“Сирдарё вино” АЖ устав капиталидаги 51,0 фоиз акциялар пакетини сотиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021-йил 11-февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Сирдарё вино” АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки Сирдарё Вино) устав капиталидаги 51,0 фоиз улушни рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув).
Мазкур Битим доирасида, халқаро миқёсда тан олинган консалтинг компанияларидан келиб тушган энг яхши таклифларни танлаб олиш орқали Сирдарё Винони хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида KPMG компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
• Сирдарё Вино 1991 йилда ташкил этилган бўлиб, 1995 йилда Компания акциядорлик жамиятига айлантирилди;
• Завод коняк дистиллати, узумдан олинадиган вино моддаси, узум спирти хомашёси, ароқ ва бошқа алкоголли ичимликлар ишлаб чиқариш учун тўртта лицензияга эга;
• Заводнинг ишлаб чиқариш қуввати йилига 302 минг декалитрни, узумни қайта ишлаш эса 2,2 минг тоннани ташкил қилади;
• 2020 йилда дистиллаш заводида 117 минг декалитр спирт ва 61,6 минг декалитр шароб ишлаб чиқарилди;
• Сирдарё вилоятида жойлашган заводнинг умумий майдони 1,9 гектарни ташкил этади. Заводда 182 киши ишлайди.
• Қуйидаги сайтлар орқали Компания тўғрисида қўшимча маълумот олиш мумкин: http://www.uz-assets.uz /  ва   http://sirdaryovino.uz/.
Сотиш жараёни барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – Иштирокчилар) учун очиқ бўлган таклифларни тақдим этишнинг рақобатга асосланган жараёни сифатида ташкил этилган. Жараён манфаатдор талабгорлардан таклифларни қабул қилиш ва манфаатдор иштирокчиларнинг бир ёки бир нечтаси билан кейинги музокаралардан иборат бўлади.
Битимни, шунингдек операцион фаолиятни ўз ва / ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имконияти;
муассислар ва бенефициарларга нисбатан жиноий иш қўзғатилмаганлиги ва терговларнинг мавжуд эмаслиги, Харидорнинг мансабдор шахсларининг исмлари сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларига, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг шу каби рўйхатларига киритилмаган бўлиши;
“Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли Қонунига (2019 йил 15 январдаги таҳририда) риоя қилиниш;
Аризалар ва санаб ўтилган ҳужжатларнинг тақдим этилиши Иштирокчига Ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни (кейинги ўринларда – ОЭБ)ни имзолаганидан сўнг, виртуал маълумотлар хонасига кириш ҳамда KPMG томонидан тайёрланган “Қибрай  шароб” тўғрисидаги маълумотларни батафсил ўрганиш имкониятини беради. Шу билан бирга, Аризалар ва мажбурий таклифларни топширишнинг охирги муддати 2021 йил 25 август куни Тошкент вақти билан соат 18:00 гача этиб белгиланади.
Аризалар ва мажбурий таклифлар қуйидаги электрон манзилларга юборилиши керак: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz.
Қабул қилинган таклифлар асосида UzAssets икки ҳафта ичида музокараларга қабул қилинган инвесторлар рўйхатини аниқлайди, улар танлов натижалари тўғрисида шахсан хабардор қилинади.
Ушбу босқичда Иштирокчиларга олди-сотди шартномаси лойиҳаси (Шартнома) тақдим этилади ва Битимни амалга ошириш шартлари муҳокама қилинади.
Музокаралар давомида нарх таклифи ва Шартнома бандлари бўйича келишилган шартларининг энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади. Сотувчи ғолибни Ўзбекистон Республикаси қонунларига мувофиқ Битимни тузишга таклиф қилади.

Объявление о продаже 51,0% пакета акций АО «Сирдарё вино»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. №УП–6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Инвестиционная компания АО «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее — UzAssets или Продавец) объявляет о намерении продать долю в акционерном капитале АО «Сирдарё вино» (далее – Компания или Сирдарё Вино) в размере 51,0%, путем конкурентного процесса продажи (далее – Сделка или Продажа).
В рамках подготовки к данной Сделки, по итогам отбора наилучших предложений, полученных от международно-признанных консалтинговых компаний, в качестве консультанта по приватизации «Сирдарё Вино» была выбрана компания KPMG (далее – Консультант).
• Сирдарё Вино был основан в 1991 году, а в 1995 году компания была преобразована в акционерное общество;
• Завод владеет четырьмя лицензиями на производство коньячного дистиллята, виноматериала из винограда, виноградного спирта-сырца, водки и других алкогольных напитков;
• Производственная мощность завода составляет 302 тыс. дал в год, а переработка винограда равна 2,2 тыс. тонн;
• В 2020 году завод произвел алкогольной продукции 117 тыс. дал и вина 61,6 тыс. дал;
• Общая площадь завода, расположенного в Сырдарьинской области, 1,9 га. На заводе работает 182 сотрудника.
Дополнительную информацию о Компании и можно получить на сайтах: http://www.uz-assets.uz и  http://sirdaryovino.uz/
Продажа организована как конкурентный процесс подачи заявок, открытый для всех заинтересованных сторон (далее – Участники).
возможности профинансировать Сделку, а также операционную деятельность, за счет собственных и/или заемных средств;
отсутствию уголовных разбирательств и расследований в отношении учредителей и бенефициаров, а также названия должностных лиц покупателя в международных списках лже-предпринимателей и банкротов, а также в аналогичных списках Республики Узбекистан;
соблюдению Закона РУз № 660-II (в редакции 15 января 2019 года) «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения».
Заявки и обязывающие предложения необходимо отправить на электронные адреса: a.mukhamatkulov@uz-assets.uz, dkalazhanov@kpmg.kz, annakireeva@kpmg.ru, ssandykbayeva@kpmg.kz
На основе полученных предложений UzAssets в двухнедельный срок определит список инвесторов, допущенных к Переговорам, которые будут уведомлены о результатах отбора персонально.
Продавец пригласит победителя к заключению Сделки в соответствии с правилами Республиканской фондовой биржи «Тошкент» и законодательством Республики Узбекистан.