Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) “Пойтахт банк” АЖ устав капиталидаги 100 фоиз акциялар пакетини Бирлашган Араб Амирликларининг Bond Investments limited LLC компанияси (кейинги ўринларда  – Инвестор)га 10,0 млн. АҚШ доллари миқдордаги сотиб олиш тўловини бирйўла амалга ошириш шарти билан сотиш бўйича келишувга эришилганлигини маълум қилади.
Аввал хабар берилганидек, мазкур банк давлат улушини оммавий савдо жараёни натижасида “Экспобанк” АЖ (Россия Федерацияси) билан тегишли келишув имзоланган эди. Бироқ, халқаро муносабатларда юзага келган вазият сабабли Экспобанк томонидан амалдаги келишув шартларини бажариш имконияти мавжуд эмаслиги инобатга олиниб уни ўзаро келишувга асосан бекор қилинган.
Шундан сўнг, Давактив агентлиги ва хусусийлаштириш жараёнига жалб этилган халқаро профессионал консультант “Deloitte” томонидан стратегик инвесторлардан таклифларни қабул қилиш ишлари давом эттирилди.
Жараён давомида Bond Investments limited LLC компанияси томонидан тақдим этилган таклиф аввалги талабгорларнинг билдирган сотиб олиш қийматидан ҳамда мустақил баҳоловчи (“KPMG” халқаро компанияси) томонидан баҳоланган қийматдан юқори бўлган тижорат таклифи ҳисобланади.
Мазкур жараён консультант “Deloitte” томонидан мувофиқлаштирилган ва олди-сотди шартномаси лойиҳаси тайёрланган, консультант томониданBond Investments limited LLC компанияси ҳамда унга тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи, АҚШ, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг очиқ санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги ўрганилган.
Инвестор Бирлашган Араб Амирликларининг юқори суръатларда ривожланаётган инвестиция компанияларидан бири бўлиб, Das Holding LLC” компанияси гуруҳи таркибида фаолият юритади. Холдинг гуруҳи яқин Шарқ ва бутун дунёдаги диверсификацияланган бизнес соҳаларида фаолият юритувчи компаниялардан иборат. Таъкидлаш лозимки, Холдинг гуруҳи БААда исломий ва рақамли банкни ўз ичига олган муваффақиятли банкларни ташкил этиш ва уларнинг фаолиятини юритиш тажрибасига эга. Ушбу тажриба Ўзбекистон банк секторида татбиқ этишга хизмат қилади.
Инвестор томонидан ушбу банк негизида энг замонавий мобил ва рақамли молиявий технологияларни жорий қилган банк инфратузилмасини яратиш режалаштирилган.
Таъкидлаш жоизки, Битимни ҳуқуқий жиҳатдан тўлиқ якунлаш учун Инвестор томонидан Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг “Пойтахт банк” АЖ акцияларини сотиб олишга доир дастлабки рухсатномасини олиш талаб этилади.

The agreement on privatization of 100% stake in Poytakht Bank JSC was reached
State Assets Management Agency (hereinafter – UzSAMA) informs on reaching an agreement with the "Bond Investments limited LLC" (hereinafter – the Investor) of the United Arab Emirates on the sale of 100% stake in the authorized capital of JSC "Poytakht Bank" with the one-time redemption in the amount of 10,0 million USD.
As it was announced earlier, by the results of the open tender UzSAMA signed an agreement with Expobank JSC (Russian Federation). However, by mutual agreement of the parties this agreement was subsequently terminated because of impossibility of Expobank to fulfill the agreement conditions due to the state of international relations.
After that, the UzSAMA and the international professional consultant Deloitte continued to accept offers from other strategic investors.
In this process, the offer received from Bond Investments limited LLC exceeds both the purchase price offer received from other bidders and the appraised value previously calculated by an independent appraiser (international company KPMG).
The consultant Deloitte coordinated the privatization process and drafted the Sale and Purchase Agreement. The Consultant also revealed that Bond Investments Limited LLC and any of its related parties are not included in the open sanctions list of the European Union, the United States and major international financial institutions.
The investor is one of the fastest growing investment companies in the United Arab Emirates, operating within the group structure of holding company Das Holding LLC. The Group consist of companies operating in diversified business sectors in the Middle East and around the world. It is important to note that the Group has experience in setting up and operating successful banks in the UAE, which includes an Islamic bank and a digital bank. It will be looking to use such expertise in the banking sector of Uzbekistan.
The investor has already prepared a comprehensive plan for the development of infrastructure of JSC Poytaht Bank with the introduction of the most modern mobile and digital financial technologies.
It should be noted that the investor will receive the primary permission of the Central Bank of the Republic of Uzbekistan to acquire shares of Poytakht Bank JSC, in order to fully complete the transaction on legal grounds.