Бухоро вилоятида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисидаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида “битта акция – битта лот тамойили асосида “Халқ IPO”си орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 22 июнь куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Бухоро вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
“Roadshow” тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Фирдавс Норов ҳамда вилоят ҳокимининг ўринбосари Мирали Ҳамроев бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Бухоро вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил давомида хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 284 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 110 та давлат активлари 195,3 млрд. сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 4052 та 493,2 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 428 та 28,3 гектар ер участкалари 45,9 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Бухоро вилоятидаги жами 181 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 112 та кўчмас мулк объектлари яқиндан таништирилди.
Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга “E-auksion” электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйичамастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган “Roadshow” давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.
Шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Навоий ҳамда Қашқадарё вилоятларида ўтказилди, шунингдек йил давомида республикамизнинг қолган барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

В Бухарской области состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 22 июня текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное «Roadshow» (презентация) государственных активов, подлежащих приватизации в Бухарской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Алишера Миралиева, начальник территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Бухарской области Фирдавс Норов, а также заместителя хокима Бухарской области Мирали Хамроева.
Участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Бухарской области за 2022 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 284 государственных активов, из которых 110 актива были проданы за 195,3 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 4052 земельных участков площадью 493,2 га, из них проданы 428 земельных участков площадью 28,3 га за 45,9 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 181 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, из них 112 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Бухарской области.
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов Алишера Миралиева и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов, заданных со стороны участников и представителей СМИ.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Бухарской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Навоийской и Кашкадарьинской областях, а также будут проводиться в течении года во всех остальных областях республики, городе Ташкенте и Республике Каракалпакстан.