи пакета акций АО «Электркишлоккурилиш»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. № УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Инвестиционная компания АО «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее — UzAssets или Продавец) объявляет о намерении продать долю в уставном капитале АО "Электркишлоккурилиш" (далее - Компания или ЭКК) в размере 58,41 % на конкурентной основе (далее - Сделка). Консультантом UzAssets по данной Сделки выступает международная компания Grant Thornton (далее - Консультант).
Компания первоначально была образована как специализированный трест по электрификации сельского хозяйства Республики – «Узсельэлектрострой» в 1936г.  Трест «Узсельэлектрострой» №1 преобразован в АО «Электркишлоккурилиш» (ЭКК) 7 июля 1998г.
На текущий момент ЭКК является основным подрядчиком по строительству электросетевых объектов напряжением от 0,4 кВ до 500 кВ включительно в регионе Средней Азии и тем самым располагает большими управленческими и техническими навыками в данном бизнесе на всей территории Узбекистана.
В наличии у Компании, имеются более 200 единиц строительной техники и механизмов, используемых шестью механизированными колоннами, готовыми одновременно осуществлять до нескольких крупных проектов по всей территории республики и за рубежом. Производственная база ЭКК включает собственные заводы, полностью обеспечивающие её потребности в металлических и железобетонных конструкциях (опорах).
Бизнес структура ЭКК включает следующие предприятия:
• Наманганский завод металлоконструкций (до 4000 тонн/г);
• Кувасайский завод ЖБИ (до 38,2 тыс. м3/г);
• Управление производственно-технологической комплектации (УПТК) в г. Ташкент (производство ЖБИ 7,2 тыс. м3/г);
• ДП ООО «TAIZ – UNIVERSAL SERVIS» по производству линейно-сцепной арматуры и метизов;
• ДП ООО «MEXKOLONNA-15 ELEKTRQISHLOQQURILISH AJ»
• 6 механизированных колонн.
Имеется значительный потенциал для наращивания объемов выполняемых работ, в том числе за пределами Республики Узбекистан (Афганистан, Туркмения, Таджикистан, Кыргызстан).
Компания выполняла электромонтажные работы для таких крупных производственных компаний как: «Лукойл», «Эриел» и «Hundai Engineering», Hengyuan Group Co.,Ltd
Продажа организована на конкурентной основе, открытой для всех заинтересованных сторон (далее -Участники). Процесс будет состоять из двух этапов.
Претендентам, проявившим интерес к приобретению ЭКК будет предложено представить свои заявки, включающие Выражение Заинтересованности (далее – «ВЗ») и информацию в объёме, требуемом в приложении к данному Объявлению. Заявку необходимо отправить на электронные адреса: obidjan.azimbaev@uz.gt.comnematulla.karimov@uz.gt.com и sh.saidniyozov@uz-assets.uz  не позднее 20:00 по Ташкентскому времени 20 декабря 2021г.
Консультант сопоставит полноту информации, изложенную в заявках Претендентов на предмет её соответствия установленным требованиям в Объявлении. Консультант и Продавец по своему усмотрению могут запросить информацию уточняющего характера дополнение к той, что была представлена в заявке о ВЗ или приложениях к ней.
На основе полученных Выражений заинтересованности Продавец определит список Участников, допускаемых к следующему этапу Сделки на основании рекомендации Консультанта (Short-List). Прошедшие Претенденты будут уведомлены о результатах отбора персонально. До даты утверждения этого списка Продавец оставляет за собой право принимать и рассмотреть любые такие Выражения заинтересованности по собственному усмотрению.
Участникам, допущенным к следующему этапу Сделки, будет предложено подписать Соглашение о неразглашении информации (далее – «NDA») в течении 3 рабочих дней со дня отправления на электронный адрес инвестора, указанный в его заявке.
Участники, допущенные к данному этапу и подписавшие NDA, получат доступ к виртуальной комнате данных (далее – «ВКД»), возможность посетить объекты Компании, а также задать вопросы к руководству Компании. По завершению этапа Участники должны представить свои обязывающие предложения (далее – «ОП»), письменные заверения о соблюдении иных требований в случае необходимости таковых по требованию Продавца, а также свои комментарии к проекту Договора купли-продажи, которые также могут быть обсуждены на этапе переговоров.
После получения обязывающих предложений, Продавец в двухнедельный срок принимает решение о необходимости проведения совместно с Консультантом дополнительных индивидуальных переговоров с одним или несколькими Участниками для обсуждения конкретных аспектов их предложений для целей максимизации стоимости Сделки. Проведение переговоров по срокам не ограничивается.
Участник, предложивший в ходе переговоров наилучшее сочетание ценового предложения и согласованных условий договора купли-продажи, будет объявлен победителем. Продавец пригласит победителя к заключению Сделки в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.
Приложение к Объявлению
Для участия в Сделке Претендент при подаче Выражения Заинтересованности должен представить   следующие документы:
1. Заявка об участии (по прилагаемому образцу Форма-1),
2. Гарантийное письмо о стабильном финансовом положении (см. образец Форма-2),
3. Общая информация о Претенденте (см. Форма-3),
4. План по развитию основного профиля деятельности и дальнейшему обновлению производственных мощностей Компании, повышению технических компетенций сотрудников и конкурентоспособности бизнеса Компании.
а также приложить к Заявке (ВЗ) документы, подтверждающие:
• способность финансировать Сделку, а также операционную деятельность, за счет собственных и/или заемных средств;
• отсутствие уголовных разбирательств и расследований в отношении учредителей и бенефициаров, а также названия должностных лиц покупателя в международных списках лже-предпринимателей и банкротов, а также в аналогичных списках Республики Узбекистан;
• соблюдение требований Закона Республики Узбекистан «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения»;