"Давлат мулкини бошқариш тўғрисида"ги Қонунга мувофиқ тайёрланган Давлат иштирокидаги корхоналарнинг фаолияти натижадорлиги ва давлат мулкидан фойдаланиш ҳолати тўғрисидаги йиғма ҳисобот
Ошкоралик ва ҳисобдорликнинг илғор стандартлари давлат иштирокидаги корхоналар самарадорлиги ва қийматини ошириш, улар фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш ҳамда инвестициявий жозибадорлигини оширишда муҳим аҳамият касб этади.
Шу боис, Ўзбекистон Республикасининг "Давлат мулкини бошқариш тўғрисида"ги Қонуни, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 6 июлдаги ПФ-6257-сон Фармони, 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-101-сон Қарори, Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 29 мартдаги 166-сон қарори билан тасдиқланган Давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегиясига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан ҳар йили Давлат иштирокидаги корхоналарнинг фаолияти натижадорлиги ва давлат мулкидан фойдаланиш ҳолати тўғрисидаги йиғма ҳисоботни ошкор этиш амалиёти йўлга қўйилди.
-Йиғма ҳисоботни юклаб олиш учун ушбу ҳаволага босинг-
Давлат иштирокидаги корхоналарнинг 2022 йилдаги фаолияти натижадорлиги ва давлат мулкидан фойдаланиш ҳолати тўғрисидаги йиғма ҳисобот шакли Халқаро молия институтлари (Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки) ва ҳорижий экспертлар билан ҳамкорликда корпоратив бошқарувнинг илғор халқаро тажрибасига, хусусан Швеция, Норвегия, Финляндия, Янги Зеландия, Латвия давлатларининг ҳисоботларига асосланган ҳолда ишлаб чиқилган.
Ушбу ҳужжат давлат иштирокидаги корхоналар тўғрисидаги йиллик жамланган маълумот бўлиб, уларнинг бошқарув тузилмаси, фаолияти натижалари, молиявий ривожланиши ва ҳисобот йилидаги муҳим воқеалар тўғрисидаги маълумотларни қамраб олган. Шунингдек, йиғма ҳисоботда давлат иштирокидаги корхоналар ҳақидаги маълумотлардан ташқари, Давактив агентлиги фаолияти, давлат мулкини бошқариш ва хусусийлаштириш жараёнлари, корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси ижроси ва бошқа муҳим масалалар ҳақидаги маълумотлар ёритилган.
Хусусан, ҳисобот йилида 1 375 та давлат активлари 11,3 трлн. сўмга (ўтган даврга нисбатан 1,6 баробар ортиқ) сотилиб, 6,6 трлн. сўмлик тушум таъминланди.
Масалан, “Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи” МЧЖ (1,1 трлн сўм), “Hayatt Regency Tashkent” меҳмонхонаси (970 млрд сўм), “UzAuto TRAILER” МЧЖ (561 млрд сўм) каби давлат активлари салоҳиятли инвесторларга сотилди.
Давлат иштирокидаги корхоналар сони 2023 йил 1 январь ҳолатига 2 340 тани ташкил этиб, шундан 224 таси акциядорлик жамиятлари, 1 219 таси масъулияти чекланган жамият ва 897 таси давлат унитар корхоналари ҳисобланади, буларда акциядор (иштирокчи, муассис) функцияари 82 та вазирлик ва идоралар томонидан амалга оширилган.
Умуман олганда, иқтисодиётдаги давлат улушини қисқартиришга қаратилган ислоҳотлар бошланганидан буён давлат иштирокидаги корхоналар сони 3 мингтадан 2022 йилда якунида қарийб 1 362 тага ёки 45 фоизга камайтиришга эришилди (123 таси сотилган, 578 таси тугатилган, 661 таси қайта ташкил этилган, устав капиталига берилган ва ҳ.к.). Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукумати қарорлари доирасида давлат иштирокидаги корхоналарга тегишли активларни кейинчалик хусусийлаштириш мақсадида Давактив агентлигига ўтказиш бўйича ишлар давом этмоқда.
Маълумот тариқасида, 2022 йилда корхоналарнинг жами даромадлари 360,2 трлн. сўмни ташкил қилиб, 41,1 трлн. сўм соф фойда кўрган, шу билан бирга 439 та корхона ўз фаолиятини 13,2 трлн. сўм зарар билан якунлаган. Корхоналар томонидан давлат бюджетига 58,2 трлн. сўм солиқлар ва 22,2 трлн. сўм дивиденд (ажратма) тўланган бўлиб, давлат бюджети даромадининг 39,4 фоизини ташкил қилган.
Давлат иштирокидаги корхоналарда жами 547,3 минг нафар ходимлар фаолият юритиб, улар жами банд аҳолининг 3,9 фоизини ташкил қилган.

Consolidated report on the performance of enterprises with state participation and the status of utilization of state property, prepared in accordance with the Law "On State Property Management".
The advanced reporting and disclosure standards are important in increasing the efficiency and value of state enterprises, ensuring openness and transparency of their activities and contributing to their investment attractiveness.
In this regard, in accordance with Presidential Resolution No. PR-6257 dated 6 July 2021, Presidential Decree No. PD-101 dated 24 March 2023, Decree of the Cabinet of Ministers No.166 dated 29 March 2021, the State Assets Management Agency has introduced the practice of annual disclosure of the Consolidated Report on the efficiency of state enterprises and the status of the use of state property.
-Click on this link to download the Consolidated Report-.
It should be noted that the form of the Consolidated Report was developed in co-operation with international financial institutions (World Bank, European Bank for Reconstruction and Development, Asian Development Bank) and foreign experts, based on the best international experience of corporate governance, in particular the reports of Sweden, Norway, Finland, New Zealand and Latvia.
This document presents annual aggregated information on state-owned enterprises, including the management system, performance, financial development and important events that occurred in the reporting year. In addition to information on state-owned enterprises, the report provides information on the activities of the State Assets Management Agency, including privatisation and management of state property, implementation of the management strategy and enterprise reforms, as well as other important issues.
In particular, in the reporting period, 1375 state assets worth 11.3 trillion soums were sold (1.6 times more than in the previous period) and proceeds of 6.6 trillion soums were provided.
For example, state assets of such enterprises as Fergana Oil Refinery LLC (1.1 trillion soums), Hayatt Regency Tashkent Hotel (970 billion soums), UzAuto TRAILER LLC (561 billion soums) were sold to potential investors.
As of 1 January 2023, the number of enterprises with state participation was 2340, including 224 JSCs, 1219 LLCs, 897 SOEs, with 82 ministries and agencies acting as shareholders (participants, founders).
In general, since the beginning of reforms aimed at reducing the share of the state in the economy, by the end of 2022, the number of SOEs decreased from 3000 to 1362, or by 45% (123 sold, 578 liquidated, 661 reorganised, transferred to the charter capital, etc.). At the same time, within the framework of the presidential and governmental decisions, activities on the transfer of state assets to the State Assets Management Agency for further privatisation of assets owned by state-owned enterprises are being continued.
For information: in 2022, the total income of enterprises was 360.2 trillion soums, net profit 41.1 trillion soums, however, 439 enterprises ended their activities with a loss of 13.2 trillion soums. The state budget received 58.2 trillion soums in taxes and 22.2 trillion soums in dividends, accounting for 39.4% of state budget revenues.
The number of employees working in enterprises with state participation in the reporting year was 547.3 thousand people or 3.9% of the total number of the employed population.