"Давлат мулкини бошқариш тўғрисида"ги Қонунга мувофиқ тайёрланган Давлат иштирокидаги корхоналарнинг фаолияти натижадорлиги ва давлат мулкидан фойдаланиш ҳолати тўғрисидаги йиғма ҳисобот
Ошкоралик ва ҳисобдорликнинг илғор стандартлари давлат иштирокидаги корхоналар самарадорлиги ва қийматини ошириш, улар фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш ҳамда инвестициявий жозибадорлигини оширишда муҳим аҳамият касб этади.
Шу боис, Ўзбекистон Республикасининг "Давлат мулкини бошқариш тўғрисида"ги Қонуни, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 6 июлдаги ПФ-6257-сон Фармони, 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-101-сон Қарори, Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 29 мартдаги 166-сон қарори билан тасдиқланган Давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегиясига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан ҳар йили Давлат иштирокидаги корхоналарнинг фаолияти натижадорлиги ва давлат мулкидан фойдаланиш ҳолати тўғрисидаги йиғма ҳисоботни ошкор этиш амалиёти йўлга қўйилди.
-Йиғма ҳисоботни юклаб олиш учун ушбу ҳаволага босинг-
Давлат иштирокидаги корхоналарнинг 2022 йилдаги фаолияти натижадорлиги ва давлат мулкидан фойдаланиш ҳолати тўғрисидаги йиғма ҳисобот шакли Халқаро молия институтлари (Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки) ва ҳорижий экспертлар билан ҳамкорликда корпоратив бошқарувнинг илғор халқаро тажрибасига, хусусан Швеция, Норвегия, Финляндия, Янги Зеландия, Латвия давлатларининг ҳисоботларига асосланган ҳолда ишлаб чиқилган.
Ушбу ҳужжат давлат иштирокидаги корхоналар тўғрисидаги йиллик жамланган маълумот бўлиб, уларнинг бошқарув тузилмаси, фаолияти натижалари, молиявий ривожланиши ва ҳисобот йилидаги муҳим воқеалар тўғрисидаги маълумотларни қамраб олган. Шунингдек, йиғма ҳисоботда давлат иштирокидаги корхоналар ҳақидаги маълумотлардан ташқари, Давактив агентлиги фаолияти, давлат мулкини бошқариш ва хусусийлаштириш жараёнлари, корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси ижроси ва бошқа муҳим масалалар ҳақидаги маълумотлар ёритилган.
Хусусан, ҳисобот йилида 1 375 та давлат активлари 11,3 трлн. сўмга (ўтган даврга нисбатан 1,6 баробар ортиқ) сотилиб, 6,6 трлн. сўмлик тушум таъминланди.
Масалан, “Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи” МЧЖ (1,1 трлн сўм), “Hayatt Regency Tashkent” меҳмонхонаси (970 млрд сўм), “UzAuto TRAILER” МЧЖ (561 млрд сўм) каби давлат активлари салоҳиятли инвесторларга сотилди.
Давлат иштирокидаги корхоналар сони 2023 йил 1 январь ҳолатига 2 340 тани ташкил этиб, шундан 224 таси акциядорлик жамиятлари, 1 219 таси масъулияти чекланган жамият ва 897 таси давлат унитар корхоналари ҳисобланади, буларда акциядор (иштирокчи, муассис) функцияари 82 та вазирлик ва идоралар томонидан амалга оширилган.
Умуман олганда, иқтисодиётдаги давлат улушини қисқартиришга қаратилган ислоҳотлар бошланганидан буён давлат иштирокидаги корхоналар сони 3 мингтадан 2022 йилда якунида қарийб 1 362 тага ёки 45 фоизга камайтиришга эришилди (123 таси сотилган, 578 таси тугатилган, 661 таси қайта ташкил этилган, устав капиталига берилган ва ҳ.к.). Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукумати қарорлари доирасида давлат иштирокидаги корхоналарга тегишли активларни кейинчалик хусусийлаштириш мақсадида Давактив агентлигига ўтказиш бўйича ишлар давом этмоқда.
Маълумот тариқасида, 2022 йилда корхоналарнинг жами даромадлари 360,2 трлн. сўмни ташкил қилиб, 41,1 трлн. сўм соф фойда кўрган, шу билан бирга 439 та корхона ўз фаолиятини 13,2 трлн. сўм зарар билан якунлаган. Корхоналар томонидан давлат бюджетига 58,2 трлн. сўм солиқлар ва 22,2 трлн. сўм дивиденд (ажратма) тўланган бўлиб, давлат бюджети даромадининг 39,4 фоизини ташкил қилган.
Давлат иштирокидаги корхоналарда жами 547,3 минг нафар ходимлар фаолият юритиб, улар жами банд аҳолининг 3,9 фоизини ташкил қилган.

Сводный отчет об эффективности деятельности предприятий с участием государства и состоянии использования государственного имущества, подготовленное в соответствии с Законом «Об управлении государственным имуществом»
Передовые стандарты отчетности и раскрытия информации имеют важное значение в повышении эффективности и стоимости государственных предприятий, обеспечении открытости и прозрачности их деятельности и способствуют их инвестиционной привлекательности.
В этой связи, в соответствии с Законом "Об управлении государственным имуществом", Указом Президента Республики Узбекистан от 6 июля 2021 года №УП-6257, Постановлением Президента от 24 марта 2023 года №ПП-101, Постановлением Кабинета Министров от 29 марта 2021 года №166, Агентством по управлению государственными активами введена практика ежегодного раскрытия Сводного отчета об эффективности деятельности государственных предприятий и состоянии использования государственного имущества.
-Нажмите на эту ссылку, чтобы загрузить сводный отчет-
Следует отметить, что форма сводного отчета была разработана в сотрудничестве с международными финансовыми институтами (Всемирный банк, Европейский банк реконструкции и развития, Азиатский банк развития) и зарубежными экспертами, на основе передового международного опыта корпоративного управления, в частности, отчетности Швеции, Норвегии, Финляндии, Новой Зеландии и Латвии.
Данный документ представляет собой ежегодную агрегированную информацию о предприятиях с государственным участием, в том числе системе управления, результатах деятельности, финансовом развитии и важных событиях, произошедших в отчетном году. Также, помимо информации о предприятиях с государственным участием в отчете представлена информация о деятельности Агентства госактивов,  в том числе в части приватизации и управления государственным имуществом, выполнении стратегии управления и реформирования предприятий, а также другие важные вопросы.
В частности, за отчетный период были реализованы 1375 государственных активов на сумму 11,3 трлн. сумов1,6 раза больше, чем в предыдущем периоде), и обеспечены поступления в размере 6,6 трлн. сумов.
К примеру, потенциальным инвесторам были проданы государственные активы  таких предприятий как ООО «Ферганский нефтеперерабатывающий завод» (1,1 трлн. сумов), Гостиница «Hayatt Regency Tashkent» (970 млрд. сумов),  ООО «UzAuto TRAILER» (561 млрд. сумов).
По состоянию на 1 января 2023 года количество предприятий с государственным участием составляло 2340, из них 224 акционерных обществ, 1219 обществ с ограниченной ответственностью, 897 государственных унитарных предприятий, функции акционера (участника, учредителя) в которых выполняли 82 министерства и ведомства.
В целом, с начала реформ, направленных на сокращение доли государства в экономике, к концу 2022 года количество государственных предприятий сократилось с 3 тысяч до 1362 или на 45 процентов (123 продано, 578 ликвидировано, 661 реорганизован, передан в уставный капитал и т.д.). Вместе с тем, в рамках решений Президента Респулики Узбекистан и Правительства продолжаются мероприятия по передаче Агентству госактивов, для дальнейшей приватизации активов, принадлежащих государственным предприятиям.
Для информации: в 2022 году общий доход предприятий составил 360,2 трлн. сум, чистая прибыль 41,1 трлн. сумов, тем не менее, 439 предприятий завершили свою деятельность с убытком в размере 13,2 трлн. сумов. В государственный бюджет уплачены 58,2 трлн. сумов в виде налогов и 22,2 трлн. сумов дивидендов, что составило 39,4 процента доходов государственного бюджета.
Количество сотрудников, работавших в предприятиях с участием государства в отчетном году, составило 547,3 тыс. человек или 3,9 процентов от общей численности занятого населения.