“Tashkent city” боғини хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Сотувчи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Tashkent city” боғи (виртуал кўриш 360°(кейинги ўринларда - Актив)ни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан 2022 йил 23 май куни соат 18:00 дан (Тошкент вақти билан) кечиктирмай қуйида кўрсатилган Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини тақдим этишларини сўраймиз.
Консультантлар томонидан Активни хусусийлаштириш учун зарур бўладиган барча маслаҳатлар ва консултация хизматларини тақдим этилиши кутилади.
Агар консорциум томонидан ариза тақдим этилса, консорциум битимини тақдим этилиши сўралади. Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик-консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши керак.
“Tashkent city” боғини келгусида эксплуатация қилишда қуйидаги мажбуриятларни амалга ошириши зарурлиги эслатиб ўтилади:
“Tashkent city” боғнинг фаолиятини сақлаб қолиш;
ҳар қандай капитал бино ва иншоотларни қурмаслик;
“шовқинли” аттракционлар ўрнатмаслик;
“Tashkent city” халқаро ишбилармонлик маркази резидентлари (ҳудудда яшовчи фуқаролар ва ходимлар) учун эркин кириш-чиқиш ҳуқуқини таъминлаш;
яшил ҳудудни сақлаш ва яшил майдонларни агротехник жиҳатдан парвариш қилиш;
белгиланган майдонда автотураргоҳ ташкил этиш;
иш ўринларини сақлаб қолиш;
дарахт ва буталарнинг кесилишига жорий этилган мораторийга риоя этиш талаб этилади.
"Tashkent city" боғини хусусийлаштириш бўйича консультантларни жалб қилиш бўйича таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Давактив агентлиги тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, "Tashkent city" боғини мулкий мажмуа сифатида хусусийлаштириш (кейинги ўринларда - Битим) бўйича консультант танлаб олиш юзасидан танлов эълон қилади.
Сотиш жараёнлари Ўзбекистон Республикаси қонунчилик талаблари доирасида ҳамда Активнинг соҳавий ва индивидуал хусусиятидан келиб чиқиб, энг яхши хорижий ёки маҳаллий тажриба асосида ташкил этилиши лозим
Манзили: Тошкент шаҳри, Шайхонтоҳур тумани, Янги Тошкент кўчаси, 1-уй;
Балансда сақловчи: "Tashkent city" ХИМ ДУК;
Объектни фойдаланишга топширилган йили: 2020 йил;
"Tashkent city" боғининг умумий майдони: 23,46 га.;
Бино-иншоотлар майдони: 3 933 кв.м;
Мавжуд ижарачилар сони 17 нафарни ташкил этиб, уларга 1 860 кв.м майдон бириктирилган.
Консултантнинг таклифи (индивидуал ариза берувчи ёки консорциум*) ўзбек ёки рус/инглиз тилларида тайёрланиши ҳамда қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши лозим:
*Консорциумлар ариза топширган тақдирда, консорциум тўғрисидаги шартномаларини тақдим этишларини, шунингдек ишга бевосита жавобгар ва мувофиқлаштириш учун жалб қилинган консультант-шерикнинг асосий консультантини кўрсатиш сўралади. Бунда, умумий хизмат хақи кўрсатилиши лозим.
а) Активни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси. (10 баллгача);
б) Хизмат ҳақи бўйича таклиф. Шу билан бирга, таклиф этилган ҳақ миқдори ишлаб чиқилган савдо стратегиясига боғлиқ ва Сотувчи таклифнинг муваффақияти учун (“success fee”) мутаносиб ҳақ тўлашни таъминлайдиган таклифларга устунлик беради. Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши керак. Агар хизмат ҳақи нархлар оралиғида берилган бўлса, унда таклифни баҳолаш учун унинг юқори чегараси қабул қилинади. Қўшимча жорий харажатлар (хизмат сафари, таржима ва бошқалар учун) белгиланган қатъий қисмига киритилиши керак (40 баллгача);
в) Шу тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2017 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (25 баллгача);
г) Лойиҳа бошқарувидан келиб чиқиб Битимни амалга ошириш юзасидан ишларни ташкил этиш бўйича таклиф. Таклиф этилган битимга жалб қилинган жамоа ҳақида маълумот, шахсларнинг (жисмоний ва юридик) исмлари ва улар ҳақидаги маълумотлар: иш тажрибаси, фаолият муддати, битимлар тузиш бўйича умумий тажриба ва уларни амалга ошириш бўйича аниқ тажрибаси. Жамоа аъзоларининг ўзбек тилини билиши инобатга олинади (25 баллгача);
I. Боғ (парк)ни бошқариш соҳадасидаги бозор таҳлили:
Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шароитлар; Ўзбекистонда боғ (парк) бозорини тартибга солувчи асосий қоидалар тавсифи;
"Tashkent city" боғини келгусидаги таклифий бизнес-модели (концепция)ни ишлаб чиқиш.
хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ активни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг мувоффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган рискларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
товар белгиси, бозор брендлари ва интелектуал мулкнинг бошқа жиҳатларига эгалик қилишни аниқлаш;
активларга эгалик қилиш ҳуқуқи, корхона фойдасига ёки учинчи шахсларнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар, учинчи шахслар фойдасига корхона активлари бўйича белгиланган чекловлар;
даъволар ва қарзлар, талабларнинг ҳолати, шунингдек қарзларни ундириш ва мажбурий ижро этиш бўйича кўрилган чоралар;
меҳнат ва антимонополия қонунларига, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низоларга риоя қилиш ҳолати;
Активнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг яхши амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
оптимал маркетинг стратегияси бўйича тавсиялар, маркетинг материалларини тайёрлаш (тизер, инфо-меморандум, жараён ҳолати бўйича хат ва бошқалар);
roadshow ва “PR” стратегиясини ишлаб чиқиш, жамоатчилик билан алоқалар ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, диапазон нархи бўйича тавсияларни тақдим этиш;
Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR) ташкил этиш (заруратга кўра);
барча зарур ҳужжатларни, жумладан олди-сотди шартнома лойиҳасини (ўзбек тилига таржимаси билан) тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш;
Битимни элон қилиш ва ёпишни ташкиллаштириш.
Жамол Ахмедов, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Давлат активларини хусусийлаштириш департаменти бошлиғи ўринбосари;
Тел.: + 998-71-259-22-10; эл.почта: privatization@davaktiv.uz;
Шохаббос Абдуазимов, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Мувофиқлашган ҳаракатни таъминлаш департаменти бошлиғи ўринбосари;
Тел.: + 998-71-259-22-43; эл.почта: cooperation@davaktiv.uz.
Мазкур сўровнома таклиф ҳисобланмайди ва Сотувчи сўровга мувофиқ бирон-бир таклифни қабул қилиш ёки бирон-бир шартнома тузиш мажбуриятини юкламайди. Шунга кўра, таклифлар учун ушбу сўровни эълон қилиш ва/ёки у билан боғлиқ аризаларни олиш, бир ёки бир нечта иштирокчилар билан музокаралар ва муҳокамалар орқали шартнома тузишни назарда тутмайди.
Ушбу ҳужжатда келтирилган материаллар ва маълумотлар лойиҳанинг фақат энг муҳим томонларининг дастлабки хулосаси ва консультантдан хусусийлаштириш бўйича қутилиши мумкин бўлган ишлар миқдори ҳақида умумий маълумот сифатида хизмат қилишига мўлжалланган.
Сотувчи сотиш жараёни бўйича, шу жумлдан уларнинг тавсиялари асосида қарор қабул қилиш ҳуқуқни ўзида сақлаб қолади.

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по приватизации парка “Tashkent city"
Cогласно соответствующим программам приватизации Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – Агентство госактивов/Продавец) объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – Консультант) по приватизации парка «Tashkent city» (виртуальный тур 360°).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои коммерческие предложения в соответствии с настоящим Запросом на предоставление предложений (RfP), не позднее 18:00 (по Ташкентскому времени) 23 мая 2022 года.
Cо стороны консультанта ожидается предоставления все предложения и консультационные услуги, необходимые для приватизации активов.
Консультанты могут объединиться в консорциум для выполнения необходимого объема работ или вместе предоставить совместные предложения.
Если заявка подается консорциумом, необходимо предоставить соглашение о консорциуме. Если подается совместное коммерческое предложение, должен быть указан ключевой консультант, который также отвечает за координацию работы привлеченного партнера-консультанта и берет на себя ответственность.
Отмечается, что при дальнейшей эксплуатации парка “Tashkent city” должны быть выполнены следующие обязательства:
сохранить деятельность парка «Tashkent city»;
не строить никаких капитальных зданий и сооружений;
не устанавливать «шумные» аттракционы;
обеспечение права свободного входа и выхода резидентов международного бизнес-центра «Tashkent city» (граждан и работников, проживающих на данной территории);
сохранение зеленых насаждений и агротехнический уход за зелеными насаждениями;
создание автостоянки на соответствующей территории;
сохранение рабочего места;
соблюдение моратория на вырубку деревьев и кустарников.
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации парка «Tashkent city»
Агентство госактивов, в соответствии программами приватизации, объявляет отбор консультанта по приватизации парка «Tashkent city» в качестве имущественного комплекса (далее – Сделка).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей зарубежной и местной практикой, с учетом отраслевой и индивидуальной специфики Актива и требований законодательства Республики Узбекистан.
Адрес объекта: г. Ташкент, Шайхантахурский р-н, ул. Янги Тошкент, 1;
Балансодержатель: ГУП МБЦ «Tashkent city»;
Год ввода объекта в эксплуатацию: 2020 год;
Общая площадь парк «Tashkent city» составляет 23,46га;
Общая площадь зданий и сооружений: 3 933 кв.м;
Количество существующих арендаторов 17, закрепленные за ними площади: 1 860 кв.м.
Предложение консультанта (индивидуального заявителя или консорциума*) должно быть подготовлено на русском/английском или узбекском языке, содержать информацию о следующем:
*В случае подачи заявки консорциумом, просим предоставить договор о консорциуме, а также указать основного консультанта, координирующего и несущего ответственность за работу привлекаемого консультанта-партнера. В этом случае, должна быть указана общая стоимость услуг.
а) Видение консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Актива. Мнение по продолжительности процесса в случае, если рекомендациям и предложениям консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени (до 10 баллов);
б) Предложение о вознаграждении. При этом, размер вознаграждения зависит от предлагаемой Стратегии продажи и Продавец дает предпочтение предложениям, предусматривающим пропорциональное вознаграждение за успех («success fee») Сделки. Фиксированная часть вознаграждения должна быть в виде единой цифры и свободна от субъективных предположений самого консультанта. В случае представления предложения по цене в диапазоне, то для оценки предложения принимается его верхняя граница. Возможные дополнительные операционные расходы (по командировке, переводу и т.п.) должны быть включены в фиксированную часть стоимости (до 40 баллов);
в) Информация об опыте консультанта по сделкам с аналогичными активами, включая информацию о мандатах консультанта в регионе СНГ в период с 1 января 2017 года по н.в. (до 25 баллов);
г) Предложение по организации работ по выполнению Сделки с точки зрения управления проектом (этапы с учетом срока завершения). Сведения о команде, которая привлекается к предложенной Сделке, с указанием имен отдельных лиц и информация об их: опыт работы, стаж работы, общий опыт заключения сделок и конкретный опыт проведения транзакций. Владение членами команды узбекским языком приветствуется (до 25 баллов);
е) Информация о наличии конфликта интересов. Указать, есть ли у консультанта в настоящий момент мандат на потенциальную транзакцию, которая может представлять у него конфликт, в случае его привлечения к данной Сделке.
Объем работ, ожидаемый от консультанта по приватизаци
I. Анализ рынка в области управления парком:
анализ рынка и предпосылок развития отрасли в Узбекистане и в регионе, необходимые условия для развития предприятий отрасли; описание основных правил регулирования рынка парков в Узбекистане;
анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других (в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа актива, факторы, обеспечивающие успешность приватизации и дальнейшее развитие отрасли;
разработка предлагаемой бизнес-модели (концепции) парка «Tashkent city» в будущем.
определению принадлежности торговой марки, рыночных брендов и других аспектов интеллектуальной собственности;
праву собственности на активы, ограниченные имущественные права, установленные в пользу Актива или на имущество третьих лиц, ограниченным имущественным правам, установленным на имущество Актива в пользу третьих лиц;
претензиям и долгам, состоянию требований, а также принятым мерам по взысканию задолженности и принудительному исполнению;
предложения по повышению инвестиционной привлекательности Актива, совершенствованию корпоративной структуры и корпоративного управления на основе передового опыта и обзора сопоставимых компаний-аналогов в течении периода предпродажной подготовки;
рекомендации по оптимальной маркетинговой стратегии, подготовка маркетинговых материалов (тизер, информационный меморандум, процедурное письмо и т.д.);
представление рекомендации по выстраиванию связи с общественностью, ответам на их вопросы, PR стратегии;
принятие всех мер, направленных на приватизацию Актива, организация виртуальной комнаты данных (VDR) (по мере необходимости);
координация коммуникации с потенциальными претендентами, включая ответы на вопросы со стороны потенциальных покупателей;
сопровождение процесса продажи с подготовкой всей необходимой документации, в том числе проекта договора купли-продажи (с переводом на узбекский язык);
Жамол Ахмедов, заместитель начальника департамента по приватизации государственных активов Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан;
Тел.: + 998-71-259-22-10; эл.почта: privatization@davaktiv.uz;
Шохаббос Абдуазимов, заместитель начальника департамента по обеспечению координации действий Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан;
Тел.: + 998-71-259-22-43; эл.почта: cooperation@davaktiv.uz.
Ожидается, что работа по Сделке будет осуществляться в тесном взаимодействии представителей консультанта, Продавца и Актива, при необходимости, с посещением Актива и оказанием практического содействия команде Актива в сборе данных.
Этот запрос не является предложением, Продавец не дает никаких обязательств принять какое-либо предложение или заключить какой-либо договор в соответствии с этим Запросом. Соответственно, данный Запрос не подразумевает заключение договора в силу публикации данного Запроса и/или получения заявок в связи с ним, либо путем переговоров или обсуждений с одним или несколькими участниками отбора в отношении Проекта.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для того, чтобы служить предварительным кратким изложением только наиболее важных аспектов Проекта и общим указанием объема работ, которого можно ожидать от консультанта
по приватизации.
Продавец оставляет за собой право принимать решение по процессу продажи, в том числе и на основе их рекомендаций.