Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) “Пойтахт банк” АЖ устав капиталидаги 100 фоиз акциялар пакетини Бирлашган Араб Амирликларининг Bond Investments limited LLC компанияси (кейинги ўринларда  – Инвестор)га 10,0 млн. АҚШ доллари миқдордаги сотиб олиш тўловини бирйўла амалга ошириш шарти билан сотиш бўйича келишувга эришилганлигини маълум қилади.
Аввал хабар берилганидек, мазкур банк давлат улушини оммавий савдо жараёни натижасида “Экспобанк” АЖ (Россия Федерацияси) билан тегишли келишув имзоланган эди. Бироқ, халқаро муносабатларда юзага келган вазият сабабли Экспобанк томонидан амалдаги келишув шартларини бажариш имконияти мавжуд эмаслиги инобатга олиниб уни ўзаро келишувга асосан бекор қилинган.
Шундан сўнг, Давактив агентлиги ва хусусийлаштириш жараёнига жалб этилган халқаро профессионал консультант “Deloitte” томонидан стратегик инвесторлардан таклифларни қабул қилиш ишлари давом эттирилди.
Жараён давомида Bond Investments limited LLC компанияси томонидан тақдим этилган таклиф аввалги талабгорларнинг билдирган сотиб олиш қийматидан ҳамда мустақил баҳоловчи (“KPMG” халқаро компанияси) томонидан баҳоланган қийматдан юқори бўлган тижорат таклифи ҳисобланади.
Мазкур жараён консультант “Deloitte” томонидан мувофиқлаштирилган ва олди-сотди шартномаси лойиҳаси тайёрланган, консультант томониданBond Investments limited LLC компанияси ҳамда унга тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи, АҚШ, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг очиқ санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги ўрганилган.
Инвестор Бирлашган Араб Амирликларининг юқори суръатларда ривожланаётган инвестиция компанияларидан бири бўлиб, Das Holding LLC” компанияси гуруҳи таркибида фаолият юритади. Холдинг гуруҳи яқин Шарқ ва бутун дунёдаги диверсификацияланган бизнес соҳаларида фаолият юритувчи компаниялардан иборат. Таъкидлаш лозимки, Холдинг гуруҳи БААда исломий ва рақамли банкни ўз ичига олган муваффақиятли банкларни ташкил этиш ва уларнинг фаолиятини юритиш тажрибасига эга. Ушбу тажриба Ўзбекистон банк секторида татбиқ этишга хизмат қилади.
Инвестор томонидан ушбу банк негизида энг замонавий мобил ва рақамли молиявий технологияларни жорий қилган банк инфратузилмасини яратиш режалаштирилган.
Таъкидлаш жоизки, Битимни ҳуқуқий жиҳатдан тўлиқ якунлаш учун Инвестор томонидан Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг “Пойтахт банк” АЖ акцияларини сотиб олишга доир дастлабки рухсатномасини олиш талаб этилади.

Достигнуто соглашение по продаже 100% пакета акций АО «Пойтахт банк»
Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) сообщает о достижении договоренности с компанией «Bond Investments limited LLC» (далее – Инвестор) из Объединенных Арабских Эмиратов по продаже 100% пакета акций в уставном капитале АО «Пойтахт банк» с условием единовременного выкупа в размере 10,0 млн. долларов США.
Как сообщалось ранее, по результатам проведенного открытого конкурса Агентством госактивов было подписано соглашение с АО «Экспобанк» (Российская Федерация). Однако, по взаимному согласию сторон, данное соглашение было впоследствии расторгнуто с учетом невозможности выполнения соглашения Экспобанком, в связи с обстановкой в международных отношениях.
После чего, Агентством госактивов и привлеченным международным профессиональным консультантом «Deloitte» продолжена работа по приему предложений от других стратегических инвесторов.
В данном процессе, полученное предложение от компании «Bond Investments limited LLC» превышает предложения других претендентов, а также оценочную стоимость, ранее рассчитанную независимым оценщиком (международная компания «KPMG»).
Консультантом «Deloitte» был координирован процесс приватизации и подготовлен проект договора купли-продажи. Также, Консультантом выявлено, что компания «Bond Investments Limited LLC» и ни одно из связанных с ней лиц не включены в открытый санкционный список Европейского Союза, США и крупнейших международных финансовых институтов.
Инвестор является одной из самых быстрорастущих инвестиционных компаний в Объединенных Арабских Эмиратах, осуществляющей свою деятельность в структуре холдинговой компании Das Holding LLC. В состав группы входят компании, работающие в самых разных отраслях бизнеса на Ближнем Востоке и по всему миру. Важно отметить, что группа имеет опыт создания и управления успешными банками в ОАЭ, включая исламский банк и цифровой банк. Она будет стремиться использовать этот опыт в банковском секторе Узбекистана.
Инвестором уже подготовлен комплексный план развития инфраструктуры АО «Пойтахт банк» с внедрением самых современных мобильных и цифровых финансовых технологий.
Необходимо отметить, что инвестор должен получить первичное разрешение Центрального банка Республики Узбекистана на приобретение акций АО «Пойтахт Банк», для того чтобы полностью завершить сделку на юридических основаниях.